whats a dental implantایمپلنت چیست؟

از ایمپلنت دندان معمولا به عنوان پروتز مصنوعی جایگزین دندان طبیعی نام برده میشود. معمولا ایمپلنت دندان از تیتانیوم یا آلیاژ تیتانیوم ساخته میشود. خود ایمپلنت ممکن است با لایه دیگری پوشانده شود تا استحکام و یکپارچکی استخوان افزایش یابد. انواع زیادی ایمپلنت وجود دارد اما متداولترین انواع آن ساختارهای پیچ مانندی هستند که به جای ریشه دندان در استخوان فک قرار میگیرند. در این ایمپلنتها، روکش دندان، بریج، دندان مصنوعی یا پروتزهای دیگر بر روی ایمپلنت متصل میشود. این پروتز ایمپلنت دندان ممکن است به صورت دائمی و یا غیر ثابت استفاده شود.

انواع ایمپلنت دندان

root form dental implant

انواع پایه به ترتیب از سمت چپ: استوانه ای، پیچی صاف، پیچی مخروطی

ایمپلنت ریشه ای

ایمپلنت شبیه ریشه دندان محبوبترین نوع ایمپلنت در سرتاسر دنیاست. این نوع ایمپلنتها مشابه ریشه دندان ساخته میشوند و شکل استوانه ای، پیچ صاف یا پیچ مخروطی دارند (شکل بالا).

سطح بیرونی ایمپلنت ریشه ای
dental implant finishesدر ابتدا ایمپلنتهای دندانی سطح تیتانیومی صاف و هموار داشتند و هنوز نیز برخی انواع آن چنین هستند. شرکتهای سازنده تلاش میکنند با ایجاد تغییراتی در سطح ایمپلنت کارایی آن را بهبود ببخشند. زبر و ناهموار کردن سطح باعث میشود ایمپلنت مساحت بیشتری داشته باشند بنابراین ثبات بهتری در استخوان خواهد داشت. افزودن یک لایه هیدروکسی آپاتیت باعث میشود استخوان بهتر به آن جوش بخورد چرا که استخوان نیز از همین مواد تشکیل شده است. سطح زبر هنگامی که در دهان رخنمون پیدا میکند سریعتر آلوده و دچار عفونت میشود، به همین علت هر دو مدل سطح صاف و سطح ناهموار در ایمپلنتها دیده میشود. یکی از شرکتهای سازنده ایمپلنت، ایمپلنتی طراحی کرده است که نه تنها سطحی ناهموار دارد بلکه نواحی میکروسکپی گوی مانندی دارد که مساحت سطح و در نتیجه تماس با سطح استخوان را تا حد چشمگیری افزایش میدهند. این کار باعث میشود ایمپلنت های کوچکتر با ثبات بیشتر بتوان استفاده کرد که به ویژه در افرادی که استخوان کمتری دارند مفید است.

روکش ایمپلنت ریشه ای

dental implant cemented

منظور ما از ایمپلنت، صرفا پایه یا ریشه آن است، نه پروتزی که روی آن متصل میشود. در وضعیت ایمپلنت تک دندانی دو روش اصلی برای اتصال روکش دندان به ایمپلنت وجود دارد:

چسباندن روکش: در روش چسبی، ساختار میانی با پیچ کوچکتری به ایمپلنت پیچ میشود و روکش دندان به همان صورتی که به دندان طبیعی چسبانده میشود، در اینجا نیز به رابط میانی میچسبد. این کار، بهترین روش قرار دادن روکش بر روی ایمپلنت در انواع تک ایمپلنت است. مزیت چسباندن روکش این است که به ندرت شل میشود. از معایب چسباندن روکش میتوان به بیشتر شدن هزینه ترمیم اشاره کرد. همچنین اگر لق شود سخت تر میتوان آن را سفت کرد.

پیچ کردن روکش: در روش پیچی اتصال روکش به ایمپلنت، مستقیما خود روکش به ایمپلنت پیچ میشود و سپس سوراخ دسترسی با مواد پر کننده دندان، پر میشود. مزیت این روش این است که روکش را در صورت لزوم (برای تعمیر یا اهداف دیگر) به راحتی میتوان در آورد. ایراد پیچ کردن روکش این است که این پیچ کوچک تحت فشار بسیار بیشتری نسبت به حالت قبل قرار میگیرد، در نتیجه ممکن است به دفعات بیشتر پیچ شل شده و به دفعات نیاز به سفت کردن آن باشد.

مینی ایمپلنت

mini dental implant type2

مقایسه مینی ایمپلنت (به شکل میخ باریک و دراز) در سمت راست با ایمپلنت معمولی (به شکل پیچ) در سمت چپ تصویر.

دندان مصنوعی بر پایه مینی ایمپلنت

mini dental implant denture

از مینی ایمپلنتها ممکن است برای محکم و ثابت کردن دندان مصنوعی استفاده شود که روشی سریعتر و ارزانتر و راحت تر از کاشت ایمپلنت با اندازه معمولی است. به علت اندازه کوچکتر مینی ایمپلنتها، ممکن است بیش از حد توان فشار بایت به آن تحمیل شده و زودتر از موعد درمان با شکست مواجه شود. این درمان برای افراد سالمند که در فک بالا دندان مصنوعی کامل دارند و نیروی بایت زیادی به دندانهای پایین وارد نمیکنند، مناسب تر است.

ایمپلنت تیغه ای

dental implant types blade

یکی از اولین انواع ایمپلنت دندان که در امریکای شمالی رایج شد، ایمپلنت تیغه ای (blade implants) بود که اکنون به ندرت استفاده میشود. علت این است که شکل ریشه ای ایمپلنت مزایای بیشتری داشته و بیشتر مورد پشتیبانی شرکتهای سازنده ایمپلنت دندان قرار دارند. ایمپلنت تیغه ای با ایجاد کانالی در استخوان کاشته میشود و تیغه در این کانال قرار گرفته و روکش دندان روی آن متصل میشود (شکل بالا).

ایمپلنت دندان ساب پریوستیل

dental implant types subperiosteal

ایمپلنت ساب پریوستیل (Subperiosteal ) پیش از ظهور ایمپلنت ریشه ای مورد استفاده قرار داشت. این نوع ایمپلنت به استخوان پیچ نمیشود بلکه بر روی استخوان قرار گرفته و با لثه و چیزی به نام غشای پریوستیل در جای خود محکم میشود. این غشا همانند یک لایه چسبنده عمل کرده و ایمپلنت را محکم در جای خود نگه میدارد. در حال حاضر به ندرت از این نوع ایمپلنت استفاده میشود.

میله پیچ شونده

این نوع ایمپلنت دندان همانند ایمپلنت ساب پریوستیل است چرا که روی غشای پریوستیل قرار میگیرد اما توسط پیچ به استخوان متصل میشود. این نوع ایمپلنت متداول نیست اما هنوز در مواردی که فک پایین به شدت آتروفی داشته و تحلیل رفته است و ایمپلنت ریشه ای را نمیتوان در آن جایگذاری کرد و از طرفی پیوند استخوان نیز مقدور نیست، استفاده میشود.

ایمپلنت دندان ترانس اسئوس

trans osseous dental implant

ایمپلنت متقاطع فک یا ترانس اسئوس (Trans Osseous) بسیار با ثبات بوده و همانند چهار ایمپلنت ریشه ای استاندارد، عمل میکند. این ایمپلنت از زیر فک دریل شده و از عرض استخوان عبور میکند و از بخش بالای فک بیرون میزند. سپس یک میله به آن متصل میشود. هنگامی که دندان مصنوعی در دهان قرار میگیرد، به این میله متصل و محکم میشود. دندانپزشکان زیادی این نوع ایمپلنت را کار نمیکنند چرا که بسیار دشوار است و در بیشتر موارد باید فرد در بیمارستان بستری شود. این روش در شرایطی که فک پایین بسیار تحلیل رفته است و باریک است، روش خوبی است.

ایمپلنت دندان زایگوماتیک (اتروفی شدید بالا)

zygomaticus dental implant type

ایمپلنت زایگوماتیک (Zygomaticus) بسیار بلند است و در نواحی بسیار خاص دهان استفاده میشود. این نوع ایمپلنت در پشت فک بالا کاشته میشود. مزیت آن این است که در حالی که فک بالا به شدت آتروفی شده و تحلیل رفته است، سطح خوبی از استخوان در دسترس است. معمولا در شرایطی که بیمار میخواهد یک ست کامل دندان مصنوعی غیر ثابت با پشتیبانی ایمپلنت در فک بالا داشته باشد و نمیخواهد عمل پیوند سینوس را انجام دهد، از این روش استفاده میشود. این عمل بسیار پیچیده بوده و بسیاری از دندانپزشکان قادر به انجام آن نیستند. همچنین در شرایطی که نمیتوان پیوند سینوس انجام داد این روش مناسب است.

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 90% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی