عکس بعد درمان اختلال بایت

در مواردی دندانها حالت خرگوشی پیدا میکند و در موارد شدید مانع بسته شدن لب ها می شود و درمان ایده آل برای آن ارتودنسی است. در برخی مواقع فک پایین جلوتر از فک بالا قرار میگیرد و موردی هم پیش می آید که دندان های فک بالا درون فک پایین قرار می گیرد و سبب ناراحتی های مفصلی و سایش دندانی میشود و در نهایت انحراف فک و ناقرینگی را به دنبال دارد.

دندانهای بالا در حالت عادی کمی جلوتر از دندانهای پایین هستند در صورتی که برعکس شود به آن کراس بایت گفته می شود که بهترین درمان آن ارتودنسی است.

در مواردی که دندانهای بالا کاملا روی دندانهای پایین را بپوشانند ابتدا با ارتودنسی بایت باز میشود (فاصله ایجاد می شود) و بعد دندانهایی که دچار سایش یا شکستگی شدند با روشهای ترمیم درمان می شوند.

در مواردی که بین دندانهای بالا و پایین فاصله ایجاد میشود و اصطلاحا بین آنها باز میماند درمان ارتودنسی کاربرد دارد.

گاهی زمانی که بیمار لبخند می زند یک حالت ناقرینگی ایجاد میشود و در واقع خط وسط صورت با خط وسط دندانی بالا انطباق ندارد و علاوه بر اختلالات زیبایی بر جویدن نیز تاثیر میگذارد.

دندان های بسیاری از مردم به نحوی اختلالاتی دارد. به طور مثال؛ دندان ها ممکن است به میزان بسیار کمی روی هم آمده باشند یا به صورت نا منظم پخش شده باشند. در واقع کارشناسان معتقدند بسیاری از بزرگسالان دارای اختلالات دندانی هستند. برخی از این مشکلات اساسی در ظاهر و زیبایی دندان تاثیر گزار است و در دیگر موارد بر روی جویدن و یا صحبت کردن تاثیر میگزارد.

افراد ممکن است اختلالات دندانی را به ارث برده باشند اما تمام اختلالات دندانی علل موروثی ندارند. علل دیگری که وجود دارد عبارتند از:

زخم: هنگامی که دندان ها شکسته میشوند و یا کشیده شده و دوباره جایگزین میشوند ممکن است با استخوان اطرافشان جوش بخورند. این واقعه را آنکیلوزیز یا اتصال غیر طبیعی دندان به استخوان مینامند. اگر این اتفاق در دوران کودکی فرد بیافتد دندان نمیتواند به شکل مناسب در خط فک جای بگیرد، در نتیجه یک اختلال بایت به وجود میاید.

استفاده طولانی مدت از پستانک و یا مکیدن انگشت شست: این عادات میتوانند منجر به اختلالات شوند. به طور مثال، این کار ممکن باعث بیرون زدگی دندان های بالا و یا حتی قرار گرفتنشان بیرون دندان های پایین شود. فشار دادن زبان به دندان ها در هنگام قورت دادن هم میتواند اثر مشابه این عادات داشته باشد.

از دست دادن زودرس دندان های شیری: اگر دندان شیری خیلی زود از دست داده شود، دندان دائمی راهنمای خود را از دست میدهد. دندان دائمی ممکن است بچرخد و یا به اشتباه از داخل دهان جوانه بزند. در برخی موارد دندان های دائمی روی هم رشد میکنند و یا حتی ممکن است فقط قسمتی از آن از لثه بیرون بیاید. گاهی اوقات دندان مجاور دندان شیری از دست رفته به سمت فضای خالی حرکت میکند و کج میشود. این اتفاق میتواند جلوی بیرون آمدن دندان دائمی را بگیرد.

اصلی ترین دلیلی که افراد به دنبال رفع و اصلاح اختلالات دندان میروند ظاهر نامناسب آن است. به علاوه اختلالات دندانی در جویدن و تکلم مشکل ساز هستند و میتوانند منجر به پوسیدگی و یا بیماری های لثه شوند. اصلاح اختلالات دندانی میتواند سلامت عمومی دهان را بهبود بخشد.

کراس بایت: دندانهای بالا در حالت عادی کمی جلوتر از دندانهای پایین هستند. در صورتی که این مساله برعکس شود به آن کراس بایت گفته می شود. که دندان ها ی بالا درون دندان های پایین قرار میگیرند و حتی ممکن است به مرور زمان باعث حرکت فک به کنار شوند.

کراودینگ: دندان های دائمی ممکن است فضای کافی برای قرار گرفتن در جای مناسب را نداشته باشند:

اگرفضای کافی برای دندان وجود نداشته باشد.
اگر دندان به صورت غیر طبیعی نسبت به فک بزرگ باشد.
اگر فک از میزان لازم باریک تر باشد.

دیپ اوربایت: این اختلال زمانی اتفاق میافتد که دندان های جلویی بالا با فاصله ی بسیار زیادی روی دندان های پایین قرار بگیرند. در برخی موارد لبه ی دندان های پایینی سقف دهان را لمس میکند.

آندر بایت: کراس بایت دندان های جلویی معمولا آندر بایت نامیده میشود اگر دندان های پایینی جلو دندان های بالا باشند. این اختلال میتواند نشانگر این باشد که فک ها در موقعیت صحیح قرار ندارند و ممکن است نیاز به جراحی باشد.

اپن بایت: وقتی دندان های جلویی بالا و پایین بعد از گاز گرفتن به یکدیگر نمیرسند اختلال اپن بایت نامیده میشود. این باعث میشود فرد تنها با دندان های جلوی بالای خود بتواند خوراکی ها را بکند. همچنین ممکن است این اختلال در صحبت کردن فرد موثر باشد.

مشکلات فواصل: برخی افراد ممکن است دندان خود را از دست داده و یا یک دندان بیش از حد کوچک در یک فک معمولی داشته باشند. این اتفاق باعث به وجود آمدن فضاهای خالی بزرگ در بین دندان ها میشود.

راه های درمان

بیشتر متخصصین اورتودنسی از دو راهکار استفاده میکنند:

1. مرحله ی فعال: ارتودنسی ثابت دندان ها و دیگر لوازم که برای هدایت دندان ها به محل درست استفاده میشوند.
2. مرحله ی خاموش: ارتودنسی متحرک دندان ها که برای نگه داشتن دندان ها در جایگاه جدیدشان برای طولانی مدت استفاده میشود.

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 95% (6 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی