Scaling and gum care

جرم دندانی موادی هستند که روی سطح دندان چسبیده یا رسوب میکنند. این مواد میتوانند از پس مانده های مواد مصرفی مخصوصاً رنگی برروی دندان یا دخانیات و یا رسوب ترشحات لثه وغدد بزاقی برروی دندان باشند که به مرور زمان آهکی شده و تبدیل به جسم سختی می شود که اصطلاحاً calculus گفته میشوند.

اگر امتحان کرده باشید پس ازچند ساعت مسواک زدن اگر با ناخن برروی دندان خود بکشید مواد سفید رنگی برروی ناخن شمانمایان می شود که به آنها Mareria Alba یا ماده سفید گفته میشود. این مواد از رسوبات بزاق یا ترشحات لثه هستند که برروی دندان می نشینند.عدم پاک کردن این مواد باعث میشود که پس ازمرور زمان آنها آهکی شده و تبدیل به جرم سخت شوند.

تأثیر جرم دندان بر روی دندان ها، لثه و استخوان های اطراف آن جرم دندان به عنوان یک سطح خشن و ناصاف محل رشد میکروب ها و باکتری هاست و همینطور یک زمینه مساعد برای بیشتر آهکی شدن و ضخیم تر شدن لایه جرم. این باکتری ها باعث عفونت لثه و انتقال عفونت به بافت مجاور دندان و نهایتاً ایجاد بوی بد دهان و تحلیل لثه و استخوان و پوسیدگی دندان می شود. ظاهر لثه ملتهب و عفونی، براق بودن سطح آن، متورم بودن و شکل بادکنکی برجسته است که بر اثر تماس هر چیزی خون چکان می شود. لثه سالم باید محکم و ثابت در جای خود فیکس باشد و براق نباشد. به اصطلاح نمای پوست پرتقالی داشته باشد. هر چه مقدار جرم در اطراف دندان بیشتر می شود، تحلیل استخوان بیشتری صورت میگیرد و دندان با از دست دادن استخوان دربرگیرنده اش لق می شود.

آیا جرم گیری برای دندان زیان آور است؟ همانطور که در بالا اشاره شد منشأ این مشکلات خود جرم است. پس بهترین راه حل برداشتن عامل بیماری یعنی جرمگیری است. جرمگیری اصولی و صحیح هیچ تأثیر منفی بر روی دندان ندارد. بلکه باعث جلوگیری از تحلیل لثه و استخوان می شود و با پاک کردن جرم از سطح دندان و پالیش کردن سطوح دندان فضاهای رشد میکروب ها حذف می شود و سلامت لثه برمی گردد.

آیا با جرمگیری لثه به حالت اولیه قبل از تحلیل برمی گردد؟ لثه ای که تحلیل رفته باجرمگیری ترمیم نمی شود ولی جرمگیری باعث می شود که روند تحلیل توقف کند. حتی ممکن است که دیده شود که حجم لثه بعد از جرمگیری کمتر هم بشود. این به آن دلیل است که ورم ناشی از وجود جرم از بین می رود و این لثه متورم است که از بین می رود.

سالی چند بار باید جرمگیری کرد؟

سالی دوبار جرمگیری توصیه شده است. کسانی که مستعد به جرم دندان هستند می توانند هر سه تا چهار ماه یکبار جرمگیری کنند. این افراد کسانی هستند که ممکن است به دلیل فشردگی دندان های محل های تجمع جرم زیادی داشته باشد که تمیز نگه داشتن آنها مشکل باشد و یا کسانی که از پروتزهای ثابت استفاده می کنند باید دقت کنند که جرم دندان ممکن است پنهان و زیر لثه باشد و در ظاهر مشاهده نشود.
اگر جرمگیری نکنیم چه می شود؟
رشد میکروب ها و جرم به حدی می رسد که باعث عفونت و التهاب غیرقابل برگشت لثه و استخوان می شود و آن وقت است که باید جراحی لثه وارد عمل بشود و بافت عفونی به وسیله جراحی برداشته شود که حتماً دیده یا شنیده اید که بعد از جراحی لثه، لثه ها کوتاه می شود و در موارد خیلی پیشرفته که دندان ها لق شده باشند، جراحی هم افاقه نمی کند و باید دندان ها کشیده شود. جرمگیری اصولی به وسیله دستگاه اولتراسونیک انجام می شود. این دستگاه قادر به تراشیدن دندان نمی باشد. فقط با وارد کردن امواج مافوق صوت باعث شکستن و جدا شدن جرم سطح دندان می شود و به وسیله خمیر پالیش و برس پالیش زده می شود که رسوب پذیری آن کمتر شود.

چرا بعد از جرمگیری لثه ها نسبت به هوای سرد و گرم حساس می شوند؟ آیا این حالت قابل برگشت است؟ در همه موارد این اتفاق نمی افتد. فقط زمانی این اتفاق رخ می دهد که حجم جرم تشکیل شده آنقدر زیاد بوده که طوق دندان ها را درگیر کرده بوده و چون طوق دندان پوشش مینایی ندارند، بعد از پاک شدن جرم از طوق دندان، سرما و گرما به طوق دندان نفوذ کرده و دندان ها حساس می شوند. این حالت به مرور زمان از بین میرود و برای زودتر از بین رفتن این حساسیت توصیه می شود از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده شود. توصیه می شود خانم هایی که قصد باردار شدن دارند حتماً از سلامت لثه و دندان مطمئن شوند. حتماً قبل از بارداری چکاپ دندان پزشکی داشته باشند و درطول بارداری هم جرمگیری انجام دهند. گاهی دیده می شود که در زمان بارداری یک قسمت از لثه رشد توده ای پیدا می کند که اصطلاحا به این توده ، توده حاملگی گفته می شود که البته یک غده خوش خیم است و راه درمان آن برداشتن غده توسط جراحی لثه است این غده ها خون چکان هستند و چون هنگام جویدن با دندانها درگیر می شوند ایجاد درد شدید می کنند. بیماران قلبی توجه خاص به جرمگیری داشته باشند زیرا میکروب هایی که بر روی دریچه های قلب نفوذ می کنند در جرم دندان بسیار دیده می شوند.

4.4166666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 88% (6 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی