Types of orthodontic treatment

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

فرد به احتمال زیاد در طی 18 تا 24 ماه به نتایج خوب دستیابی پیدا می کند در صورتی که: • بهداشت دهان و دندان را حفظ کند.
• از لوازم درمان طبق دستورالعمل استفاده کند.
• رژیم غذایی پیشنهادی دندانپزشکش را دنبال کند.
• برای حفظ نتایج از ارتودنسی متحرک استفاده کند.

ارزیابی

مرحله اول درمان، ارزیابی وضعیت دندان ها و احتمال توسعه آنها است. این مرحله معمولا شامل گرفتن تصاویر اشعه X، ساخت مدل های گچی، و گرفتن عکس از دندان ها است. این کار به متخصص ارتودنسی ایده ی درمان مورد نیاز و نتایج احتمالی را می دهد.

انواع لوازم ارتودنسی

درمان ارتودنسی با استفاده از لوازم موقعیت دندان ها را تصحیح می کند. چهار نوع اصلی عبارتند از:

1- براکت های ثابت : یک براکت غیر قابل جابجایی است که از براکت هایی تشکیل شده است که بر روی هر دندان چسبانده و توسط سیم مرتبط شده اند. براکت های ثابت رایج ترین نوع ارتودنسی هستند. آنها می توانند هنگامی مورد استفاده قرار گیرد که تعداد زیادی از دندان نیاز به اصلاح شدن دارند، و یا وقتی که درمان باید برای جلوگیری از مشکلات آینده دقیق باشد. فرد قادر خواهد بود به خوردن معمول خود در حالی که با براکت ثابت را در دهان دارد ادامه دهد. با این حال، باید از غذاها و نوشیدنی های خاص، مانند تافی ، شیرینی سخت و نوشابه های گازدار اجتناب کرد، زیرا آنها می توانند به لوازم ارتودنسی و دندان صدمه بزنند. متخصص ارتودنسی مشاوره لازم را به بیمار خواهد داد.اغلب در دوره دندانهای دائمی به کار میرود و  ممکن است بسته به شدت ناهنجاری در مواردی نیاز به کشیدن تعدادی از دندان های دائمی یا جراحی فک باشد. طول متوسط دوره درمان های ارتودنسی ثابت دو سال میباشد و معمولا بیمار به طور ماهیانه یک بار معاینه و درمان میگردد. بنا به خواسته بیمار و نیازهای زیبایی حین درمان ارتودنسی ثابت میتوان توسط براکت های شفاف و یا سرامیکی سفید (غیر فلزی یا نامرئی) بر روی سطوح دندانی استفاده کرد. پس از درمان بیمار به طور متوسط به مدت یکسال از دستگاه های نگهدارنده متحرک جهت جلوگیری از برگشت اختلالات استفاده می شود.

2- براکت های متحرک : معمولا صفحات پلاستیکی هستند که سقف دهان را پوشش می دهند و برخی دندان ها را احاطه می کنند. آنها تنها حرکات بسیار محدودی را به دندان اجازه می دهند. بیشتر در سنین رشد فکین و رویش دندان ها بکار میرود و برای اصلاح اختلالات جزئی کاربرد دارد. این نوع درمان نیاز به همکاری مناسب و دقیق بیمار در استفاده صحیح از براکت متحرک دارد. این براکت ها باید تنها برای پاکسازی، غذا خوردن و برخی فالیت های خاص مانند دوچرخه سواری خارج شوند.

3-گیره های کاربردی - یک جفت براکت پلاستیکی متحرک است که به هم متصل هستند و یا به نحوی طراحی شده اند تا با یکدیگردر تعامل باشند و روی دندان های بالا و پائین جای بگیرند. اکثر بیماران باید همیشه آنها را در دهان خود داشته باشند. این مساله بسیار مهم است که دستورالعمل متخصص ارتودنسی خود را در مورد چگونگی و زمان استفاده از دستگاه دنبال کنید. اگر به درستی استفاده نشود، درمان ناموفق خواهد بود. ممکن است که برای پاکسازی و یا در هنگام غذا خوردن، لازم باشد دستگاه را از دهان خارج کنید.

4-پوشش سیمی سر یا گردن - این وسیله به تنهایی یک دستگاه ارتودنسی نیست، اما می توان آن را با سایر لوازم استفاده کرد. این وسیله برای اصلاح جایگاه دندان های عقبی و یا برای نگه داشتن آنها در جایگاه درست در زمان درمان دندان های جلویی استفاده می شود. بیشتر بیماران تنها به چند ساعت استفاده از این پوشش ها نیاز دارند، که معمولا در عصر و یا ساعات خواب استفاده می شوند. فرد در هنگام استفاده از این پوشش ها نباید چیزی بخورد و یا بنوشد.

5-درمان های دیگر - انواع دیگری از براکت ها به صورت خصوصی در دسترس هستند، مانند براکت های "نامرئی" و یا زبانی که در پشت دندان قرار می گیرند. شما باید با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید تا مشخص شود که آیا می توان آنها را برای مشکل شما استفاده کرد و یا خیر. هزینه این براکت ها معمولا بالاتر است.
در موارد شدیدتر، درمان ممکن است شامل براکت ثابت و جراحی برای حرکت فک شود. این درمان در بیمارستان انجام می شود.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (5 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی