orthodontic aligner
در همه رده های سنی، افراد زیادی خواهان لبخند زیبا هستند و میخواهند لبخندشان را که در آن بهم ریختگی و نامرتبی دندانهای جلویی در معرض دید قرار دارد اصلاح نمایند. برای دستیابی به این خواسته روز به روز افراد بزرگسال بیشتری به دنبال درمان ارتودنسی برای اهداف زیبایی میروند. با این حال معمولا این افراد میخواهند ابزار ارتودنسی تا حد ممکن غیر قابل دید و راحت باشد. در بسیاری از موارد، درمان اسپلینت میتواند با موفقیت استفاده شود.
 
Before frontal 320x190در این نمونه موردی که به توضیح آن خواهیم پرداخت، بهم ریختگی دندانهای جلویی با الاینر لاین - این (In-Line) از آزمایشگاه ارتودنسی راستدر (Rasteder ) در آلمان درمان شده است. دکتر گری دورمن درمان بهم ریختگی ماندیبولار و ماگزیلاری با استفاده از الاینرهای شفاف لاین - این را توضیح میدهد. موقعیت اولیه بیماری 21 ساله با هدف زیبا سازی لبخند مراجعه کرد. او احساس میکرد لبخندش به خاطر نامرتب بودن متوسط تا شدید دندانهای بالایی و پایینی، زیبا نیست و میخواست با درمانی آن را اصلاح کند که تا حد ممکن قابل دید نباشد و دیگران متوجه آن نشوند. شدت بهم ریختگی دندانهای بیمار از منظر جلو (شکل اول) فورا دیده نمیشد اما زمانی که از کنار به او نظاره میشد (شکل دوم) یا هنگام بسته بودن و جفت بودن دندانها، بهم ریختگی دندانهایش واضح بود. دندان UL1 چرخیده بود و ظاهر نامرتب بودن UL2 را بدتر کرده بود. همچنین LL2 پشت LL1 جا به جا شده و LL3 نیز چرخیده بود. همچنین LL1 لبیال LL2 و LR1 بود. دندانهای LR1، LR2 و LR3 نیز نامرتب بودند.
 
Before side view 320x190به عنوان بخشی از برنامه تشخیصی، یک مدل و ارتوپانتوموگرام ایجاد شد. معاینه بالینی نشان داد که دندانها و لثه بیمار سالم بوده و هیچ مشکل مربوط به درمان ارتودنسی نداشتند. تصمیم در مورد گزینه درمانی همه گزینه های موجود درمانی به اطلاع بیمار رسانده شد. علاوه بر درمان با الاینر لاین- این، احتمال براکت ثابت نیز با بیمار صحبت شد. اگر چه حتی براکت ساخته شده از سرامیک همرنگ دندان به دلایل زیبایی مورد قبول بیمار واقع نشد. به بیمار یک نمونه از الاینر این لاین نشان داده شد تا برای قالبگیری، ضخامت و شکل آن به عنوان اسپلینت، تصمیم بگیرد. این راه حل خواسته بیمار را از نظر راحتی تامین کرده و تنها در اوایل کار کمی بر تکلم بیمار تاثیر گذاشته و به سختی قابل مشاهده است. برنامه درمانی Before lower model 320x190برنامه درمانی و پیش نمایش دیجیتالی از شرکت سازنده الاینر لاین- این درخواست شد. پیش نمایش شامل هفت تصویر از نتیجه نهایی بود که به بیمار امکان میداد ببیند دندانهایش پس از درمان از زوایای مختلف چگونه خواهند شد.
 
برنامه درمانی شش الاینر را برای قوس بالا و شش الاینر را برای قوس پایین تجویز کرد. الاینرهای لاین – این باید به مدت چهار تا شش هفته استفاده شوند. هر الاینر میتواند تا 0.6 میلیمتر بر حرکت تاثیر بگذارد که این مقدار بسیار بیشتر از سیستمهای الاینر دیگر است.
 
آزمایشگاه توضیح داد که درمان میتواند به مرتب شدن تقریبا بی نقص قوس بالا و بهبود قابل توجه (اما نه بی نقص) قوس پایین منجر شود. برنامه درمانی کاهش جزئی مینای بین دندانی برای دندانهای مرکزی بالایی و چند نقطه تماس در دندانهای جلویی پایینی را توصیه میکرد.
 
پیشرفت درمان

در مراجعات بعدی به بیمار الاینرهای جدید داده میشد (در فواصل تقریبا چهار هفته). کاهش مینای بین دندانی در سه تا چهار الاینر اول صورت گرفت تا این که مینا تا حد مشخص شده کاهش یافت. Before upper model 320x190همکاری بیمار عالی بود و نقش قابل توجهی در موفقیت برنامه درمانی داشت. بیمار طبق چیزی که توصیه شده بود حداقل 20 ساعت در روز اسپلینت را استفاده میکرد. در نهایت هدف درمانی تقریبا ظرف هفت ماه، حاصل شد. مقایسه ای از مدل پیش و پس از کار، نشان میدهد نتایج تحسین برانگیزی ظرف هفت ماه استفاده از الاینر به دست آمده است.

مقایسه تصاویر پیش نمایش قبل از درمان و پس از درمان نشان میدهد بیمار تقریبا به طور کامل به هدف درمانی دست یافته است.
 After frontal 320x190
نگهدارنده (ریتینر) استفاده از نگهدارنده بلند مدت پس از درمان ارتودنسی ضروری است تا از خطرات بازگشت احتمالی به موقعیت قبل، جلوگیری شود. در هر پکیج لاین – این که تهیه میشود، پکیج نگهدارنده بلند مدت نیز وجود دارد. این پکیج شامل دو اسپلینت نگهدارنده بلند مدت و بادوام برای هر قوس و یا یک نگهدارنده سیمی 3-3 متصل با یک اسپلینت نگهدارنده بلند مدت بادوام است که بر نگهدارنده ثابت منطبق میشود.

3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 70% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی