Gingival down
تحلیل یا پسروی لثه (Gum recession ) فرایندی است که در آن حاشیه بافت لثه ای که دندانها را احاطه کرده است، تحلیل رفته و عقب تر میرود و بنابراین مقدار بیشتری از سطح دندان و یا ریشه دندان در معرض دید قرار میگیرد. هنگامی که پسروی لثه اتفاق می افتد پاکِتها یا فاصله ایجاد شده بین دندانها و خط لثه، باعث میشوند باکتریهای عامل پوسیدگی دندان و بیماری لثه به راحتی تجمع یابند و وضعیت را بدتر کنند (شکل زیر). در صورتی که این وضعیت درمان نشود بافتهای پیرامون و ساختارهای استخوانی دندانها ممکن است به شدت آسیب دیده و در نهایت این وضعیت میتواند منجر به از دست دادن دندان شود.
Gingival تصویر سمت چپ محل تماس لثه - دندان در لثه های سالم را نشان میدهد و تصویر سمت راست تماس لثه – دندان را در لثه هایی که دچار پسروی شده اند، نشان میدهد. به فاصله ایجاد شده بین دندان و لثه توجه کنید.

پسروی لثه یک مشکل شایع دنداپزشکی است. اکثر افراد متوجه پسروی لثه شان نمیشوند چون این اتفاق خیلی تدریجی رخ میدهد. معمولا اولین علامت پسروی لثه حساسیت دندان است. همچنین ممکن است متوجه شوید طول دندان بلندتر از حد طبیعی شده است (تصویر زیر). معمولا نزدیک خط لثه شکاف یا فرورفتگی ممکن است دیده شود (تصویر بالا).

Gingival2 پسروی لثه منجر به بلندتر شدن اندازه دندان میشود.

هرگز نباید از پسروی لثه چشم پوشی کنید و بی تفاوت از کنار آن رد شوید. اگر فکر میکنید ممکن است لثه هایتان دچار پسروی شده باشند، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

چرا لثه عقب نشینی میکند؟

چندین فاکتور متعدد باعث پسروی لثه میشود که عبارتند از:

- بیماری پریودنتال: بیماری پریودنتال، عفونت باکتریایی لثه است که بافتهای لثه و استخوان پشتیبان آن را  که دندانها را نگه میدارند از بین میبرد. بیماری لثه اولین عامل پسروی لثه است.
- ژنتیک: برخی افراد ممکن است بیشتر مستعد بیماری لثه باشند. در حقیقت مطالعات نشان میدهند صرف نظر از رعایت بهداشت و مراقبت از دهان و دندان،  30 درصد از جمعیت ممکن است زمینه بیماری لثه را داشته باشند.
- مسواک زدن نامناسب: اگر دندانهایتان را خیلی محکم یا به شیوه اشتباه مسواک بزنید، مینای دندان ساییده شده و لثه ها شروع به عقب نشینی میکنند.
- عدم مراقبت مناسب از دهان و دندان: اگر مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی دهان با دهان شویه ضد باکتری مرتبا انجام نشود پلاک به راحتی به جرم و رسوب سخت تبدیل میشود. این مواد به سختی به سطح دندانها میچسبند و تنها دندانپزشک با روشهای تمیز کاری دندانپزشکی میتواند آنها را پاک کند. در صورتی که این جرمها پاک نشوند موجب پسروی لثه میشوند.
- تغییرات هورمونی: نوسان هورمونها در زنان در طول زندگی مانند دوران بلوغ، بارداری و یائسگی باعث میشود لثه ها حساستر و آسیب پذیرتر شوند.
- محصولات تنباکو: افرادی که تنباکو مصرف میکنند (از جمله سیگار) خیلی بیشتر در معرض تشکیل پلاک در دندانها و سخت شدن آنها قرار دارند در نتیجه پسروی لثه در این افراد بیشتر است.
- دندان قروچه و بهم فشردن دندانها: بهم فشردن دندانها و دندان قروچه باعث میشود فشار زیادی به دندانها وارد شده و لثه ها شروع به پسروی کنند.
- کج و نامرتب بودن دندانها و اختلالات بایت: در صورتی که دندانها بر روی هم جفت نشوند فشار فک به صورت یکنواخت بر روی آنها توزیع نمیشود. در نتیجه این وضعیت، نیرو در برخی مناطق دندان ممکن است بیش از حد بوده و باعث شود لثه و استخوانها دچار پسروی شوند.
- سوراخ کاری یا پیرسینگ زبان یا لب: جواهراتی که به لب یا زبان متصل میشود میتواند موجب تحریک مداوم لثه شود تا جایی که بافت لثه ساییده شده و پسروی میکند.

Gingival after beforeتصویر سمت چپ وضعیت حاصل از پسروی لثه و تصویر سمت راست وضعیت پس از درمان را نشان میدهد.   

پسروی لثه چگونه درمان میشود؟ پسروی لثه در صورتی که خفیف باشد با تمیز کاری عمقی ناحیه آسیب دیده درمان میشود. در حین تمیز کاری و جرم گیری عمیق که روت پلنینگ نیز نامیده میشود، جرم و رسوب تجمع یافته در سطوح ریشه و دندانها در زیر خط لثه به دقت پاک سازی شده و ناحیه ای از ریشه که در معرض قرار گرفته است، هموار میشود تا باکتریها نتوانند در آن ناحیه پنهان شوند. داروهای آنتی بیوتیک نیز ممکن است برای از بین بردن هر گونه باکتری مضر باقی مانده استفاده شود.

اگر پسروی لثه را به واسطه کاهش زیاد استخوان و تشکیل پاکتهای عمیق، نتوان با این روش درمان کرد باید جراحی لثه صورت بگیرد.

روشهای جراحی برای درمان پسروی لثه

روشهای جراحی زیر برای درمان پسروی لثه استفاده میشوند:

- کاهش عمق پاکت: در این عمل دندانپزشک یا پریودنتیست بافت لثه را به صورت زبانه ای برمیگرداند تا باکتریهای مضر پاکتها را زدوده و سپس بافت لثه را در جای خود بر روی ریشه دندان متصل میکند. بنابراین در این روش از عمق پاکتها کاسته میشود.

After the periodontal bone regenerationروش بازتولید: در این تصویر بافت لثه کنار زده شده و مواد بازتولید استخوان در محل پسروی لثه ریخته میشود.

- بازتولید: در صورتی که استخوان تکیه گاه دندانها در نتیجه پسروی لثه آسیب دیده باشد، عملی انجام میوشد تا استخوان و بافتهای از دست رفته بازتولید شوند. در این عمل نیز همانند عمل کاهش عمق پاکت، دندانپزشک بافت لثه را به صورت زبانه ای تا میکند و برمیگرداند. سپس باکتریهای تجمع یافته در این ناحیه را پاکسازی مینماید. پس از آن مواد باز تولید استخوان مانند بافت پیوندی، غشا یا پروتئین تحریک کننده بافت را در آن ناحیه قرار میدهد تا بدن به صورت طبیعی به تولید بافت در آن ناحیه تحریک شود. پس از این که مواد بازتولید بافت در جای خود قرار گرفت، زبانه لثه سر جای خود برگردانده میشود و روی ریشه یا دندان را میپوشاند.

The soft tissue graft 
مراحل پیوند بافت نرم (به ترتیب از بالا سمت چپ به پایین سمت راست)

- پیوند بافت نرم: چند نوع جراحی پیوند بافت نرم وجود دارد اما متداولترین روش آن پیوند بافت همبند است. در این روش یک زبانه از پوست از سقف دهان (کام) بریده میشود و بافتهای زیر زبانه به نام بافت همبندی ساب اپی تلیال برداشته میشوند و سپس به بافت لثه اطراف ریشه بیرون زده دندان بخیه میشود. پس از برداشتن بافت همبند از زیر زبانه پوست، زبانه دوباره به سطح کام بخیه میشود.

FGG محلی که با خط چین نشان داده شده است معمولا برای یپوند آزاد لثه استفاده میشود

در نوع دیگری از عمل پیوند به نام پیوند آزاد لثه، بافت به جای این که از زیر پوست سقف دهان گرفته شود، مستقیما از سقف دهان برداشته میشود. گاهی اوقات در صورتی که بافت لثه کافی در اطراف دندان آسیب دیده وجود داشته باشد، دندانپزشک میتواند از لثه ناحیه ای نزدیک به دندان پیوند را انجام دهد، نه از سقف دهان. به این عمل پیوند پدیکل گفته میشود.

دندانپزشک وضعیت را ارزیابی کرده و تصمیم میگیرد کدام نوع عمل برای شما مناسب تر است.

پیشگیری از پسروی لثه

بهترین راه پیشگیری از تحلیل لثه این است که از دهان و دندان خود به درستی مراقبت کنید. دندانهایتان را هر روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و حداقل دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه نمایید. اگر پسروی لثه داشته باشید باید به دفعات بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید. همیشه از مسواک نرم (سافت) استفاده کنید و روش صحیح مسواک زدن را از دندانپزشک بپرسید. اگر مشکلات بایت دارید یا دندان قروچه دارید، درباره اصلاح مشکل و جلوگیری از آسیبهای ناشی از آن با دندانپزشک صحبت کنید. روشهای دیگری پیشگیری از پسروی لثه عبارتند از:

- در صورتی که سیگار میکشید، آن را ترک کنید.
- رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید
- تغییرات دهان خود را همیشه ارزیابی کنید

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی