Flexigel

یکی از رایج ‌ترین بیماریهای عفونی پوسیدگی دندان است و براساس آمار میزان ابتلا به این بیماری پنج برابر رایج تر از آسم است.

 

مصرف قند فراوان، حتی با نوشیدنی‌های مفید و پرخاصیت می‌تواند هم بهداشت دهان و دندان را به خطر بیندازد و هم ابتلا به چاقی را در طول زمان به همراه داشته باشد.

هراندازه که غذا به مدت طولانی‌تری در مجاورت باکتری‌ها روی دندان باقی بماند، اسید بیشتری تولید خواهد شد. از این رو کربوهیدرات‌های چسبنده آسیب بیشتری به دندان می‌رساند.

مصرف برخی مواد به دلیل سرشار بودن از کربوهیدرات‌های قابل تخمیر در افزایش پوسیدگی دندان‌ها موثر است.

چیپس یکی از بدترین این مواد است. فقط کافی است یک مشت چیپس بخورید و بعد ببینید چقدر تلاش لازم است تا تمام آنچه را که بین دندان‌ها و روی شیارها و شکاف‌های دندان‌ها باقی مانده است تمیز کنید. دندان‌هایی که شیارهای بیشتری دارند مانند دندان کرسی، بیشتر در معرض پوسیدگی قرار دارند.

شکلات، شیرینی، کیک، چیپس و پفک، نان، مافین (کلوچه)، سیب‌زمینی سرخ کرده، چوب شور، موز، کشمش و دیگر میوه‌های خشک منبع قندی لازم برای تولید اسید را در اختیار باکتری‌ها قرار می‌دهند. اگر این خوراک‌ها به سطح دندان بچسبند یا بین دندان‌ها گیر کنند خطرناک‌تر خواهند بود.

شروع پوسیدگى با تولید اسید است و ناشى از متابولیسم باکترى‌ها در پلاک دندانى است. پلاک توده بى رنگ و چسبناک از میکروارگانیسم‌ها و پلى ساکاریدها است که در اطراف دندان تشکیل شده و به دندان‌ها و لثه‌ها مى چسبد که باکترى تولید کننده اسید را مى پرورد و محصولات آلى ناشى از سوخت و ساز، آنها را در تماس با سطح دندان نگه مى دارد.

تشخیص بین مواد پوسیدگى زا، متوقف کننده پوسیدگى و ضدپوسیدگى اهمیت زیادی دارد. پوسیدگى‌زایى تحت تاثیر عوامل گوناگونی است نظیر:

1-حجم و میزان بزاق تولید شده در فرد

2- تعداد وعده‌هاى مصرف غذاو ترکیبات مواد غذایى مورد استفاده

3- میزان تشکیل پلاک میکروبى

4- میزان استعداد ژنتیکى فرد

مواد غذایى متوقف کننده پوسیدگى آن دسته ای هستند که 2 خصوصیت دارند

1-توسط میکروب‌هاى پلاک قابل سوخت و ساز نیستند

2- PH بزاق را به پایین‌تر از ۵/۵ کاهش نمى‌دهند

3- مواد مورد نیاز را در اختیار استرپتوکوک قرار نمى‌دهند

مثال: تخم مرغ، ماهى، گوشت، بعضى سبزیجات و آدامس‌هاى بدون قند

موادى هستند که هنگام استفاده از آنها جذب غذا‌هاى اسیدی توسط باکترى‌ها مختل مى‌شود زیرا توسط آمیلاز بزاق تجزیه نمى شوند. به این مواد، مواد غذایى ضدپوسیدگى گفته می‌شود.

مثال: الکل‌هاى پنج قندى، پنیر چدار و سوئیسى، آدامس‌هاى بدون قند

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (3 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی