periodontal disease not cavities is the leading cause of tooth loss

شاید تصور میکنید در افراد بالای 35 سال اولین عامل از دست دادن دندان پوسیدگی دندان است اما اشتباه میکنید. به طور کلی اولین دلیل اصلی از دست دادن دندان در افراد بالای 35 سال بیماری لثه (پریودنتیت) است نه پوسیدگی دندان. در افراد زیر 35 سال پوسیدگی دندان اولین عامل از دست دادن دندان به حساب می آید. دندانها توسط لثه محکم در جای خود نگه داشته میشوند و استخوان محکمی به نام استخوان آلوئولار نیز از لثه و دندانها پشتیبانی میکند.
human gum inflammationشکل- تصویر سمت چپ لثه سالم، تصویر وسط لثه مبتلا به ژینژیویت و تصویر سمت راست پریودنتیت را نشان میدهد. التهاب موجود و ارتباط لثه با دندان را در سه حالت مختلف لثه با هم مقایسه کنید. دندانهای کاملا سالم را نیز ممکن است از دست بدهید

اگر از ابتدای زندگی خود هر روز مسواک میزدید و دندانهایتان هیچ پوسیدگی ندارند، اما هرگز نخ دندان نکشیده اید، ممکن است لازم باشد فورا به دندانپزشک مراجعه کنید. بسیاری از مردم معتقدند مسواک زدن کافیست. اگر چه مسواک به تنهایی ممکن است جلوی پوسیدگی دندان را بگیرد اما عدم استفاده از نخ دندان باعث میشود لثه ها دچار آسیبهایی شوند که با چشم دیده نمیشود و به مرور زمان لثه سلامتی خود را از دست میدهد. هنگامی که از نخ دندان هر روز استفاده نمیکنید، باکتریها در زیر خط لثه تجمع میکنند. با افزایش جمعیت باکتریها، لثه تحریک میشود و به مرور دچار پسروی و تحلیل میشود. با پسروی لثه دندانها خیلی زود لق شده و در صورت عدم درمان لثه، می افتند.

تصویر پرتوی ایکس روبرو دو دندانی را نشان میدهد که تقریبا نیمی از تکیه گاه استخوانی خود را به واسطه تحلیل استخوان از دست داده اند.
Periodontalbonelossشکل- خط آبی نشان دهنده سطحی است که در حالت طبیعی استخوان باید وجود داشته باشد تا از دندان پشتیبانی کند. خط قرمز نشان میدهد سطح کنونی استخوان در کجا قرار دارد (فاصله بین خط قرمز و آبی نشان دهنده مقدار پسروی استخوان است).
لثه ها به منزله پی دندان عمل میکنند
در یک دهان سالم هر دندان در دهان محکم توسط استخوان آلوئولار سالم نگه داشته میشود. هر ساختمانی توسط پی قوی، پایدار و با ثبات میشود. برای درک بهتر به جای دندان، خانه ای را تصور کنید که در روی تپه ای قرار گرفته و بخشی از آن برای ایجاد تعادل و استحکام در داخل تپه قرار گرفته است.
ژینژیویت اگر به پریودنتیت پیشروی کند، استخوانی که دندان را محکم در جای خود نگه داشته است به تدریج از بین میرود و پسروی میکند. این فرایند مشابه فرسایش حاصل از بارانهای سیل آسا و شستشوی گل و خاک اطراف فونداسیون خانه است.
اگر خاک زیادی از اطراف پی خانه شسته شود، در نهایت خانه بی ثبات شده و فرو میریزد. حتی اگر همه ساختار خانه بی نقص و کامل باشد نمیتواند جلوی فرو ریختن خانه را بگیرد.

در دهان نیز همین اتفاق می افتد. حتی اگر دندانتان هیچ پوسیدگی نداشته باشد، به واسطه عدم پشتیبانی از سمت استخوان آلوئولار می افتد.

نتیجه

همان طور که اشاره شد، بیماری لثه اولین عامل از دست دادن دندان در افراد بالای 35 سال است. یکی از بهترین راههای پیشگیری از بیماری لثه این است که هر روز نخ دندان بکشید. نخ  دندان کمک میکند. باکتریهای تجمع یافته در بین لثه و دندان، خارج شوند. مسواک زدن معمولی نمیتواند این باکتریها را از سطوح دهان دور کند و تنها نخ دندان به این نواحی دسترسی پیدا میکند پس استفاده از نخ دندان در کنار مسواک، برای حفظ سلامت دهان و دندان امری ضروری است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی