teeth grinding bruxism
بیشتر مردم احتمالا زمانی در زندگی دندان قروچه و به هم فشردن فکها را تجربه کرده اند. دندان قروچه یا براکسیسم (bruxism) اگر هر از گاهی اتفاق بیفتد، معمولا اشکالی ایجاد نمیکند اما اگر مرتبا فرد دندان قروچه داشته باشد، دندانها دچار ساییدگی و آسیب میشوند و عوارضی برای سلامت دهان اتفاق می افتد. چرا دندان قروچه میکنیم؟ اگر چه دندان قروچه میتواند به علت استرس و اضطراب ایجاد شود اما اغلب در حین خواب اتفاق می افتد و ایجاد آن به واسطه اختلالات بایت یا دندانهای کج و نامرتب محتمل تر است. همچنین اختلالات خواب مانند اپنه خواب (وقفه تنفسی در حین خواب) نیز میتواند موجب دندان قروچه شود. از کجا بفهمیم دندان قروچه داریم یا نه؟ چون دندان قروچه اغلب در حین خواب اتفاق می افتد، بیشتر مردم نمیدانند که دندان قروچه دارند یا نه. سردرد مبهم و پیوسته یا فک درد در هنگام بیدار شدن از خواب، یکی از مشخصه های دندان قروچه است. بسیاری از اوقات زمانی فرد متوجه دندان قروچه خود میشود که شب هنگام، فرد دیگری که در خانه حضور دارد، صدای دندان قروچه اش را میشنود. اگر تردید دارید دندان قروچه دارید یا خیر، با دندانپزشک خود صحبت کنید. او با معاینه دهان و فک علائم دندان قروچه مانند تندرنِس فک (درد در هنگام لمس) و ساییدگی زیاد دندانها را شناسایی میکند. چرا دندان قروچه بد است؟ در برخی موارد دندان قروچه مزمن میتواند به ترک خوردگی، لق شدن یا از دست دادن دندان منجر شود. دندان قروچه مزمن ممکن است موجب ساییدگی دندان تا ریشه شود. در این حالت، بریج، تاج (کراون)، درمان ریشه، ایمپلنت، دندان مصنوعی و حتی ست کامل دندان مصنوعی ممکن است لازم شود. دندان قروچه شدید نه تنها میتواند به دندان آسیب وارد کند و موجب از دست دادن آن شود، بلکه حتی میتواند فکها را نیز تحت تاثیر قرار داده و موجب اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMD) یا تشدید آن شود و ظاهر صورت را نیز تغییر دهد.

چه کاری برای متوقف کردن دندان قروچه میتوانم انجام دهم؟

دندانپزشک محافظ دهانی مناسب برای شما توصیه میکند تا از دندانهای خود در مقابل ساییدن در خواب محافظت کنید. اگر استرس موجب دندان قروچه تان شده، برای کاهش استرس و مدیریت آن با پزشک صحبت کنید. کارهایی از قبیل مشاوره با متخصص سلامت روان، برنامه ورزشی، مراجعه به فیزیوتراپیست یا مصرف شل کننده عضلات ممکن است به شما پیشنهاد شود.

اگر اختلال خواب موجب دندان قروچه تان شده، درمان آن میتواند این عادت را از شما دور کرده یا آن را کاهش دهد. توصیه های زیر برای کمک به جلوگیری از دندان قروچه مفید هستند:

- از نوشیدنیها و غذاهای حاوی کافئین مانند نوشابه، شکلات، قهوه و چای اجتناب کنید یا مصرف آنها را کاهش دهید.
- از الکل اجتناب کنید. دندان قروچه پس از مصرف الکل به شدت افزایش می یابد.
- مداد یا خودکار یا هر چیز دیگری که غذا نیست را نجوید. از جویدن آدامس نیز اجتناب کنید چون عضلات فک را به فشار دادن و حالت ساییدن عادت داده و احتمال دندان قروچه را افزایش میدهد.
- خود را به نفشردن فک ها یا نساییدن دندانها عادت دهید. اگر در طول روز متوجه شدید فکهایتان را به هم می فشارید یا دندان قروچه دارید، نوک زبان خود را بین دندانهایتان قرار دهید تا عضلات فک شل شوند.
- با نگه داشتن حوله گرم در روی گونه در جلوی نرمه گوش، عضلات فک را شل کنید.

آیا کودکان هم دندان قروچه دارند؟

مشکل دندان قروچه محدود به بزرگسالان نیست. تقریبا 15 تا 33 درصد از کودکان دندان قروچه دارند. کودکانی که دندان قروچه دارند معمولا دو مرتبه در زندگی این کار را به شدت انجام میدهند. یک بار در دورانی که میخواهند دندان شیری در بیاورند و یک بار زمانی که دندانهای دائمی شان میخواهد بیرون بزند. بیشتر کودکان این عادت را پس از این دو دوره، ترک میکنند.

معمولا کودکان بیشتر در خواب دندان قروچه دارند. کسی دقیقا نمیداند چرا کودکان دچار دندان قروچه میشوند اما ملاحظاتی از جمله ردیف نبودن دندانها یا تماس نامنظم و جفت نبودن دندانهای بالایی و پایینی، بیماری و وضعیتهای پزشکی دیگری مانند کمبود مواد مغذی، کرمک (بیماری انگلی)، آلرژی، اختلالات غدد درون ریز و فاکتورهای روان شناختی از جمله اضطراب و استرس در این امر نقش دارند. دندان قروچه در کودکان به ندرت مشکلی ایجاد میکند اما ممکن است موجب درد فک، سردرد، ساییدگی دندان و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی شود. اگر  دندانهای کودکتان ساییده شده یا از حساس شدن یا درد دندان شکایت دارد، به دندانپزشک مراجعه کنید.

توصیه های ویژه دندان قروچه کودک:

- استرس کودک را به خصوص پیش از رفتن به رختخواب، کاهش دهید.
- ماساژ و ورزشهای کششی را برای شل شدن عضلات کودک امتحان کنید.
- مطمئن شوید رزیم غذایی کودک حاوی مقدار زیادی آب است. بی آب شدن بدن با دندان قروچه میتواند همراه باشد.
- از دندانپزشک بخواهید دندانهای کودک را بررسی کند و ببیند آیا دندان قروچه دارد یا خیر.

معمولا برای کودکان در سنین پیش دبستانی، هیچ مداخله ای لازم نیست اما کودکان بزرگسال تر ممکن است نیاز به تاج موقتی یا روشهای دیگر مانند محافظ دهانی داشته باشند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی