braces workبراکت و سیم آرچ که به دندان متصل شده اند

براکتها، ابزار کوچک و پرکاربرد دندانی هستند که به مرور زمان، دندانهای شما را حرکت میدهند اما براکت چگونه کار میکند؟

براکتها چهار بخش اصلی دارند که در شکل دیده میشود:
Alveolar
- براکتهای ساخته شده از فلز یا سرامیک: به هر دندان یک براکت وصل میشود
- مواد باندینگ (چسب) یا بند فلزی: این بخش براکتها را به دندانها میچسباند.
- آرچ وایر یا سیم: یک سیم فلزی نازک است که از براکتی به براکت دیگر کشیده میشود و همه آنها را به هم وصل میکند و موجب وارد آمدن فشار بر دندانها میگردد.
- الاستیک لیگاچور (که به عنوان او - رینگ نیز شناخته میشود): این بخش، الاستیک رنگی کوچکی است که براکت را به آرچ سیم نگه میدارد. لیگاچورها معمولا در هر بار تنظیم، عوض میشوند. برخی انواع براکتها نیاز به لیگاچورهای الاستیک ندارند (به آنها خود باز شونده میگویند).
parts of bracesساختار دندان (شامل ریشه و تاج)

زمانی که سیم به براکتهای نصب شده بر روی دندان، نیرو وارد میکند، دندانها حرکت میکنند. گاهی اوقات فنر یا بند پلاستیکی نیروی زیادی در یک جهت ویژه اعمال میکند. براکتها فشار دائمی اعمال میکنند که به مرور زمان دندان را به موقعیت مناسب میراند. گهگاهی بزرگسالان ممکن است نیاز به استفاده از هدگیر داشته باشند تا مانع حرکت دندان خاصی شوند. دندانها در بالا با بافت لثه (ژینژیو) احاطه شده اند. زیر بافت لثه، غشای پرویدنتال (گاهی رباط پریودنتال یا لثه ای خوانده میشود) بخش انتهای دندان را در بر گرفته است. پس از آن استخوان آلوئول (Alveolar ) قرار گرفته است. وقتی براکتها به دندان فشار وارد میکنند، غشای پریودنتال در یک طرف کشیده و در طرف دیگر فشرده میشود. این امر موجب شل شدن دندان میشود. سپس استخوان برای پشتیبانی از دندان در جایگاه جدید، رشد میکند. از نظر فنی این وضعیت قالب گیری مجدد یا ریمدلینگ استخوان (remodeling) نامیده میشود.

شکل: فرایند قالب گیری مجدد استخوان (به ترتیب از بالا سمت چپ تا پایین سمت راست: الف- دندان در جای خود در حالت طبیعی قرار دارد. ب- از سمت راست به چپ به دندان نیرو وارد میشود و سمت چپ دندان استخوان تحت فشار قرار گرفته و تجزیه میشود. پ-  در سمت راست دندان، فضا باز شده و استخوان جدید تشکیل میشود و فرایند تجزیه استخوان در سمت چپ دندان و تشکیل استخوان جدید در سمت راست دندان ادامه می یابد. ت- دندان در موقعیت جدید خود قرار گرفته است.
parts of braces2
حرکت دندان از طریق قالب گیری مجدد استخوان

قالب گیری مجدد استخوان فرایندی زیست مکانیکی است که مسئول قوی تر کردن استخوان در پاسخ به فعالیت پیوسته تحمل بار و ضعیفتر شدن در غیاب تحمل بار است. استخوانها از سلولهایی به نام استئوکلاست و استئوبلاست ساخته شده اند. قالب گیری مجدد استخوان به این صورت کار میکند: فشار روی استخوان افزایش می یابد و استئوکلاستها ایجاد میشوند که در پاسخ به بار، استخوان را تجزیه میکنند. بار برداشته میشود و استئوبلاستها ایجاد میشوند که سلولهای استخوانی جدید را ایجاد میکنند. این فرایند در طول حرکت پیوسته، تکرار میشود و در نهایت تراکم استخوان افزایش می یابد. دندانها در حفره استخوان قرار دارند (فک بالایی برای دندانهای بالایی و فک پایینی برای دندانهای پایینی). همان طور که اشاره شد هر دندان توسط رباط پرودنتال احاطه شده است که آن را به استخوان مجاور وصل میکند. رباط پریودنتال به عنوان نوعی پیام رسان بین دندان و حفره استخوانی مجاور عمل میکند. فشار بین رباط پریودنتال و استخوان باعث میشود استخوان استئوکلاست تولید کرده و استخوان را تجزیه کند تا فضای طبیعی بین دندان و استخوان ایجاد کند. کشش متناظر در رباط پریودنتال پشت دندانی که به جلو حرکت کرده، باعث میشود استخوان که بار از روی آن برداشته شده، استئوبلاست تولید کند تا استخوان جدیدی تشکیل داده و فضای اضافی را پر کند و فاصله بین دندان و استخوان در حد طبیعی باشد. نیروی زیادی برای این کار لازم نیست، تنها مقداری نیرو که در حالت عادی وجود ندارد، کافی است.
braces
براکت و محل عبور سیم

براکت و سیم نیروی مصنوعی و پیوسته ایجاد میکنند. سیم آرچ کار جالبی انجام میدهد، به این صورت که سعی میکند طول نرمال خود را حفظ کند. سیم آرچ از موادی ساخته شده است که با گرمای بدن فعال میشوند و سفتی آنها افزایش می یابد. این سیم همانند یک کابل کوچک عمل میکند و چون سخت است، میخواهد صاف بماند. وقتی در دهان بین براکتها قرار داده میشود، به واسطه گرمای بدن دهان که 20 تا 25 درجه فارنهایت بالاتر از دمای اتاق است،  سیم سخت و صاف شده و بنابراین نیرویی ایجاد میکند که برای شروع و ادامه فرایند زیست مکانیکی قالب گیری مجدد استخوان لازم می باشد. بعدها سیمها از آلیاژ نیکل – تیتانیوم ساخته شده اند و به قدری انعطاف پذیر هستند که میتوانید آن را گره بزنید اما همین که توسط گرمای بدن فعال شد، کاملا سفت میشوند. جایگذاری براکت بر روی دندان و گره زدن سیم به براکتها، انتقال نیرو از سیم آرچ به دندانها را کامل میکند و نتایج پیوسته در فرایندهای قالب گیری مجدد استخوان با حرکت دادن دندان به جایگاه جدید خود در دهان، حاصل میشود.

فرایند تجزیه استئوکلاستها حدود 72 ساعت طول میکشد تا کاملا انجام شود و فرایند استئوبلاستها (بازسازی) 90 روز طول میکشد. تثبیت نتایج حدود ده ماه طول میکشد (به همین علت استفاده از نگهدارنده برای جلوگیری از بازگشت دندان به جای قبل یا میان راه، لازم است).

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی