open bite

آیا تا به حال جلوی آینه به دندان های خود دقت کرده اید؟ آیا تا به حال درباره نحوه ساختار دندان های خود کنجکاو بوده اید؟ آیا متوجه یک سری تفاوت ها بین ساختار دهان خود و دیگران شده اید؟

بیشتر اوقات به آینه نگاه می کنیم بدون اینکه متوجه مشکلات ساختاری دندان های خود باشیم و این عدم توجه با گذشت زمان مشکلات عدیده ای را به همراه خود می آورد. یکی از این مشکلات اپن بایت می باشد. جلوی آینه بیاستید، دندان ها را روی هم بگذارید، در صورتی که بین دندان های ردیف بالا و ردیف پایین فاصله ای وجود داشته باشد، مشکل اپن بایت دارید. اپن بایت چیست؟ اپن بایت، یک ناهنجاری دندانی می باشد. هنگامی که دندان ها روی هم قرار می گیرند، فاصله ی زیادی بین ردیف بالا و ردیف پایین وجود دارد. این ناهنجاری توسط ارتودنتیست قابل حل می باشد، متخصصین کلینیک دندانپزشکی رویال مشکلات مربوط به رشد دندان ها و ساختار صورت، هماهنگی دندان ها و فکین را تشخیص داده و درمان های مناسب را پیشنهاد می دهند. انواع اپن بایت اپن بایت به سه گروه تقسیم بندی می شود:

اپن بایت دندان های جلو: دندان های جلوی فک بالا و فک پایین روی هم قرار نمی گیرند. اپن بایت دندان های خلفی: زمانی که دندان ها روی هم قرار می گیرند، بین دندان های خلافی فاصله وجود دارد. اوربایت ناقص: زمانی که دندان ها روی هم قرار می گیرند، دندان های جلوی ردیف پایین با دندان های جلوی ردیف بالا و یا بافت های نرم داخلی دهان هیچ تماسی برقرار نمی کنند. دلایل ایجاد اپن بایت مثل بقیه ناهنجاری ها، اپن بایت هم تحت تاثیر ژنتیک و عوامل بیرونی فراوانی می باشد ولی چند عامل مهم شامل:

داشتن صورت دراز به خاطر رشد استخوان
مکیدن انگشت در خردسالی و کودکی از رشد طبیعی دندان های جلو جلوگیری می کند.
بیرون زدن زبان از دهان عادتی است که به خاطر ناهنجاری های مفصل فکی گیجگاهی به وجود می آید.

اپن بایت دندان های آسیاب اپن بایت در دندان های جلو بیشتر از دندان های عقب می باشد به همین دلیل فعلا دلیل اصلی اپن بایت دندان های آسیاب هنوز کامل مشخص نشده است ولی رشد نامناسب دندان های آسیاب و یا رشد ناقص این دندان ها دلایلی هستند که تا کنون تشخیص داده شده اند.

مشکلات در اپن بایت یکی از واضح ترین دلایلی که افراد با این مشکل به فکر درمان می افتند، مسائل زیبایی است. این مشکل در نحوه خندیدن فرد و در نهایت اعتماد به نفس وی تاثیر گذار است و به همین دلیل فرد به محض تشخیص این مشکل با مراجعه به متخصص ارتودنسی درخواست درمان آن را می کند. اپن بایت در نحوه صحبت کردن فرد و ادای کلمات توسط وی نیز تاثیر زیادی دارد. این افراد در تلفظ س و ث و ظ مشکل دارند.

درمان اپن بایت ترمیم اپن بایت به سه طریق انجام می شود: پذیرفتن اپن بایت: در شرایط خفیف تر، با اندکی جابجایی دندان ها این مشکل رفع می شود استفاده از براکت ها و هدگیر ها: اگر هنوز جوان هستید و استخوان هایتان در حال رشد است، از همین رشد می توان برای بالاتر آوردن دندان های آسیاب استفاده کرد. با توجه به شدت این مشکل، می توان از براکت ها و هدگیر ها برای رفع آن استفاده کرد. البته در صورتی که عادت هایی که باعث ایجاد این مشکل شده اند ترک نشوند، درمان دائمی نخواهد بود.

جراحی اپن بایت در شرایط حاد و زمانی که سرعت رشد استخوان ها پایین تر آمده و یا متوقف شده است پیشنهاد می شود. ارتودنسی و یا جراحی فک توصیه ی بهترو درمان طولانی تر می باشد. در این جراحی محل قرار گیری فک بالا را اندکی جابجا می کند تا از این طریق در نحوه ساختار دندان ها و صورت تغییر ایجاد کنند. معمولا بعد از جراحی، از براکت ها برای ردیف کردن دندان ها استفاده می شود. البته ناگفته نماند نتیجه گیری این درمان شاید سال ها به طول انجامد.

چگونه از بروز اپن بایت جلوگیری کرد

از آنجایی که دلایل زیادی موجب بروز این مشکل می شود، به طور قطع نمی توان گفت برای مانع بروز آن دقیقا چه باید کرد. ولی یک سری راه کار وجود دارد که می توان ریسک ایجاد آن را به حداقل رساند. اجازه ندهید کودکتان به مکیدن انگشت خود ادامه دهد و تا جایی که می تواند کمتر از پستانک برای آرام کردن نوزادتان استفاده کنید زیرا این عادت ها اگر در سنین پایین تر ترک نشوند، در بزرگسالی نیز ادامه خواهند داشت و با گذشت زمان و با رشد دندان های دائمی مشکلاتی را به همراه  خواهند داشت. در بیشتر مواقع، بعد از اینکه مانع مکیدن انگشت کودک خود شدید، مشکل اپن بایت خود به خود رفع می شود. متخصصین کلینیک دندانپزشکی رویال توصیه می کنند مشکل اپن بایت در سنین پایین تر رفع شود تا در بزگسالی نیازی به جراحی نباشد.

4.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 85% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی