Elastics orthodentist

هدف از بند الاستیک چیست؟

بندهای پلاستیکی امکان حرکت دندانهای بالایی و پایینی به سمت موقعیت مناسب را فراهم می آورند. گاهی اوقات برای حرکت دادن دندان به موقعیت مناسب، سیم به تنهایی کافی نیست. در این شرایط الاستیک به دندانهای مشخصی (با توجه به برنامه درمانی) متصل میشود تا آنها را به سمت مورد نظر حرکت دهد.

چگونه باید الاستیک را استفاده کرد؟

الاستیک را باید بیست و چهار ساعته و تمام هفت روز هفته استفاده کرد مگر این که دستور پزشک چیز دیگری باشد. الاستیک تنها باید برای خوردن یا مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، از دهان خارج شود. استفاده مداوم از الاستیک، یکی از مهمترین معیارهایی است که مشخص میکند برنامه درمانی به موقع تمام میشود یا خیر.

حداقل دو بار در روز باید الاستیک خود را عوض کنید. اغلب بهترین برنامه برای تعویض الاستیک، یک بار پیش از رفتن به رختخواب و سپس بار دیگر پس از بیدار شدن است. علت این که الاستیک دو مرتبه در روز باید عوض شود این است که کارایی خود را در مدت زمان کوتاهی از دست میدهد. هنگام مراجعه بعدی تان به ارتودنتیست، او به شما الاستیکهای با اندازه مخصوص شما میدهد تا استفاده کنید. در زیر الگوهای مختلف الاستیک که به شما ممکن است توصیه شود، آمده است.  

چه انتظاری باید داشته باشیم

استفاده از الاستیک ابتدا ممکن است موجب احساس درد در دندانهایتان شود. این درد با استفاده پیوسته از الاستیک ظرف چند روز از بین میرود. اگر مدتی الاستیک را از دهان خود خارج کنید تا استراحتی به دندانهایتان بدهید، تنها باعث میشوید دفعه بعدی که آن را در دهان میگذارید، دوباره درد دندانتان شروع شود و در درمان پسروی داشته باشید.

توصیه هایی برای موفقیت الاستیک

-    اگر سوالی درباره چگونگی استفاده از الاستیک دارید، هر چه سریعتر با پزشکتان تماس بگیرید
-    همیشه یک بسته الاستیک همراه خود داشته باشید تا هر جا میروید بتوانید آنها را استفاده کنید
-    استفاده ناپیوسته از الاستیک در اصلاح بایت ناکارامد خواهد بود
-    اگر الاستیکتان شل یا پاره شد، هر دو الاستیک را بلافاصله عوض کنید.
-    اگر قلاب الاستیک شکست یا شل شد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا مشکل را برایتان رفع کند.
-    اگر الاستیکهایتان رو به اتمام است، در مراجعه بعدی خود به پزشک، نیاز به الاستیک را یادآور شوید.

هدف اصلی ارتودنتیست شما این است که در کوتاهترین زمان ممکن، شما را صاحب لبخندی زیبا کند. همکاری شما در استفاده از الاستیک طبق دستور پزشک، کمک میکند به این هدف دست یابید. عدم استفاده از الاستیک منجر به طولانی شدن دوره درمان و تحت الشعاع قرار گرفتن نتایج درمان است.

الاستیکهای کلاس 2

الاستیکهای کلاس 2 از براکت دندان کانین (نیش) بالایی به بند دندان مولر (آسیا) اول پایینی است. به عبارت دیگر از جلوی قوس بالایی به عقب قوس پایینی کشیده میشود

Class 2 Elastics

الاستیک کلاس 3
الاستیکهای کلاس 3 از براکت دندان نیش پایینی به بند دندان آسیای اول بالایی متصل میشود. به عبارت دیگر از قوس بالایی در عقب دهان به قوس پایینی در جلوی دهان کشیده میشود (شکل شماره 2).
Class 3 Elastics
الاستیک V  (Check Elastic) کلاس 2
الاستیک چک یا الاستیک V کلاس 2 از بند دندان آسیای اول پایینی به دور براکت دندان نیش بالایی کشیده شده و سپس به براکت دندان نیش پایینی متصل میشود. این حالت شبیه به علامت تیک یا V برعکس است.
Class 2 checkالاستیک V  (Check Elastic)  کلاس 3
الاستیک چک کلاس 3 از دندان آسیای اول بالایی به دور براکت دندان نیش پایینی کشیده شده و سپس به براکت دندان نیش بالایی متصل میشود. این حالت شبیه به علامت تیک یا V دیده میشود.
Class 3 checkالاستیک مربعی (Box Elastic) کلاس 2
الاستیک مربعی کلاس 2 از دندان نیش قوس بالا و دندان پره مولر (آسیای کوچک) اول قوس بالا به دندان آسیای کوچک اول قوس پایین و دندان آسیای کوچک دوم قوس پایین کشیده میشود. این الگوی الاستیک شکل یک مربع کج شده به سمت جلوی دهان را به خود میگیرد.
Class 3 boxالاستیک مربعی (Box Elastic) کلاس 3
الاستیک مربعی کلاس 3 از دندان نیش بالایی و دندان آسیای کوچک اول بالایی به دندان نیش پایینی و دندان آسیای کوچک اول پایینی وصل میشود. این الگوی الاستیک، شکل مربع کج شده به سمت عقب دهان را درست میکند.
Class 3 Box Elasticsالاستیک مثلثی (Triangle Elastic)
الاستیک مثلثی از دندان نیش پایینی به دندان نیش بالایی کشیده شده و سپس به دندان آسیای کوچک اول پایینی متصل میشود و ظاهر مثلثی شکلی ایجاد میکند.
Triangle Elasticsالاستیک مورب
الاستیک مورب از دندان نیش بالایی به دندان نیش پایینی در سمت مخالف متصل میشود. این الگوی الاستیک را به یکی از دو صورت زیر میتوان استفاده کرد: 1- دندان نیش بالایی سمت چپ به دندان نیش پایینی سمت راست وصل شود. 2- دندان نیش بالایی سمت راست به دندان نیش پایینی سمت چپ وصل شود. این الاستیک از یک طرف دهان به طرف دیگر دهان در قوس مقابل کشیده میشود.

Oblique Left
Oblique Right

الاستیک مربعی قدامی (Anterior Box Elastic)
الاستیک مربعی قدامی از دو دندان نیش بالایی راست و چپ به دندانهای نیش پایینی راست و چپ وصل میشود و شکل مربعی در جلوی دهان ایجاد میکند.

Anterior Box

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 90% (3 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی