before and after

عکس های قبل و بعد ارتودنسی

ارتودنسی دندان شاخه ای از دندانپزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و درمان نامنظمی و بهم ریختگی های دندان و صورت اختصاص دارد. واژه تکنیکی این موارد، مال اکلوژن (malocclusion) است که به معنی جفت نشدن دندانها می باشد.

نتایج درمان ارتودنسی دندان میتواند بسیار چشمگیر باشد (زیبا شدن لبخند، بهبود سلامت دهان و دندان و افزایش کیفیت زندگی در افراد در همه سنین). مشکلات ارتودنسی دندان باید پیش از آغاز درمان، تشخیص داده شود. تشخیص مناسب شامل مطالعه و بررسی دقیق عکسها، پرتوی ایکس و قالب گیری دندان میشود.

معمولا درمان شش تا سی ماه طول میکشد که بستگی به سن و شدت مشکل ارتودنسی دندان دارد. چشمگیر بودن نتایج نیز بستگی زیادی به حداکثر همکاری و هماهنگی بین شما و پزشک متخصص ارتودنسی دندان دارد.
 
سن مناسب ارتودنسی دندان

همه کودکان باید اولین ارزیابی ارتودنسی دندان را در هفت سالگی انجام دهند. با این کار شناسایی زود هنگام مشکلات احتمالی میسر میگردد. برخی وضعیتهای ارتودنسی دندان در این سن بهترین درمان را خواهند داشت. براکت کامل پس از این که بیشتر دندانهای دائمی بیرون زدند، (معمولا سن ده تا دوازده سالگی) جای گذاری میشود. بزرگسالان داوطلبان اصلی درمان ارتودنسی دندان هستند.

زمان بندی درمان بسیار حائز اهمیت است. با مشاوره با پزشک متخصص ارتودنسی دندان، نیازهای شما بهتر تشخیص داده میشود.

ortoبراکت چگونه کار میکند؟

براکت دو جزء اصلی دارد: براکت (bracket) که مستقیما به دندان متصل میشود و سیم (archwire) که به براکت وصل میشود. بر خلاف تصور عموم مردم، در واقع سیم دندان را حرکت میدهد و براکت تنها به عنوان پایه استفاده میشود. سیم فشار مدائم و ملایمی ایجاد میکند که دندان را به جایگاه مناسبی حرکت میدهد.

هنگامی که دندان حرکت میکند، همانند حرکت چوب در داخل ماسه، استخوان به یک سمت (در جهت حرکت) راه را باز میکند و در سمت دیگر فضا را پر میکند. الاستیک برای جفت کردن مناسب دندان بالا و پایین استفاده میشود.

جدا کننده ها (Separators)

دندانها در خط لثه بسیار نزدیک به هم هستند. جدا کننده ها در واقع الاستیکهای حلقوی شکلی هستند که بین دندانها جای گذاری میشوند تا کمی آنها را از هم جدا نگه دارند تا بعدا بندهای ارتودنسی دندان به راحتی جای بگیرند. جدا کننده ها معمولا سه تا هفت روز پیش از بند جای گذاری میشوند.

جدا کننده ها در موارد زیر ممکن است خودشان از جا خارج شوند:

- فضای کافی بین دندانها وجود دارد
- کودک با انگشت یا زبان خود با آن بازی میکند
- غذای چسبنده یا آدامس آن را از جای خود خارج کرده است

اگر جدا کننده تان بیرون آمد، ممکن است تنها معنی آن این باشد که کار خود را درست انجام داده و بین دندانها فضا ایجاد کرده است. میتوانید امتحان کنید ببینید فضای مناسب کافی برای بند ارتودنسی دندان ایجاد شده است یا نه:

بین دو دندانتان، نخ دندان بکشید. اگر نخ گیر کند، جدا کننده فضای کافی ایجاد نکرده است و باید آن را دوباره جای گذاری کنید. اگر نخ گیر نکرد پس شما آماده بند ارتودنسی دندان هستید.

هدگیر ها (Headgear)

هدگیر ارتودنسی دندان بخش بسیار مهمی از درمان در برخی بیماران است. هدگیر نیرویی ایجاد میکند که رشد صورت و فکها را هدایت مینماید. همچنین برای حرکت دادن دندانها به موقعیت مناسب یا پیشگیری از حرکت دندان استفاده میشود.

استفاده مداوم از هدگیر برای دستیابی به نتایج بهتر ضروری است. اگر دستور العمل آن رعایت نشود، درمان مدت بیشتری طول کشیده یا ممکن است برنامه درمانی تغییر کند.

همیشه هنگام برداشتن هدگیر مراقب باشید. اگر هدگیر را با دقت کافی برندارید، بخشی که در دهان و متصل به دندانهای شماست ممکن است به لبها، گونه، صورت و حتی چشمان شما صدمه بزند.

هرگز هدگیر را تا زمانی که تسمه های آن هنوز متصل هستند، برندارید.

هرگز هدگیر را از روی صورت خود بالا نبرید.

هدگیر را در هر بار مراجعه به پزشک متخصص ارتودنسی دندان با خود ببرید. اگر هدگیر کثیف شده باشد پزشک متخصص ارتودنسی دندان به شما میگوید چطور باید آن را تمیز کنید.

دندان ممکن است در چند روز اول استفاده از هدگیر، حساس شود. این حساس شدن دندان به مرور که با این فشار تازه سازگار شدید، از بین میرود.

اگر بیش از چند روز ناراحتی و حساس شدن دندانها ادامه یافت، این امر را به اطلاع پزشک متخصص ارتودنسی دندان برسانید. استفاده از هدگیر برای درمان ضروری است بنابراین بدون اجازه پزشک متخصص ارتودنسی دندان آن را کنار نگذارید و دستور العمل را به دقت دنبال کنید تا درمانتان به موقع تمام شود بدون این که تغییری در برنامه ایجاد گردد.

3.2142857142857 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 64% (7 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی