Creating space

نگاه دقیقتر به روش سایش پیشرونده مینای دندان (IPR)

با افزایش ناگهانی شمار دندانپزشکان عمومی که کار ارتودنسی ساده بخش قدامی دهان یا حتی تمام دهان را انجام میدهند، دندانپزشکان بسیار بیشتری متوجه میشند که نیاز به ایجاد فضا برای ردیف و مرتب شدن دندانها لازم است. سه روش اصلی برای ایجاد فضای بیشتر در دهان به صورت مرسوم استفاده میشود:

کشیدن دندان، وسیع کردن کام و سایش مینای دندان (باریک کردن دندان) یا IPR.

ارتودنسی بر پایه کشیدن دندان، امری بسیار بحث برانگیز است و بسیاری نظر متفاوتی در مورد نیاز به این کار، پیامدهای بی حسی و مشکلات احتمالی لثه در جایگاه دندان کشیده شده، دارند. زمانی که دندانها کاملا نامرتب و بهم ریخته باشند، اغلب نواحی تماس بین دندانها، نقاط تماس طبیعی و نهایی نیست. اگر سایش مینای دندان یا آی پی آر بدون فکر انجام شود ممکن است به راحتی سطوح زبانی و لبی دندان را بخراشد به این معنی که وقتی دندان در نهایت به صورت صاف و مرتب قرار میگیرد، نقاط تماس نامناسبی وجود خواهد داشت. ما در این مورد پدیده ای به نام  اثر دومینو را استفاده میکنیم، به این معنی که بر سایش مینای دندان در نواحی که سایش آن ساده تر است، تمرکز میکنیم. نیروی حاصل از الاینر (ردیف کننده) به دندانی که نامرتب است، وارد میشود و آن دندان، در حالتی قرار میگیرد که تا کنون قرار نداشته بنابراین مقداری با دندانهای مجاور برخورد خواهد داشت. این تقاطع و برخورد را تنها با سایش مقدار بسیار کمی از جوانب دندان (0.08 تا 0.1 میلی متر) میتوان کاهش داد. زمانی که نقاط تماس از هم فاصله داشته باشند، نزدیک کردن دوباره این نواحی برای دست یابی به آناتومی بهتر آسان تر میشود. شکل 1 و 2 و 3 مراحل مختلف این درمان را نشان میدهند. خطوط آبی سایش 0.13 میلی متر، خطوط قرمز سایش 0.10 میلی متر و خطوط زرد سایش 0.08 میلی متر را نشان میدهند. خطوط نشان داده شده در هر ناحیه تماس در هر تصویر، بیشترین ضخامت سایش استفاده شده در هر جلسه درمانی را نشان میدهند. در هفته نهم میبینید که فاصله ها بسته میشوند.

Figure 1 A case showing IPR
شکل 1- آغاز درمان باریک کردن دندان
 Figure 2 What we aim to achieve per contact
شکل 2- در هفته سوم دندانها شروع به ردیف شدن میکنند
Figure 3 Position of the hand 
شکل3- در هفته نهم همه نقاط تماس بسته شده اند

نتیجه
پرواضح است که دندانپزشکان عمومی زیادی از روش باریک کردن دندان به عنوان روشی برای ایجاد فاصله در ارتودنسی ناحیه قدامی استفاده میکنند. شناخت و درک تفاوت بین سایش با توربین دندانپزشکی ( air rotor stripping  ) صورت گرفته از همان ابتدا، و سایش پیشرونده مینای دندان (طی چند مرحله) اهمیت زیادی دارد.

اگر چه در روش توربین دندانپزشکی ممکن است زمان کمتری صرف شود، اما در صورت عدم دقت کافی، آسیب زیادی ناشی از آن ممکن است اتفاق بیفتد. سایش پیشرونده مینای دندان نیاز به زمان کمی بیشتر دارد اما احتمالا بهتر بوده و از نظر آناتومی نتایج قابل قبول تری حاصل میکند.

نمونه: مراجعه خانمی 21 ساله به علت بازگشت وضعیت، متعاقب درمان ارتودنسی ثابت

CASE STUDY 1

با استفاده از Spacewize calculator، مشخص شد تقریبا 1 میلی متر فضا که قبلا ایجاد شده بود، از بین رفته است. فضا با روش سایش پیشرونده دندان و با 0.13 میلی متر در نقاط تماس در نواحی که دسترسی آسان بوده است ایجاد شد. سپس هنگامی که این دندانها صاف و مرتب شدند و دسترسی آسانتر شد، سایش دندان اطراف این دندان نیز انجام شد (دندانی که در تصویر مشاهده میکنید). درمان تنها ظرف نه هفته تمام شد و برای جلوگیری از بازگشتِ دوباره، از سیم استفاده شد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی