ابزار ارتودنسی: هر چیزی که به دندان شما وصل شود و دندانها را حرکت دهد یا بایت را اصلاح کند، ابزار ارتودنسی است.

 

آرچ وایر: سیم اصلی که به براکتها متصل شده و از براکتی به براکت دیگر کشیده میشود.
بند ارتودنسی: یک حلقه فلزی نازک است که معمولا جنس آن از استیل ضد زنگ بوده و برای محکم کردن براکت ارتودنسی به دندان استفاده میشود. بند در حالی که براکت ارتودنسی به آن جوش خورده یا لحیم شده، به دقت مطابق با شکل دندان تنظیم شده و سپس به جای خود ثابت میشود.
باند: مهر و مومی است که توسط سمنت ارتودنسی ایجاد میشود و ابزار ارتودنسی را به دندان میچسباند.
براکت: یکی از اجزا ارتودنسی است که به دندان محکم میشود (توسط باند و یا بند) تا آرچ وایر را بتوان جایگذاری کرد. براکتها را میتوان از فلز، سرامیک یا پلاستیک تهیه کرد.
براکت سرامیکی: براکتهای شفاف، رنگ دندانی، آلومینیومی و کریستالی از نظر زیبایی بیشتر از انواع فلزی، محبوبیت دارد.
فنر کویل: فنر کویل بین براکتها و در آرچ وایر، قرار میگیرد.
الاستیک (بندهای پلاستیکی): برای حرکت دادن دندان در جهت خاصی استفاده میشود (معمولا بین دندانهای مولر پایین و نیش بالا متصل میشود).
الاستیک 
گره الاستیک (کش): بند پلاستیکی کوچکی که اطراف هر براکت قرار میگیرد تا آرچ وایر را در جای خود نگه دارد و مانع لغزیدن آن شود. این کش را به رنگهای مختلف میتوان تهیه کرد.
هدگیر: یک واژه کلی برای کشش از خارج از دهان است (پیرامون پشت سر متصل میشود) و به منظور اصلاح رشد، حرکت دندانها و مهار بندی است.
تیوب هدگیر: لوله تو خالی استوانه ای است که در جایی که قوس داخلی هدگیر را میخواهید به دندان متصل کنید، به بندهای پشت مولر (آسیا) وصل میشود،
تیوب هدگیر 
قلاب: اجزا کوچکی بر روی براکتها هستند که برای متصل کردن الاستیک (بندهای پلاستیکی) استفاده میشوند
لیگاچور: سیم نازکی که برای در جا نگه داشتن سیم استفاده میشود.
سپر لب (لیپ بامپر): سیمی در فک پایینی است که از یک دندان مولر (آسیا) به دیگری کشیده میشود و مانع تماس لبها و گونه با دندانها میشود و بامپر بر دندانها فشار وارد میکند. این فشار دندان مولر را به عقب میکشد و فضای بیشتری برای دندانهای کج شده ایجاد میکند.
محافظ دهان: پوششی است که برای محافظت از براکت و دندانها در زمانی که فرد در حال ورزش است، استفاده میشود.
وسیع کننده کام (اکسپندر): به دندانهای آسیای بالایی به واسطه بند یا باند سمنت متصل میشود و برای ایجاد فضای بیشتر در فک بالا به کار گرفته میشود
نگهدارند (ریتینر): هر گونه ابزار ارتودنسی اعم از ثابت یا متحرک، که برای حفظ موقعیت دندانها پس از درمان اصلاحی استفاده میشود.
جدا کننده (اسپیسر): الاستیکهای کوچکی که بین دندانهای مشخصی محکم جایگذاری میشوند تا آنها را نسبت به هم کمی فاصله دهند به طوری که بتوان بند را بعدا بین آنها قرار داد.
جداکننده اسپیسر 
گره سیم: سیم بسیار کوچک و نازکی که پیرامون براکت بهم بافته و گره زده میشود تا مانع جا به جایی آرچ وایر شود.
موم (واکس): به بیمار توصیه میشود روی براکت یا گره سیم مومی بگذارد تا موجب تحریک لبها یا گونه او نشود.
عملهای ارتودنسی
- بند گذاری: سمنت کردن بند ارتودنسی به دندانها
- باند گذاری: سمنت کردن براکت ارتودنسی به دندانها
- پرتوی ایکس سفالومتریک: پرتوی ایکس که برای رشد نسبی دندانها، فکها و صورت را نشان میدهد
- مشاوره: معمولا اولین ملاقات ارتودنتیست که بیمار درباره گزینه های احتمالی درمان صحبت میکند
- در آوردن بند: خارج کردن بندهای ارتودنسی سمنت شده
- در آوردن باند: خارج کردن براکتهای ارتودنسی سمنت شده
- قالب گیری: پس از گاز گرفتن ماده نرم مخصوص، که بعدا سخت شده و قالب بایت شما را حفظ میکند. قالب گیری به ارتودنتیست کمک میکند نیازهای ارتودنسی شما را شناسایی کرده و برنامه درمانی ویژه شما را طراحی کند.
- اینویزالاین: جایگزین مدرن به جای براکتهای سنتی. اینویزالاین با استفاده از مجموعه ابزارهای متحرک و شفاف و مخصوص شما، که الاینر نامیده میشود، دندانها را صاف و مرتب میکند. اینویزالاین میتواند برخی مشکلات ارتودنسی را اصلاح کند اما در مشکلات جدی و پیچیده کارایی ندارد.
- پرتوی ایکس پانوراما: یک پرتوی ایکس کامل از سر، که توسط دستگاهی گرفته میشود که 360 درجه در اطراف سر میچرخد. این پرتوی ایکس صورت، فکها و دندانهای شما را نشان میدهد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی