toothdecay

برای پوسیده شدن دندان، چهار فاکتور لازمه اولیه است به طوری که هر کدام از این چهار فاکتور را حذف کنیم، پروسه پوسیدگی شکل نمی گیرد. این چهار عامل عبارتند از:

 

1- دندان، 2- مواد غذایی، 3- میکروارگانیسم، 4- زمان

فاکتور اول دندان: طبیعی است اگر دندانی وجود نداشته باشد پوسیدگی به وجود نمی آید.

فاکتور دوم مواد غذایی: این مواد غذایی هستند که با تبدیل شدن به مواد اسیدی باعث پوسیدگی دندان می شوند پس اگر مواد غذایی روی دندان تجمع نکند دندان پوسیده نمی شود.

فاکتور سوم میکروارگانیسم ها: میکروارگانیسم ها باعث تبدیل مواد غذایی به مواد اسیدی میشوند؛ پس بنابراین با حذف میکرو ارگانیسم ها چرخه پوسیدگی ناقص میشود.

فاکتور چهارم زمان : این فاکتور به این معناست که پروسه تبدیل مواد غذایی به اسید زمان لازم دارد که اگر این فرصت را از میکروبها بگیریم پوسیدگی بوجود نمی آید. یعنی باید بلا فاصله بعد از مصرف مواد غذایی دندان ها را مسواک بزنیم و در بعضی از کتابهای مرجع آمده است که حداکثر زمان مسواک زدن نباید به بیشتر از 20 دقیقه بعد از صرف غذا به تاخیر بیفتد.

عوامل ثانویه ای که به پوسیده شدن دندان کمک می کند عبارتند از:

1- وجود شیارهای عمیق روی دندان که کار پاکسازی را سخت می کند و باید این شیارها توسط دندان پزشک شناسایی و مسدود شود.
2- ساختار ضعیف مینا و عاج دندان که گاهی ممکن است است فرد را مستعد پوسیدگی کند، روی هم قرارگرفتن دندانها که باعث تجمع مواد غذایی می شود وکار پاکسازی را دشوارمی کند.
3- عدم رعایت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن یا به موقع مسواک نزدن

بعضی ها عادت دارند که صبح اول وقت مسواک می زنند و به میکروبها اجازه می دهند که طی 24 ساعت هر چه خواستند اسید تولید کنند. یادتان باشد که روند پوسیدگی در ابتدا کند است یعنی شاید دو سال طول بکشد که دندان تحت تاثیر مواد اسیدی بپوسد و از آن به بعد رشد پوسیدگی بسیار سریع می شود که شاید طی چند ماه پوسیدگی به عصب می رسد و دیگر ترمیم به تنهایی کارساز نیست و باید عصب کشی انجام شود. این به خاطر این است که مینای دندان بسیار مقاوم است ولی زمانی که پوسیدگی از لایه مینا گذشت سریع به عاج دندان که لایه دوم است نفوذ پیدا می کند. بعضی ها گله می کنند که با وجود این که دندان های سالمی داشتیم و فقط برای چکاب پیش دندانپزشک رفته بودیم او چند تا از دندانهایمان را ترمیم کرد بدون اینکه ما نیاز به این کار داشته باشیم. این سوء تفاهم به این خاطر است که پوسیدگی در حد مینا علایمی برای بیمار ندارد و چون مینای دندان عاری از رشته های عصبی است و فقط با سونداژ کردن صحیح می توان تشخیص داد که دندان پوسیده است یا خیر؟ انواع مواد پرکردنی وجود دارد که به طور خلاصه می توان آنها را به شرح ذیر تقسیم بندی کرد:

1- آمالگام که همان آلیاژ نقره و جیوه است که از گذشته دور مورد استفاده قرار میگرفت.

2- انواع مواد همرنگ دندانی که می توان از کامپوزیت ها نام برد که می توان هم رنگ با دندان باشد

3- مواد چینی (پرسلن) که در لابراتوار تهیه می شود و توسط دندان پزشک در محل تراش دندان چسبیده می شود

4- طلا هم یکی از مواد ترمیم دندان است که به علت قیمت بالای آن این روز ها خیلی کمتر به کار می رود

گاهی اوقات برای بیماران این سوال پیش می آید که کدام ماده بهتر است یعنی بین امالگام و مواد همرنگ ترمیمی چه تفاوتی وجود دارد. راجع به آمالگام یا آلیاژ نقره و جیوه باید بگویم که هیچ اثر منفی از این فلز دیده نشده، گذشته از رنگ تیره آن، ماده ترمیمی مناسبی است و بعضی از اوقات که ترمیم بزرگ است به علت ماهیت فلزی آمالگام ممکن است سرما، گرما و جریان الکتریسیته موجود در بدن را به بافت مجاور انتقال دهد و باعث حساسیت دندان شود. مواد همرنگ کامپوزیتی این روزها پیشرفتهای قابل توجهی پیدا کرده که به راحتی میتوان جایگزین مناسبی برای آمالگام باشد. از این مواد می توان هم به عنوان ترمیم زیبایی دندانهای جلو و هم ترمیم دندانهای کرسی استفاده کرد و علاوه بر آن می توان لامینت کامپوزیتی ساخت یا فاصله بین دندان ها را بست. مواد ترمیمی چینی هم بعد ازاینکه از دندان تراش خورده قالب گیری می شود درلابراتوار قسمت تراش خورده به بوسیله چینی ترمیم میگردد و چینی آماده توسط دندانپزشک در محل تراش چسبانده می شود این نوع ترمیم ها از لحاظ زیبایی وعدم تغییررنگ بهترین هستند و بیشترین استفاده آنها درساخت لامینت و روکشهای بدون فلزمی باشد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (3 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی