Dentistry in pregnancy
در دوران بارداری و شیردهی انجام درمان‌های دندانپزشک برای کودک هیچ خطری ندارد، با توجه به این که در نوع درمان و زمان انجام آنها اولویت‌ها و الزاماتی وجود دارد. اگر دوره ۹ ماهه بارداری را به ۳ قسمت تقسیم کنیم، بهترین زمان برای انجام درمان‌های دندانپزشکی ۳ ماهه دوم حاملگی است.

مراقبت های دندانی قبل از بارداری

با پیشرفت علم و تحقیقات جدید مشخص شده است که اگر در قبل از زمان بارداری تحت نظارت دندانپزشکی قرار بگیریم و در طول دوره بارداری مراقبت های لازم را انجام دهیم امکان خیلی از بیماری های دندان را در طول عمر فرزندمان از بین میبریم. به همین جهت لازم میدانیم چگونگی این مراقبتها را به طور مفصل بررسی کنیم :

اکثر خانم ها به ویژه در کشور ما به سلامت خودشان زیاد اهمیت نمی دهند و همیشه وقتی به فکر مراقبت و مواظبت از خودشان می افتند که تقریباً کار از کار گذشته و برای جبران آنچه از دست داده اند، راه چاره ای وجود ندارند. شاید در اکثر مواقع دلیلش را طبیعی تلقی می کنند و خیلی راحت می پذیرند که هر خانم بارداری باید دندانهایش خراب شود، چون جنین از کلسیم بدن مادر استفاده می کند، بنابراین بارداری مساوی است با خراب شدن دندانهای مادر. در حالی که علم پزشکی امروز این اعتقاد را نمی پذیرد و معتقد است؛ برای سلامت دهان و دندان مادر و جنین، مشاوره دندانپزشکی و مراجعه به دندانپزشک قبل از بارداری ضروری است.

خانمی که تصمیم به بارداری می گیرد باید حتما قبل از شروع دوره بارداریش از سلامت دندانها ولثه هاش کاملا مطمئن بشه  و همچنین باید آموزش های لازم برای بهداشت دهانش در طول بارداری را بیاموزد. در حقیقت برای سلامتی مادر و جنین و نوزاد 12 ماه باید در نظر گرفت که 3 ماه قبل از بارداری و 9 ماه آن دوران حاملگی است.

اعتقادات غلط دوران بارداری

1- بعضی خانمها معتقدند که با هر حاملگی و با تولد هر بچه تعدادی از دندان هایشان پوسیده و از بین رفته است. زیرا جنین کلسیم خود را از دندان های مادر تأمین می‌کند! این عقیده اعتبار علمی ندارد و تحقیقات نشان داده است که حاملگی بطور مستقیم در ایجاد پوسیدگی دندانهای مادر نقش ندارد. پوسیدگی و از دست دادن دندانها در دوران حاملگی به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشت دهان اتفاق می‌‌افتد.

2- کشیدن دندان باعث سقط جنین می شود به طوری که برخی برای سقط کردن جنین خود اقدام به کشیدن چند دندان خود میکردند.

3- در زمان بارداری به هیچ عنوان نباید رادیوگرافی انجام شود.

رادیوگرافی های دندانی در طی دوران بارداری و شیردهی با رعایت اصول حفاظت از اشعه ،با تعداد کم و در موارد لزوم ،بدون خطر می باشد.

4- دندانپزشکی برای جنین عارضه دارد.

انجام اغلب عمل های ترمیمی در حاملگی بی خطر است.تنها باید به دندانپزشک خود یادآور شوید که حامله هستید.

مشکلات دهانی در دوران بارداری

در طی دوران حاملگی به علت بالارفتن سطح بعضی از هورمونها خصوصا افزایش میزان پروژسترون  ممکن است تغییراتی در لثه ایجاد شود به عنوان مثال :

ژنژیویت حاملگی :

دراین دوران امکان بوجود آمدن التهاب لثه در اثر واکنش لثه ها به پلاک دندانی افزایش یافته،که به آن « ژنژیویت حاملگی » میگویند.بنابراین رعایت بهداشت دهان ودندان و جلوگیری از پلاک دندانی و تمیزکردن مرتب دندانها در دوره حاملگی بسیار حائز اهمیت است.

تومور حاملگی :

ایجاد بافت التهابی در اثرتغییر حجم لثه « تومور حاملگی » گفته می شود که جویدن را دچار میکند .ممکن است با حذف عوامل محرک موضعی از بین رود. اما گاهی لازم است که توسط عمل جراحی درمان شود .که باز هم پلاک های دندانی در این مورد نقش اساسی دارند.

دندان های لق :

در طول بارداری به دلیل سطح بالای پروژسترون و استروژن که پریودونتیوم (یعنی لیگامانها و استخوانهایی که دندان را حمایت میکنند) را تحت تاثیر قرار میدهند،دندان ها ممکن است لق شوند. برای دندانهای لق که همراه با بیماریهای پریودونتال نباشند، پزشک اطمینان می دهد که این وضعیت موقتی است .

پریودونتیت :

سموم تولیدی توسط باکتری‌ها موجب التهاب مزمن می‌شود و پریودونتیوم تخریب می‌گردد که به ایجاد حفره‌هایی منجر می‌گردد که عفونی می‌شوند. این فرآیند می‌تواند به بروز باکتریمی مکرر بینجامد.

اقدامات لازم

۱- یک دندانپزشک خوب پیدا کنید :

اگر از پیش دندانپزشک معالج ندارید وقت آن است که یک پزشک معالج حرفه ای ، با اخلاق ، متعهد و با حوصله برای خود در نظر بگیرید تا در زمان بارداری به شما مشاوره های لازم را بدهند.

۲- یک مسواک خوب بخرید :

مسواکی تهیه کنید که کارکردن با آن ساده و لذت بخش باشه. مثلا اگر امکان خرید مسواک برقی را دارید برای مواقع بی حوصلگی آن را تهیه کنید. در کل چون در آینده وضعیتتون طوریه که باید خیلی بیشتر و بهتر از حالت عادی دندوناتونو تمیز کنید مسلما ابزار بهتر میتونه کار شما رو خیلی راحتتر کنه.

۳- به دندانپزشک مراجعه کنید :

به منظور چکاپ و آموزش و تشکیل پرونده به دندانپزشکتان مراجعه کنید. نکته مهم این است که خانم در طول حاملگی دچار وضعیت اورژانس دندانپزشکی و بیماری لثه نشه و در سه ماهه آخر نیاز به هیچ درمان دندانپزشکی پیدا نکنه. بهتر است پیش از بارداری برنامه بهداشتی رو کاملا اجرا کرده باشید وگرنه در اولین فرصت پس از آگاهی از بارداری تون به دندانپزشک مراجعه کنید تا تمام درمان های انتخابی که میشه اونا رو تا موقع مناسب به تاخیر انداخت بسته به تشخیص دندانپزشک به سه ماهه دوم و یا پس از تولد نوزاد موکول شود.

درمان‌های ساده و پیشگیرانه دندانپزشکی درطول مدت بارداری مانند جرم‌گیری و ترمیم پوسیدگی‌ هاست. انجام درمان‌های دیگر ترجیحا به بعد از این دوران موکول می‌شود.

پوسیدگی دندان ها در دوره بارداری

1- ویار (مصرف مواد شیرین یا ترش به مقدار زیاد)

به دلیل نوعی عادت غیر طبیعی به نام ویار خانم حامله از مواد ترش یا شیرین بطور مکرر و زیاد استفاده می کند. این مواد می‌تواند باعث پوسیدگی دندانها شود.

2- کاهش ظرفیت معده

خانم حامله مقادیر کمتر ولی در دفعات بیشتری غذا می‌خورد و کمتر هم مسواک می‌زند. بنابراین امکان تشکیل پلاک میکروبی که عامل پوسیدگی است افزایش می‌یابد.

3- بیماری صبحگاهی

تهوع و استفراغ صبحگاهی در سه ماهه اول بارداری که به آن « بیماری صبحگاهی » می‌گویند باعث می‌شود سطح دندان بطور متناوب در معرض اسید معده قرار گیرد.

4- تغییرات هورمونی

به دليل تغییرات هورمونی در دوران بارداری لثه حساس می شود وبه همین دلیل خانم باردارنمی تواند به خوبي از مسواک يا نخ دندان استفاده کند. در نتيجه پلاک ميکروبی که عامل پوسيدگی است مدت زيادی روی سطح دندان‌ ها باقی می ‌ماند.

در ۳ ماهه اول بارداری جنین در رحم مادر، در حال شکل‌گیری است نوع درمان و داروهای تجویزی توسط دندانپزشک ممکن است روی سلامت جنین اثر مستقیم یا غیرمستقیم داشته باشد. ترجیح بر آن است که مادران درمان‌های دندانپزشکی را به ۳ ماهه دوم موکول کنند چرا که در این دوران اورگانوژنز پایان پیدا کرده است. در ۳ ماهه سوم بارداری، بزرگ شدن جنین تحمل مادر برای نشستن روی یونیت (صندلی) دندانپزشکی را کاهش می دهد در این حالت ممکن است نیاز باشد مادر هر از گاهی از حالت خوابیده به حالت نشسته به پهلو، در آید و یا با فواصل زمانی کوتاه به دستشویی برود زیرا که بزرگی جنین به مثانه مادر فشار وارد می کند.

کاهش خطر انتقال باکتری دندان پوسیده به کودک

مادران میتوانند با استفاده از کلر هگزیدین و زایلیتول میزان انتقال باکتری به کودک را در زمان بارداری یا حتی پس از زایمان کاهش دهند. با توجه به این که هر دو دارو موضعی هستند و کاملا بی خطر می باشند.

داروهای دندانپزشکی در بارداری

داروهای بی‌حسی موضعی نظیر لیدوکایین برای اقدامات دندان ‌پزشکی در صورت استفاده با دوز مناسب بی‌خطر هستند. آرام‌بخش‌ها نباید تجویزشوند.

مسکن‌ها (بروفن و استامینوفن کدئین) از داروهایی هستند که برای خانم های باردار منع مصرف دارند. پنی‌سیلین نیز برای مادران شیرده منع مصرف دارد. معمولا پزشکان و دندانپزشکان در صورت نیاز به آنتی بیوتیک سفالکسین را تجویز می‌کنند. با توجه به دغدغه مادران باید متذکر شویم که تابش اشعه ایکس حین تهیه کلیشه رادیوگرافی در صورت استفاده مادراز روپوش سربی هیچ خطری را متوجه جنین نمی کند مخصوصا اگر مادر در سه ماهه دوم بارداری باشد. با این وجود اغلب دندانپزشکان تا حد امکان از انجام رادیوگرافی برای مادران باردار خودداری می‌کنند.

املاح و ویتامین های موثر در بارداری

کلسیم : کلسیم برای ساخت، شکل گیری و استحکام استخوان ها، دندان و رشد جنین لازم است و به کاهش خطر پوکی استخوان در زندگی آینده مادر و جنین کمک می کند.

مواد حاوی کلسیم : مصرف چهار تا پنج لیوان شیر، پنیر، ماست و محصولات لبنی، کلم بروکلی، آب پرتقال و شیر سویا منابع غنی کلسیم هستند

عوارض مصرف زیاد کلسیم به صورت قرص یا آمپول :

- رسوب در گوش و بافت‌های نرم

- ایجاد سنگ‌های مجاری ادراری

- اختلال در چشم

- اختلال در جذب آهن، روی و منگنز و باعث کمبود این املاح در بدن می ‌شود.

- یبوست

ویتامین آ : برای دندان و استخوان‌ها مفید است.

مواد حاوی ویتامین آ : تره‌بار سبز و برگ‌دار، تره‌بار زرد، میوه‌ها، تخم‌مرغ، جگر و کره

ویتامین ث : موثر در بافت‌ها، استخوان‌ها و دندان‌هاست

مواد حاوی ویتامین ث : میوه‌های ترش، گوجه‌فرنگی و کدوی خام

ويتامين D : نوزادان متولد شده توسط زناني كه سطح ويتامين D بدن آنها طي دوران بارداري پايين بوده است در معرض ريسك بيشتري براي ابتلا به نقايص مربوط به ميناي دندان و پوسيدگي در دوران كودكي قرار دارند.شیر منبع بسیار خوبی برای این ویتامین می باشد.

فلوئور : در حفظ سلامت و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها و نقش مهمی به عهده دارد.

مواد حاوی فلوئور : آب، ماهی و محصولات دریایی و چای

عوارض مصرف بیش از حد فلوئور : عارضه‌ ی «فلوئوروزیس» یا «تغییر رنگ دندان و قهوه‌ای شدن آن» و یا «خال خال و خط‌ دار شدن دندان‌ها»

سلنیوم : در سلامت انسان تأثیر مهمی به عهده‌ دارد.

مصرف مکرر و زیاد از حد منابع دارویی این عنصر می ‌تواند موجب پوسیدگی دندان شود.

مواد حاوی سلنیوم : ماهی ،سیر ،سبزیجات ،کره ،جگر ،ذرت،جوانه گندم

4.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 85% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی