Types of orthodontic treatment

ارتودنتیست، دندانپزشکی است که دو تا سه سالِ دیگر (علاوه بر تحصیلات دندانپزشکی) برای تخصص در ارتودنسی دندان و جا به جایی دندانها آموزش می بیند. برای بهبود کیفیت لبخند و سلامت دهان و دندان شما، ارتودنتیست و دندانپزشک ممکن است به صورت تیمی کار کنند.

دلایل ارجاع به ارتودنتیست ارجاع شما به ارتودنتیست میتواند به دلایل زیر باشد:

در کودکان:
- زود یا دیر افتادن دندان شیری
- مکیدن انگشت یا عادات بد دیگر مربوط به دهان

در بزرگسالان یا کودکان:
- اشکال در جویدن یا گاز گرفتن
- تنفس از طریق دهان
- بهم ریختگی دندانها، جلو زدگی و یا نهفتگی آنها  
- جا به جایی فکها، صدا دادن یا بیرون زدگی یا عقب بودن آنها
- اشکال در تکلم
- مشکلات گاز گرفتن گونه یا کام
- دندانی که به شیوه غیر طبیعی بیرون زده یا اصلا بیرون نزده است
- نامتقارن یا نامتوازن بودن صورت
- دندان قروچه یا بهم فشردن دندانها

ابزارها
ابزارهای ارتودنسی بر اساس سن بیمار و نیازهای دهان و فک او انتخاب میشود. امروزه طیف گسترده ای از ابزارهای ارتودنسی وجود دارد. هر ابزار چند تکنیک برای کاربرد درمانی دارد. براکتهای دندان شناخته شده ترین ابزارهای ارتودنسی هستند اما تنها ارتودنتیست میتواند آن را تجویز کند.

انواع براکت ها
متداولترین درمان ارتودنسی براکت است. براکت یکی از ابزارهای ارتودنسی است که برای صاف و اصلاح کردن دندانها و اختلالات بایت استفاده میشود. براکت را برای نوجوانان، بزرگسالان و کودکانی که دندان دائمی دارند میتوان استفاده کرد. براکت را میتوان همراه با ابزارهای دیگر ارتودنسی برای وسیع کردن کام یا فک یا برای شکل دهی به فک و دندان به کار گرفت. متوسط زمان درمان برای براکت دو سال است اما زمان درمان بسته به بیمار میتواند متفاوت باشد.

دو نوع اصلی براکت وجود دارد: ثابت و متحرک. اگر میخواهید براکت بگذارید، ارتودنتیست نوع مناسب شما را پیشنهاد میکند.

براکت ثابت
براکت ثابت تمام مدت شبانه روز و هفت روز هفته باید استفاده شود. تنها ارتودنتیست میتواند براکت ثابت را بردارد. چند نوع براکت ثابت موجود عبارتند از:
- براکتهای سنتی (متداولترین ابزار مورد نیاز ارتودنسی)
- براکتهای مرسوم (نوعی که بیشتر مردم در ذهن دارند، نیاز به الاستیک یا بستهای فلزی دارد تا سیم در جای خود ثابت بماند)  
- براکتهای خود باز شونده (Self-ligating) که برخی ارتودنتیست ها معمولا آن را توصیه میکنند و نیازی به بست فلزی یا الاستیک ندارد. این براکتها نسبت به براکتهای مرسوم، سریعتر موجب ردیف شدن دندانها میشوند، راحت تر هستند و تنظیم کمتری نیاز دارند (در نتیجه تعداد مراجعات به پزشک کمتر میشود).
- براکتهای سرامیکی نسبت به براکتهای سنتی کمتر احساس میشوند چون با رنگ طبیعی دندان شبیه هستند. این براکتها مشابه براکتهای مرسوم هستند اما چون از پورسلین ساخته شده اند، گرانتر بوده و بیشتر در معرض آسیب قرار دارند.

براکت متحرک
براکتهای متحرک (گاهی به آنها ردیف کننده یا الاینر (aligner) گفته میشود) زمانی تجویز میشوند که دندانها تنها باید به صورت افقی حرکت کنند و بیمار انگیزه زیادی برای رعایت برنامه سخت گیرانه دارد. براکت متحرک تمام مدت ( بیست و چهار ساعت هفت روز هفته) باید استفاده شود به جز زمان خوردن و نوشیدن یا استفاده از مسواک و نخ دندان. بنابراین بیمار باید در جایگذاری دوباره براکت متحرک به دفعات متعدد در روز، کاملا سخت گیر باشد. اگر براکت متحرک کمتر از حد مورد نیاز استفاده شود، درمان مدت بیشتری طول خواهد کشید.

تجربه بیمار

ارتودنتیست پس از بازبینی وضعیت دهان با پرتوی ایکس و انجام معاینات دندانها، لثه ها و ساختارهای استخوانی پشتیبان و هر گونه اقدامات درمانی پیشین، یک برنامه درمانی برای شما پیشنهاد کرده و به سوالات شما پاسخ میدهد. اگر برنامه درمانی پذیرفته شده شما بر اساس براکتهای سنتی است:
- شما و ارتودنتیست در مورد براکت مرسوم یا خود باز شونده تصمیم میگیرید.
- سطح جلویی هر دندانی که براکت بر روی آن نصب میشود، آماده میشود.
- مواد کامپوزیت و باند برای نگه داشتن براکت فلزی به دندان، استفاده میشوند
- نور ویژه ای به دندان دارای براکت تابانده میشود تا مواد کامپوزیت را سخت کند
- باندهای فلزی بر روی دندان مولر اول جایگذاری میشود و سیم از براکتها کشیده میشود.
- اگر از براکت مرسوم استفاده میکنید (اعم از الاستیک یا فلزی) لیگاچور (ligature) باید استفاده شود. اگر از براکت خود باز شونده استفاده میکنید هیچ لیگاچوری لازم نیست.
در مدت اولین هفته پس از جایگذاری براکت یا پس از تنظیم براکت، دندانها ممکن است درد بگیرند. این درد معمولا ظرف یک هفته بر طرف میشود. معمولا ناراحتی حاصل از استفاده از براکت را میتوان با مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه (طبق برچسب روی محصول) آرام کرد.
پس از دوره درمانی توصیه شده، ارتودنتیست براکت را برداشته و به شما نگهدارنده (رتینر) میدهد تا در مدت خاصی استفاده کنید. نگهدارنده برای جلوگیری از بازگشت دندانها به جای اول استفاده میشود.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی