Implant surgery

پیش از آغاز جراحی، برنامه ریزی دقیق و مفصلی به منظور شناسایی ساختارهای حیاتی از قبیل عصب تحتانی لثوی و یا سینوس و شکل و ابعاد استخوان ضروری است تا از این طریق بتوان ایمپلنت ها را با توجه به محتمل ترین نتیجه ناشی از جراحی تنظیم نمود. اغلب اوقات پیش از انجام جراحی نسبت به انجام پرتونگاری های دوبعدی، از قبیل ارتوپانتومو گراف ها و یا پری اپیکال ها اقدام می گردد. برخی اوقات، سی.تی. اسکن نیز انجام می شود. برنامه های رایانه ای 3D CAD/CAM را می توان به منظور برنامه ریزی مورد مربوطه مورد استفاده قرار داد.

بدون توجه به استفاده از CT و یا کار بصورت دستی، برخی اوقات می توان از استنت به منظور تسهیل فرایند کاشت ایمپلنت بهره گیری نمود. استنت جراحی عبارت است از یک توده از جنس اکریلیک که به همراه سوراخ های از پیش تعبیه شده بر روی دندان، سطح استخوان و یا غشای مخاطی (در صورت افتادن دندان) قرار گرفته و از این طریق موقعیت و زاویه ایمپلنت مربوطه نشان داده می شود. می توان با بهره گیری از فرایند حکاکی فضایی پس از برنامه ریزی رایانه ای با استفاده از سی.تی. اسکن نسبت به تهیه استنت جراحی اقدام نمود. جراحی با استفاده از CT هزینه را در مقایسه با دیگر رویکردها که از رواج بیشتری برخوردارند تا دو برابر افزایش دهند.

در پایه ای ترین روش مربوطه، کاشت ایمپلنت مستلزم آماده سازی قطعه برای تعبیه داخل استخوان با بهره گیری از استخوان برهای دستی و یا مته های ریز دقیق با قابلیت تنظیم بالای میزان سرعت می باشد تا از این طریق از سوختگی و یا مردگی بافت استخوان جلوگیری شود. پس از گذشت زمان کافی به منظور امکان رشد بر روی سطح ایمپلنت (و یا همان چسبندگی استخوان و ایمپلنت)، تاج و یا تاج های مربوطه را می توان بر روی ایمپلنت تعبیه نمود. برخلاف ایمپلنت های دندانی رایج، ایمپلنت های دندانی کوچک را می توان بسرعت بارگذاری نمود که درصد موفقیت در این زمینه نیز بسیار بالا و در حدود 94 درصد می باشد. مدت زمان مورد نیاز به منظور کاشت ایمپلنت بسته به تجربه جراح، کیفیت و کمیت استخوان و میزان دشواری وضعیت دندان های هر فرد متفاوت خواهد بود.در موضع فاقد دندان آرواره، سوراخ موقتی بر روی استخوان پذیرنده ایجاد می شود که در حین این امر دقت می شود تا از آسیب رسیدن به ساختارهای حیاتی (بخصوص عصب تحتانی لثوی و یا IAN و مجاری عصبی) جلوگیری به عمل آید. معمولا حفاری استخوان آرواره در چندین مرحله مجزا انجام می گردد. سوراخ موقت مربوطه با بهره گیری از حفاری مداوم توسعه داده می شود که این امر نوعا بسته به عرض و طول ایمپلنت بین سه تا هفت گام حفاری پیوسته انجام می شود. در این راستا دقت می شود تا از آسیب رسیدن به یاخته استخوان ساز و یا سلول های استخوانی بر اثر حرارت زیاد جلوگیری به عمل آید. از اسپری خنک کننده محلول نمکی و یا آب به منظور پایین نگاه داشتن دمای استخوان زیر 47 درجه سانتیگراد (تقریبا 117 درجه فارنهایت) استفاده می شود. پیچ ایمپلنت می تواند از توانایی گردش خودکار برخوردار بوده و با اعمال پیچ مناسب و دقیق و تا حدی که فشار بیش از حد به استخوان های اطراف وارد نکند می توان آن را در جای خود پیچ نمود (اعمال فشار بیش از حد به استخوان می توان موجب مردگی استخوان و عدم موفقیت ایمپلنت و یا عدم پیوستگی کامل آن با استخوان آرواره گردد). نوعا در بیشتر سیستم های ایمپلنت، برش استخوان و یا منفذ حفاری شده 1 میلیمتر عمیق تر از ایمپلنت کاشته شده می باشد که این امر بدلیل شکل نوک مته مربوطه می باشد. در حین حفاری در مجاورت ساختارهای حیاتی، جراحان باید اضافه طول مزبور را مد نظر قرار دهند.

از قدیم الایام، برش های مخصوص جراحی بر روی تاج موضع مربوط به کاشت ایمپلنت انجام می شده اند که از این امر تحت عنوان فلپ یاد می شود. برخی از سیستم ها امکان جراحی بدون فلپ را امکان پذیر می کنند. در این حالت، قطعه ای از غشای مخاطی از موضع ایمپلمنت برداشت می شود. مدافعین این نوع جراحی بر این باور هستند که جراحی یاد شده موجب کاهش زمان بهبود می شود. از سوی دیگر، منتقدین اعتقاد دارند که جراحی بدون فلپ میزان پیچیدگی کار را افزایش می دهد، چرا که لبه استخوان در این روش قابل مشاهده نمی باشد. بدلیل مشکلات یاد شده مربوط به مشاهده موضع، اغلب اوقات جراحی بدون فلپ با بهره گیری از یک هادی جراحی صورت می گیرد. هادی مزبور پس از برنامه ریزی سه بعدی رایانه ای حاصل از سی.تی.اسکن انجام شده پیش از عمل جراحی ساخته می شود.

میزان زمان مورد نیاز برای استخوانی شدن ایمپلنت کاشته شده بحثی بسیار داغی به حساب می آید. نتیجتا، مدت زمانی که جراحان دندانپزشک پیش از تعبیه ترمیم دندانی بر روی ایمپلنت برای بهبود موضع در نظر می گیرند شدیدا متغیر می باشد. بطور کلی، دندانپزشکان بین 2 الی 6 ماه زمان برای بهبود موضع در نظر می گیرند اما مطالعات اولیه در این زمینه نشان داده است که بارگذاری زودهنگام ایمپلنت موجب افزایش پیچیدگی کار در کوتاه و یا دراز مدت نخواهد گردید. در صورت بارگذاری پیش از موعد، ممکن است ایمپلنت دچار جابجایی و در نتیجه عدم موفقیت کار شود. در ارتباط با ایمپلنت های رایج، زمان مورد نیاز به منظور بهبودی موضع، گیرش احتمالی و نتیجتا تعبیه ایمپلنت جدید می تواند تا 18 ماه بطول بیانجامد. به همین دلیل بسیاری از افراد میلی به عجله در این زمینه و کوتاه کردن مدت زمان انتظار برای بهبود موضع مورد نظر ندارند.

آسیب های احتمالی در هنگام ایمپلنت

آسیب به عصب حین دریل کردن استخوان یکی ازعوارض نا خواسته جراحی ایمپلنت است.
در زمان دریل کردن احتمال آسیب به دندانهای مجاور وجود دارد که با تهیه رادیوگرافی های حین کار از بروز بسیاری از این عوارض می کاهد.
خونریزی حین جراحی به راحتی کنترل می شود. فشار روی ناحیه خونریزی موثرخواهد بود. زمانی که خطر عفونت بر اثر عدم گردش خون وجود داشته باشد مصرف آنتی بیوتیک الزامی است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (3 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی