dental implants informationایمپلنت دندان چیست؟

امروزه بیشتر ایمپلنتهای دندان از تیتانیوم یا آلیاژ تیتانیوم ساخته میشوند، موادی که مشخص شده است دوام بسیار طولانی دارد. ایمپلنت آمیخته با استخوان برای توصیف ایمپلنتهایی استفاده میشود که با استخوان فک آمیخته شده و جوش میخورند تا پروتز مصنوعی دندان را پشتیبانی نمایند.

امروزه سیستمهای ایمپلنت زیادی وجود دارند که درمان موفقی ارائه میکنند.

ایمپلنت دندان در واقع جایگزین ریشه طبیعی دندان است و معمولا به شکل پیچ یا استوانه طراحی میشود. هر ایمپلنت در یک حفره دندانی به دقت دریل میشود. اگر ایمپلنت یک پیچ – رزوه در سطح بیرونی خود داشته باشد میتوان آن را در موقعیت مورد نظر پیچ کرد و اگر چنین نباشد، معمولا با ضربه به جایگاه مورد نظر فرستاده میشود. هدف اصلی از نصب ایمپلنت تماس بلاواسطه و نزدیک با استخوان پیرامون است. این امر موجب ثبات اولیه ایمپلنت شده و به مرور زمان این ثبات با رشد بیشتر استخوان در زبری و ناهمواریهای میکروسکپی سطح ایمپلنت، افزایش می یابد.

به منظور پشتیبانی از دندان جایگزین شده، معمولا ایمپلنت نوعی رزوه پیچ داخلی دارد که اجازه میدهد قطعات دیگری بر روی پایه ایمپلنت وصل شوند. این قطعات پایه ای برای پشتیبانی بلند مدت از تاج مصنوعی، بریج یا دندان مصنوعی فراهم میکنند.

چند دندان را میتوان با ایمپلنت پشتیبانی کرد؟

همه اشکال جایگزینی دندان از جمله بریج یا دندان مصنوعی را میتوان با ایمپلنت دندان جایگزین کرد.

اگر یک دندان خود را از دست داده اید، یک ایمپلنت نیاز دارید. اگر جای خالی دندان در دهانتان مربوط به دو، سه و یا چند دندان میشود چند گزینه بر پایه ایمپلنت برایتان وجود دارد. در این موارد لازم نیست حتما برای هر دندان یک ایمپلنت بگذارید. تعداد دقیق ایمپلنتهایی که لازم دارید بستگی به کیفیت و حجم استخوان آن ناحیه دارد.

گاهی ممکن است بتوان دندانهای طبیعی را با بریج مرسوم به ایمپلنت متصل کرد.

در فک بالا تراکم استخوان معمولا کمتر از فک پایین است و اگر هیچ دندانی نداشته باشید، بیشتر گزینه های درمانی شامل جایگذاری حداقل 6 ایمپلنت برای پشتیبانی از یک قوس کامل دندانی شامل ده دندان جایگزین شده یا بیشتر است.

در فک پایین، استخوان به سمت جلوی دهان بسیار محکمتر میشود و در نتیجه ایمپلنت کمتری نسبت به قوس دندانی بالا لازم است.

برای جایگزینی 10 دندان یا بیشتر در فک پایین یک برنامه درمانی ساده با 4 ایمپلنت ممکن است در نظر گرفته شود اما 5 تا 6 ایمپلنت متداولتر است.

اوردنچر با پشتیبانی دو ایمپلنت در جلوی دهان

ایمپلنت دندان چه کاربردهایی دارد؟

اگر هیچ دندانی در فک پایین ندارید و هنوز آماده جایگذاری چندین ایمپلنت نیستید، دندان مصنوعی مرسوم برای فک پایین با جایگذاری دو ایمپلنت در زیر بخش جلو تا حد قابل توجهی میتواند وضعیت را بهبود ببخشد. به این دندانهای مصنوعی با پشتیبانی ایمپلنت اوردنچر گفته میشود. اوردنچر زمانی که در مورد فک بالا انجام میشود، معمولا باید تعداد ایمپلنتهای بیشتری برای آن در نظر گرفته شود چون استخوان فک بالا به طور کلی نرمتر است. اوردنچر با پشتیبانی ایمپلنت درست مانند دندان مصنوعی معمولی هر روز برای تمیز کردن و شستشو باید از دهان خارج شود اما هنگامی که در دهان قرار دارد، به واسطه پشتیبانی ایمپلنت محکم و ثابت در جای خود قرار میگیرد.

استفاده از دندان با پشتیبانی ایمپلنت فوری یا بلافاصله، اگر چه برای هر کسی ممکن است مناسب نباشد اما یکی از گزینه های درمانی است که برای بسیاری افراد استفاده میشود. این درمان فوری ایمپلنت در شرایط مختلفی انجام میشود اما باید تعادلی بین کوتاهتر کردن زمان درمان و افزایش خطر شکست درمان ایمپلنت برقرار کنید.

پیش از تصمیم گیری درباره گزینه درمانی باید ابتدا با دندانپزشک مشورت کنید و راهکارهای موجود را ارزیابی نمایید.

ایمپلنت دندان از اصول مهندسی ساده ای پیروی میکند که طبق آن اصول باید ایمپلنت در فونداسیون محکم با مقدار کافی استخوان جایگذاری شود تا تحت فشار بایت، ایمپلنت آسیب نبیند.

در درمان ایمپلنت در واقع از بیولوژی دهان برای حفظ لثه و استخوان سالم پیرامون استفاده میشود.

ایمپلنت برای چه افرادی مناسب است؟

در صورتی که سلامت عمومی تان خوب است، ایمپلنت دندان میتواند گزینه خوبی برای شما باشد. برخی عادات مانند مصرف زیاد الکل یا سیگار، خطر ایجاد مشکلات مربوط به التیام بافتها را افزایش داده و تاثیر منفی بر سلامت لثه و استخوان پیرامون ایمپلنت در بلند مدت میگذارند. همچنین دندانهای طبیعی باقی مانده در دهان اگر دچار بیماری و مشکل شوند ممکن است موفقیت درمان ایمپلنت را نیز کاهش دهند.

برخی از دندانپزشکها در صورتی که بیمار نتواند سیگار را ترک کند یا مقدار آن را کاهش دهد، از جایگذاری ایمپلنت خودداری میکنند.

در صورتی که مشکلات پزشکی دیگری دارید با دندانپزشک صحبت کنید. در موارد نادر، مشکلات پزشکی مانع از استفاده از ایمپلنت دندان میشود.

آیا سلامت دهان برای درمان ایمپلنت اهمیت دارد؟

هنگامی که به دنبال کسب اطلاعات درباره ایمپلنت میروید، احتمالا یا دندانی را اخیرا از دست داده اید و یا میدانید دچار مشکلات دندانی شده اید. هر یک از این مشکلات باید تشخیص داده شده و درست درمان شوند. جایگذاری ایمپلنت برای حفظ سلامت دهان انجام میشود.

اگر چه توجه به جنبه زیبایی دندانهایی که با ایمپلنت پشتیبانی میشوند، اشتیاق شما را به جایگذاری فوری ایمپلنت زیاد میکند اما سلامت دندانها و لثه ها برای موفقیت بلند مدت درمان ضروری است و نمیتوانید بدون توجه به آن اقدام به جایگذاری ایمپلنت کنید. از جمله مواردی که پیش از ایمپلنت باید درمان شوند عبارتند از بیماری لثه، پوسیدگی دندان و آبسه.

اگر متوجه لق شدن دندان، بوی بد دهان یا خونریزی لثه شده اید (به ویژه هنگامی که دندانهایتان به صورت حرفه ای تمیز میشود)، ممکن است دچار مشکلات لثه باشید. بیماری لثه عامل اصلی تحلیل و کاهش استخوان است و در صورت کاهش استخوان، ایمپلنتی که جایگذاری کرده اید دچار مشکل میشود.

چه عواملی باعث پسروی و کاهش استخوان میشوند؟

هنگامی که دندانی می افتد یا کشیده میشود، بخشی از استخوان که ریشه های این دندان را احاطه کرده و محکم نگه داشته بود، کم کم تحلیل میرود. این کاهش استخوان در چند ماه ابتدایی از دست دادن دندان ممکن است سرعت بیشتری داشته باشد. اگر چه نرخ کاهش و تحلیل استخوان بسته به فرد بسیار متفاوت است اما همیشه تا حدی این اتفاق خواهد افتاد مگر این که مراقبت ویژه ای برای جلوگیری از کاهش استخوان انجام شود. گاهی اوقات ساده ترین راه به حداقل رساندن کاهش استخوان پس از افتادن دندان، جایگذاری ایمپلنت بلافاصله پس از خارج شدن دندان و یا حداقل ظرف چند هفته اول می باشد.

بسیاری از بیماران شکایت میکنند که پس از مدتی دندان مصنوعی شان مرتبا شل میشود و دیگر همانند سابق اندازه نیست. افزایش نرخ تحلیل استخوان پس از افتادن دندان، مسئول لق شدن دندان مصنوعی است. به مرور زمان در بلند مدت این کاهش استخوان تاثیر مستقیم بر نیروی جویدن میگذارد که باعث کند شدن تحلیل استخوان پیرامون میشود. بیشتر افرادی که سالهاست دندان مصنوعی استفاده میکنند، به واسطه کاهش استخوان باید دوباره دندانشان را تنظیم کنند. بنابراین استفاده طولانی مدت از دندان مصنوعی باعث تحلیل بیشتر استخوان مورد نیاز برای ایمپلنت میشود.

آیا ایمپلنت میتواند مانع تحلیل استخوان شود؟

در واقع این یکی از مهمترین ویژگیهای ایمپلنت دندان است. هنگامی که ایمپلنت در فک نصب میشود و پروتز مصنوعی را نگه میدارد، نیروی عملکردی که هر روز به آن وارد میشود تولید استخوان آن ناحیه را تقویت کرده و باعث قوی و متراکم تر شدن استخوان میشود. ایمپلنت نیز همانند هر چیز دیگر محدودیتهایی در تحمل فشار دارد.

دندان قروچه و بهم فشردن دندانها: افرادی که عادت دندان قروچه و یا بهم فشردن فک و دندان دارند ممکن است نیروی بیش از حد به ایمپلنت دندان خود وارد کنند. اغلب دندان قروچه در حین خواب اتفاق می افتد به همین علت فرد خود از آن باخبر نیست. ساییدگی شدید یا صاف شدن سطح جونده دندانها، لب پر شدن لبه های مینای دندان و یا شکستن مداوم پر شدگی دندان از متداولترین علائم دندان قروچه یا بهم فشردن دندانها هستند. تاثیر دندان قروچه در طول درمان باید در نظر گرفته شود. میتوان با جایگذاری ایمپلنت بیشتر، انتخاب مواد مقاومتر و استفاده از محافظ دهان در هنگام خواب با تاثیر آن مقابله کرد.

اگر ایمپلنت موفقیت آمیز نبود، چه باید کرد؟

گاهی ممکن است ایمپلنت موفقیت آمیز نباشد یا به هر دلیل نتواند در استخوان پیرامون تثبیت شده و در نهایت شل شده و دیگر پروتز مصنوعی را پشتیبانی نکند. معمولا این وضعیت ناراحتی ایجاد نمیکند و اگر مشکل ساز نباشد لازم نیست آن را عوض کنید.

همیشه به راحتی نمیتوان مسئله شکست درمان ایمپلنت را حل کرد. اغلب میزان عدم موفقیت ایمپلنت کمتر از 5 درصد است. با این حال در عمل ممکن است یک مورد از هر 20 مورد ایمپلنت جایگذاری شده، در بلند مدت از نظر عملکردی دوام نیاورند. در این موارد دندانپزشک بهترین گزینه را به شما توصیه میکند.

درمان ایمپلنت چه مدت طول میکشد؟

در موارد معمولی از زمان جایگذاری پایه ایمپلنت تا زمان اتصال تاج مصنوعی بر روی آن، بین 6 هفته تا 6 ماه زمان لازم است. اگر استخوان کیفیت و مقدار خوبی داشته باشد زمان درمان کوتاهتر شده و در شرایطی که استخوان ضعیف است مدت درمان طولانی تر میشود و ممکن است زمان آن از 6 ماه فراتر برود.

آیا میتوان دندان مصنوعی چند ایمپلنت را به یکدیگر متصل کرد؟

هنگامی که چند ایمپلنت در دهان جایگذاری شده باشند، معمولا به همان صورتی به هم وصل میشوند که در مورد بریج با پشتیبانی دندان طبیعی وصل میشدند. اگر ایمپلنت به تعداد کافی وجود داشته باشد، اغلب روش آسانتر و موثرتر این است که هر چند دندان را به صورت بریج به هم متصل کنیم. تاثیر کلی آنها در دهان یکسان است و اگر لازم باشد یکی از دندانها را ترمیم یا تعویض کنید، این کار بسیار راحت انجام میشود.

کیفیت استخوان و تعداد و جایگاههای ایمپلنتها در انتخاب یکی از این دو گزینه تعیین کننده هستند. هنگامی که دندانهای ایمپلنت به هم متصل میشوند، از نظر مکانیکی محکمتر از ایمپلنتهای جدا هستند و بهتر در مقابل نیروهای حاصل از عملکرد طبیعی دهان که در جهت باز کردن قطعات ایمپلنت و یا باز کردن اجزاء چسبانده شده در هر ایمپلنت عمل میکند، مقاومت میکنند.

پس از جایگذاری ایمپلنت، چگونه از آن مراقبت کنم؟

برای بیشتر ایمپلنتها میتوانید اطراف هر ایمپلنت را با مسواک و نخ دندان درست همانند یک دندان طبیعی، تمیز کنید. در برخی نواحی نخ دندان ویژه، مسواک بین دندانی و ابزارهای تمیز کاری دیگر دندان ممکن است برای حفظ بهداشت دهان لازم باشد. تمیز کردن دندانها اصلا کار سختی نیست.

طبیعی است که تمیز کردن و رعایت بهداشت ایمپلنت تا حدی پیچیده تر از تمیز کردن پیرامون دندان طبیعی است بنابراین برای حفظ بهینه سلامت دهان و دندان ایمپلنت مدت بیشتری نسبت به گذشته باید صرف کنید.

چند ماه اول کار ایمپلنت، ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد که چند مرتبه به مطب مراجعه کنید اما به محض این که رضایت کامل از درمان حاصل شد، مراجعات بعدی تان همانند افراد دیگر خواهد بود.

دوام ایمپلنت چقدر خواهد بود؟

از ابتدای زمانی که ایمپلنت کار گذاشته شد، موفقیت هر مرحله از درمان مهمترین فاکتور تعیین کننده عمر ایمپلنت خواهد بود. همین که ایمپلنت و بافتهای نرم پیرامون آن پس از درمان سالم بوده و دندان جدید برای بیمار راحت و تنظیم باشد، پس از این کیفیت مراقبتهای خانگی بیمار و چکاپهای منظم او بیشترین تاثیر را بر دوام طولانی مدت ایمپلنت خواهد گذاشت.

هنگامی که از ایمپلنت به خوبی مراقبت نشود، رسوبات نرم و سخت در اطراف آن شکل میگیرند که بسیار مشابه همان رسوب و جرمهایی هستند که در دندان طبیعی دیده میشوند. در صورتی که این رسوبات پاک نشوند منجر به عفونت لثه، خونریزی، درد و ناراحتی میشوند، درست همانند آن چه در مورد دندان طبیعی رخ میدهد. بنابراین میتوان گفت از نظر طول عمر و دوام ایمپلنت بسیار شبیه به دندان معمولی است و تا زمانی که آن را تمیز نگه دارید، دوام می آورد.

اگر از ایمپلنت به خوبی مراقبت شود و استخوان تکیه گاه آن مناسب باشد، انتظار میرود ایمپلنت سالهای سال و احتمالا تا آخر عمر به خوبی برایتان کار کند. با این حال تاج مصنوعی ایمپلنت درست همانند تاج دندان طبیعی بریج و پر شدگی دندان ممکن است گاهی نیاز به ترمیم یا تعویض پیدا کنند.

از کجا بدانیم ایمپلنت برای ما مناسب است؟

هنگامی که با یک دندانپزشک مشورت میکنید تا بیشتر درباره ایمپلنت بدانید، باید به سوالاتی درباره سابقه پزشکی خود پاسخ دهید و معاینه کاملی از دهان شما صورت بگیرد و دندانهای دیگرتان بررسی شوند تا مشخص شود وضعیت کنونی دندانها و لثه تان به چه صورت است. اگر تصویر پرتوی ایکس جدید ندارید، ممکن است از دهانتان تصویر پرتوی ایکس گرفته شود. گاهی اوقات قالب و عکسهای معمولی از دهان شما گرفته میشود تا بیشتر دهانتان بررسی شود.

سلامت دهان نکته کلیدی در هر برنامه درمانی دندانپزشکی است. در اولین جلسه دندانپزشکی باید به اطلاع شما رسانده شود که چه مشکلات دندانپزشکی مهمی دارید و چه درمانهایی برای آنها لازم است.

آیا وضعیت استخوان من برای جایگذاری ایمپلنت مناسب است؟

تصویر پرتوی ایکس معمولی جزئیات زیادی را از وضعیت دهان نشان میدهد اما دو بعدی است. از این منظر معمولا امکان قضاوت درباره ارتفاع استخوان موجود برای نصب ایمپلنت وجود دارد اما گاهی اوقات برای مشخص کردن پهنای استخوان تکنیکهای پیشرفته تر تصویر برداری لازم است. در غیر این صورت در معاینه بالینی این فاکتور را تنها میتوان تخمین زد.

سی تی اسکن- امروزه تکنیکهای تصویر برداری پرتوی ایکس پیشرفته ای وجود دارند که امکان میدهند استخوان فک را در سه بعد بتوان مشاهده و ارزیابی کرد. یکی از دقیقترین و پرکاربردترین این تکنیکها به عنوان سی تی اسکن (اسکن توموگرافی کامپیوتری) شناخته میشود. تصاویری از از سی تی اسکن به دست می آیند، معمولا میتوانند همه اطلاعات لازم درباره استخوان را در اختیار پزشک قرار دهند که از جمله آنها کیفیت و کمیت استخوان فک است و مهمتر از آن ساختارهای آناتومی است که باید مراقب آنها بوده و در حین درمان از آنها دوری کرد.

دندانپزشک در جایگذاری ایمپلنت، از چه قسمتهایی باید دوری کند؟

فک بالا- ایمپلنت جایگذاری شده در فک بالا در استخوانی قرار میگیرد که پیش از این دندانهای طبیعی را در خود نگه میداشته بنابراین این ناحیه خطر قابل توجهی ندارد. اگر یکی از دندانهای عقبی فک بالا را از دست داده اید، شکل و موقعیت سینوس ماگزیلاری (ناحیه بالای ریشه دندان) هنگام جایگذاری ایمپلنت باشد مشخص شود. سینوسهای ماگزیلاری را میتوان در بیشتر تصاویر پرتوی ایکس مشاهده کرد بنابراین به راحتی میتوان در هنگام درمان ایمپلنت مراقب آن بود.

فک پایین- در فک پایین مهمترین ساختار آناتومی که باید دندانپزشک مراقبت آن باشد، عصب تحتانی دندان است. این عصب از ناحیه ای در پشت دندان عقل عبور کرده و از زیر دندانهای آسیاب عبور میکند و در ناحیه ای که دندانهای آسیاب کوچک قرار دارند، در پوست صورت قرار میگیرد. به همین علت است که داروی بی حسی معمولی دندانپزشکی باعث بی حس شدن لب میشود حتی در صورتی که سوزن سرنگ درست در پشت دهان ماده بی حسی را تزریق کرده باشد.

اگر این عصب در حین جایگذاری ایمپلنت دستکاری شود یا آسیب ببیند، ممکن است منجر به بی حسی موقتی یا دائمی لبها در آن ناحیه شود. این اتفاق نادر است اما عارضه بسیار مهمیست.

سی تی اسکن معمولا بهترین وسیله برای شناسایی محل این عصب است و به دندانپزشک کمک میکند با در نظر گرفتن موقعیت آن، به راحتی ایمپلنت را در جای مناسب قرار دهد. با این حال سی تی اسکن به ندرت در یک مرکز معمولی جراحی دندانپزشکی یافت میشود. بنابراین ممکن است لازم باشد یک جلسه به بیمارستان بروید و در آنجا ظرف چند دقیقه سی تی اسکن انجام دهید. اگر چه سی تی اسکن گرانتر از تصویر پرتوی ایکس معمولی است، اما اطلاعاتی که در اختیار دندانپزشک قرار میدهد اغلب برای درمانهای پیچیده و آگاهی از موقعیت ساختارهای آناتومی مهم فوق العاده با ارزش است.

آیا ایمپلنت را میتوان مجاور یک دندان طبیعی جایگذاری کرد؟

ایمپلنت دندان معمولا در کنار دندانهای طبیعی قرار میگیرد و این وضعیت بسیار ایمن بوده هیچ خطری برای دندانهای دیگر ندارد. تنها استثناء برای آن این است که ریشه دندان طبیعی در مسیر ایمپلنت بسیار انحنا یافته یا کج شده باشد. این وضعیت ممکن است باعث آسیب دیدگی ریشه توسط ایمپلنت شود اگر چه معمولا با برنامه ریزی درست پیش از عمل، این اتفاق نمی افتد.

اگر در حین جایگذاری ایمپلنت، دندان مجاور ایمپلنت سهوا آسیب ببیند هر مشکل ناشی از آن معمولا با درمان ریشه (روت کانال) برطرف میگردد. در درمان ریشه، عصب دندان طبیعی برداشته میشود.

آیا در طول دوره جایگذاری ایمپلنت میتوان موقتا میتوان دندان گذاشت؟

اگر در ناحیه ای از دهان که دندانها کاملا در معرض دید قرار دارند میخواهید ایمپلنت دندان جایگزین کنید، احتمالا میخواهید در طول دوره درمان که مدتی طول میکشد تا تاج مصنوعی دائمی متصل شود، جای خالی دندان دیده نشود. برای انجام این کار روشهای زیادی وجود دارد از دندان مصنوعی ساده پلاستیکی گرفته تا بریج متحرک. اگر پروتز مصنوعی موقتی در حین مراحل جایگذاری ایمپلنت قرار است متصل شود، باید دقت شود که فشار بیش از حد به پایه ایمپلنت که در زیر آن قرار دارد اعمال نشود. باید پس از جایگذاری ایمپلنت به دفعات به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

آیا جایگذاری ایمپلنت درد دارد؟

بیشتر بیماران در کارهای دندانپزشکی معمولی تحت بی حسی موضعی قرار میگیرند و میدانند این روش در عدم احساس درد بسیار موثر است. ایمپلنت نیز با کمک همین بی حسی موضعی نصب میشود. این عمل بسته به پیچیدگی وضعیت بیمار ممکن است سی دقیقه برای هر ایمپلنت طول بکشد و یا چند ساعت صرف پیوند استخوان و جایگذاری چندین ایمپلنت شود.

از آنجایی که جراحی ایمپلنت معمولا شامل باز کردن لثه روی استخوان در ناحیه نصب ایمپلنت و یا پیوند استخوان در آن ناحیه میشود، باید انتظار مقداری تورم و گاهی کبودی پس از عمل داشته باشید.

بیشتر بیماران با مصرف مسکنهای ساده تا چند روز پس از عمل، درد خود را کنترل میکنند. اگر ناراحتی و دردتان بیشتر از این بود که با مسکن آرام شود، به پزشک خود مراجعه کنید تا داروی قویتری برایتان تجویز کند.

التیام بافتها معمولا به تدریج انجام شده و بخیه ها ظرف یک هفته تا ده روز پس از عمل کشیده میشوند. در چند روز اول پس از عمل باید هر گونه درد یا تورم غیر معمول را گزارش کنید تا علت آن ارزیابی شود. اگر هر سوال یا تردیدی دارید با پزشک خود در میان بگذارید. شناسایی زود هنگام مشکلاتی که بروز میکند باعث میشود به کمک راه حلهای ساده بتوان آنها را درمان کرد.

ممکن است از شما خواسته شود مدتی داروهای آنتی بیوتیک مصرف کنید و چند اقدام ساده مانند شستشوی دهان با آب نمک یا دهان شویه ضد عفونی کننده انجام دهید تا از ابتلا به عفونت جلوگیری شود. حتما هر دستوری که پزشکتان میدهد، به دقت رعایت کنید.

اگر چه در حین جراحی برای کنترل درد از بی حسی موضعی استفاده میشود اما بسیاری افراد اضطراب زیادی راجع به درد این عمل دارند. هیچ نیازی نیست بی تابی و نگرانی خود را پنهان کنید. برای بر طرف شدن این حالت چند راه موثر وجود دارد تا آرام شوید.

- آرام بخش استنشاقی: برخی از پزشکان ممکن است این روش را برای شما انتخاب کنند. در این روش شما ترکیبی از گاز اکسید نیتروس (گاز خنده) و اکسیژن را از طریق یک ماسک کوچک که روی بینی تان گذاشته میشود، استنشاق میکنید. این گاز در طول درمان به شما داده میشود.

- آرام بخش خوراکی: یک روش ساده برای آرام کردن شما مصرف داروهای کوتاه اثر مانند تمازاپام است که معمولا برای کمک به مشکلات خواب از آن استفاده میشود. این دارو اضطراب اکثر بیماران را کاهش میدهد و تاثیر بسیار خوبی در مراحل غیر پیچیده جراحی که کمتر از یک ساعت طول میکشد، دارد.

- آرام بخش بدون بیهوشی: برای درمانهای پیچیده تر ممکن است پیشنهاد شود شما روش کنترل شده تری برای حفظ آرامش در حین جراحی داشته باشید. این روش که به عنوان آرام بخش بدون بیهوشی (Conscious sedation) شناخته میشود، با بیهوشی عمومی متفاوت است چون شما در طول جراحی به قدری هوشیار هستید که به دستورات پزشک پاسخ دهید. این ویژگی برای جراح مهم است و میتواند به دقت جراحی کمک کند، اگر چه شما پس از جراحی تقریبا هیچ چیزی درباره مراحل درمان به خاطر نمی آورید. به خصوص برای عملهایی که بیش از یک ساعت طول میکشند این روش مفید است و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست. به ویژه در اکثر درمانهای مربوط به ایمپلنت دندان این روش مفید است. در مورد آرام بخش بدون بیهوشی معمولی، مقدار به دقت کنترل شده آرام بخش از طریق رگ به دست بیمار تزریق میشود تا زمانی که درمان تمام شود. این روش بسیار مطمئن و بی خطر است و نرخ ضربان قلب و اکسیژن بیمار توسط تکنسین بیهوشی تحت نظارت قرار دارد. آرام بخش بدون بیهوشی یک بی حسی موضعی دندانپزشکی معمولی است که در اطراف محل ایمپلنت تزریق میشود. بیشتر افراد این مراحل را به خاطر نمی آورند چون آرام بخش پیش از شروع کار تاثیر گذاشته است.

پیش از تزریق آرام بخش

برای عملهای دندانپزشکی که در آن از آرام بخش بدون بیهوشی یا خوراکی استفاده میشود، ممکن است از شما خواسته شود حداقل 4 ساعت پیش از جراحی چیزی نخورید و ننوشید. باید از کسی بخواهید شما را از مطب به منزل ببرد. همچنین حداقل 24 تا 36 ساعت پس از عمل نباید رانندگی کنید و یا کاربری هیچ دستگاه یا ماشینی را انجام دهید.

- بیهوشی عمومی: بیهوشی عمومی نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد و معمولا برای موارد پیچیده ای مانند پیوند استخوان ران به دهان و یا زمانی که تعداد زیادی ایمپلنت باید همزمان جایگذاری شوند، استفاده میشود. بیشتر بیماران دندانپزشکی نیازی به بیهوشی عمومی ندارند چرا که آرام بخش بدون بیهوشی بسیار مطمئن تر بوده و عوارض پس از عمل آن کمتر است.

در صورتی که استخوان کافی برای ایمپلنت نداشته باشیم، چه باید کرد؟

ابتدا در این موارد تشخیص دقیق توسط تصاویر پرتوی ایکس ویژه مانند سی تی اسکن صورت میگیرد. گاهی ممکن است کاهش استخوان پس از افتادن دندان به قدری باشد که عدم استفاده از ایمپلنت گزینه بهتری باشد.

- بزرگ کردن یا لیفت سینوس: در مورد دندانهای عقبی فک بالا، این امکان وجود دارد که ارتفاع استخوان موجود با ایجاد استخوان جدید در سینوس افزایش پیدا کند. این روش بزرگ کردن سینوس (Sinus augmentation) و یا لیفت سینوس نام دارد. یک جراح ماهر این کار را با نتایج بسیار قابل قبولی میتواند انجام دهد. در صورت عدم موفقیت کلی این تکنیک، بسیاری از بیماران نمیتوانند در بخشی از دهانشان که دندانها مدت زیادیست از دست رفته اند ایمپلنت بگذارند.

پیوند آنله: روشهای زیادی وجود دارد که در آنها استخوان افزوده میشود. به طور کلی یک تکه استخوان از جای دیگری از بدن برداشته شده و به عنوان پیوند آنله به ناحیه مورد نظر پیوند میشود. قطعه جدید استخوان به آهستگی به ناحیه پیرامون خود جوش میخورد و هنگامی که التیام یافت و کامل آمیخته شد، ایمپلنت را میتوان در محل مورد نظر قرار داد. استخوان را از منابع مختلفی از بدن از جمله ران، ساق، چانه و نواحی پشتی فک پایین میتوان برداشت کرد. هنگامی که از استخوان بدن خود بیمار برای ایجاد استخوان جدید در ناحیه دهان استفاده میشود، در محل اهدا و نیز محل دریافت پیوند احساس درد و ناراحتی تجربه خواهد شد. از نظر بسیاری از افراد این کار ارزش این درد و ناراحتی را دارد چرا که استخوان خود بدن بهترین استاندارد برای پیوند استخوان است.

- گزینه های دیگر برای پیوند استخوان: برای افرادی که ترجیح میدهند گزینه راحت تر اما زمان بر را انتخاب کنند، منابع دیگری نیز برای پیوند استخوان در دهان وجود دارد. همه مواد پیوند استخوان از جمله استخوان خود بیمار، در واقع چهارچوبی ایجاد میکنند برای تولید استخوان جدید که در این چهارچوب رشد میکند و محکم میشود. چند ماه بعد این ناحیه آماده دریافت ایمپلنت خواهد شد.

استخوان جدید 3 تا 12 ماه ممکن است طول بکشد تا آماده دریافت ایمپلنت شود. برای رفتن به مرحله بعدی درمان عجله نکنید. اگر به حجم زیادی استخوان نیاز داشته باشید مدت زمان بیشتری طول میکشد تا استخوان به حجم و اندازه کافی برسد.

بازسازی بافت هدایت شده: هر جراح ممکن است یک شیوه تولید استخوان جدید را ترجیح بدهد. بسیاری از جراحان از تکنیک مکملی به نام بازسازی بافت هدایت شده استفاده میکنند. با استفاده از این تکنیک با ایجاد مواد مانع بین سلولهای استخوانی کُند رو (یا حرکت آهسته) و سلولهای تُندروی بافت نرم پوشاننده سطح دهان، به سلولهای کند رو فرصت داده میشود تا فضای خالی را پر کنند. هنگامی که در ابتدا این تکنیک ایجاد شد، مواد مانع باید چند ماه بعد در یک مرحله جراحی برداشته میشدند در حالی که مواد اولیه ای که در حال حاضر استفاده میشوند، بیشتر مواد قابل جذب هستند که به طور طبیعی ظرف چند ماه بعد (پس از اتمام کار) خود به خود جذب شده و ناپدید میشوند.

آیا پیوند استخوان بر طول دوره درمان تاثیر میگذارد؟

اگر نیاز به پیوند استخوان داشته باشید، افزایش طول درمان اجتناب ناپذیر خواهد بود اما در صورتی که این عمل موفقیت آمیز باشد، تاثیر شگرفی بر بهبود نتایج ایمپلنت خواهد داشت. هنگامی که در جلوی دهان این تکنیک استفاده میشود، از نظر زیبایی نیز ظاهر دهان و لبخند را تا حد زیادی بهبود میبخشد.

پیوند استخوان نیازمند مهارت بسیار بالای جراح است و اغلب پیچیده تر از جایگذاری ایمپلنت می باشد.

در برخی شرایط برخی از جراحان توصیه میکنند جایگذاری ایمپلنت همزمان با پیوند استخوان و جایگذاری غشای مانع انجام شود. این کار زمان درمان را تا حد قابل توجهی کاهش میدهد اما بسیاری از جراحان نیز ترجیح میدهند پیوند استخوان در یک مرحله جداگانه انجام شود و ایمپلنت زمانی جایگذاری شود که استخوان با اطمینان پیوند خورده و التیام یافته است.

هر یک از روشهای بالا که برای افزایش استخوان انجام شوند ارزش صرف وقت و هزینه را دارند.

انواع ایمپلنت از نظر مدت زمان درمان

ایمپلنت یک مرحله ای: در این روش ایمپلنت در محل دندانی که افتاده یا کشیده شده است و جای آن التیام یافته است، قرار میگیرد و پس از جایگذاری روی ایمپلنت باز می ماند به این معنی که لثه بر روی آن پوشانده نمیشود. در این روش سطح ایمپلنت در دهان دیده میشود. مزیت این روش این است که مرحله دوم جراحی برای باز کردن لثه روی ایمپلنت و اتصال تاج لازم نیست. ایمپلنت معمولا تا چند هفته یا چند ماه آماده پشتیبانی از تاج دندان مصنوعی نیست.

ایمپلنت دو مرحله ای: در این روش ایمپلنت در محل دندان کشیده شده و التیام یافته قرار گرفته و سپس با لایه ای از لثه پوشیده میشود به طوری که دیگر دیده نمیشود و مرحله اول درمان تمام میشود. در مرحله دوم که چند هفته یا چند ماه بعد انجام میشود، لثه روی ایمپلنت بریده و باز میشود و اجزائی که باید روی لثه قرار بگیرند، بر روی ایمپلنت متصل میشوند.

ایمپلنت فوری یا یک روزه: این تکنیک اغلب برای درمان فک پایین استفاده میشود و مستلزم برنامه ریزی دقیق پیش از روز جراحی است. چند ایمپلنت در استخوان فک قرار میگیرند و چند ساعت بعد یک قوس کامل دندانهای دائمی یا موقتی بر روی آنها متصل میشوند. اگر دندانهای موقتی استفاده میشوند، معمولا مدتی بعد که فرایند جوش خوردن استخوان کامل شد، بریج دائمی متصل میشود. همه بیماران برای این تکنیک درمانی مناسب نیستند.

ایمپلنت بلافاصله: در این روش دندان کشیده شده و ایمپلنت بلافاصله در محل کشیده شده دندان قرار میگیرد. بسته به شرایط استخوان آن ناحیه و بافت نرم، جراحی ایمپلنت ممکن است یک و یا دو مرحله ای باشد. همه بیماران برای این روش مناسب نیستند.

ایمپلنت بلافاصله و فوری: این روش با جایگذاری بلافاصله ایمپلنت پس از کشیدن دندان متفاوت است. در این تکنیک یک مرحله ای، ایمپلنت در محل دندان کشیده شده و التیام یافته، جایگذاری میشود و در همان جلسه پروتز یا تاج مصنوعی بر روی ایمپلنت متصل میشود. این دندان در ابتدا طوری قرار میگیرد که در تماس مستقیم با دندانهای فک مقابل نباشد تا سه ماه بگذرد و استخوان با ایمپلنت یکپارچه شود. سپس پروتز نهایی جایگذاری میشود. این تکنیک در نواحی از دهان که از نظر زیبایی اهمیت دارد، بیشتر استفاده میشود. همه بیماران برای این رویکرد مناسب نیستند.

مراحل درمان ایمپلنت به طور خلاصه

1- تشخیص و طرح ریزی برنامه درمانی پس از انجام ترمیمهای لازم برای دندانهای طبیعی باقیمانده در دهان.

2- جایگذاری ایمپلنت که معمولا پس از سپری شدن 6 هفته تا 6 ماه (برای جوش خوردن ایمپلنت با استخوان) انجام میشود. اغلب ایمپلنت کاملا در زیر لثه پنهان میشود اما در تکنیک یک مرحله ای سطح ایمپلنت در بیرون لثه قرار میگیرد نه زیر آن. بخیه ها پس از 7 تا 10 روز کشیده میشوند.

3- چند جلسه مراجعه به دندانپزشک ظرف چند هفته آتی لازم است تا دندانهای موقتی جدید یا دندان مصنوعی تنظیم شده و بر فرایند جوش خوردن ایمپلنت نظارت شود.

4- هنگامی که ایمپلنت جوش خورد، لثه روی آن بریده و باز میشود و دندان مصنوعی بر روی ایمپلنت متصل میشود. گاهی اوقات زمانی که برای یکپارچگی ایمپلنت با استخوان فک لازم است ممکن است بیشتر یا کمتر باشد. این به کیفیت و کمیت استخوان فک و کیفیت جوش خوردن بستگی دارد.

5- در برخی موارد پروتز مصنوعی که بر روی ایمپلنت نصب میشود موقتی است. این مرحله برای ارزیابی ایمپلنت، کنترل نیرویی که بر ایمپلنت وارد میشود و در نواحی که زیبایی دهان اهمیت دارد و ایمپلنت در معرض دید است، برای ایجاد زیبایی انجام میشود. همچنین لثه اطراف ایمپلنت تا زمان اتصال پروتز نهایی فرصت پیدا میکند تا التیام یابد.

6- پروتز نهایی دندان معمولا 3 تا 9 ماه پس از جایگذاری ایمپلنت، بر روی آن قرار میگیرد. تطابق دندان با ایمپلنت به شکل کاملا دقیقی طراحی شده است.

7- معاینه دندانپزشکی مرتب و رعایت دقیق بهداشت برای حفظ سلامت دهان، دندانها و ایمپلنت ضروریست.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی