دندان اضافی

دندان اضافی ممکن است در رویش دندان های دائمی و یا شیری اتفاق بیفتد و در هر جایی در دهان ممکن است ایجاد شود. میزان بروز آن در کل جمعیت، در دندانهای شیری 1% و در دندانهای دائمی 2% است. میزان شیوع دندان اضافی در دندانهای دائمی در مردان بیشتر از زنان است.

انواع دندانهای اضافی

دندان اضافی بر اساس شکل به چهار دسته تقسیم میشوند: تکمیلی (Supplemental)، زگیلی (tuberculate)، مخروطی (conical ) و ادونتوما (odontoma ) که خود دو نوع کمپوند و کمپلکس دارد.
 
تکمیلی یا سپلمنتال: دندان اضافی تکمیلی در توالی طبیعی رویش دندان دیده میشود. این دندانها درست شبیه دندانهای طبیعی دیگر بوده و معمولا دندان پیشین کناری ، پره مولر (آسیای کوچک) یا مولر (آسیا) هستند. تصویر بالا بیماری را نشان میدهد که دندان اضافه تکمیلی او پیشین کناری است. در این مورد ارتودنتیست میتواند تصمیم بگیرد کدام دندان را بردارد سپس فضا را با براکت ببندد. این بیمار به علت دندان اضافی پیشین کناری، اورجت زیاد داشت.  اورجت فاصله افقی موجود بین دندانهای پیش بالا و پایین در هنگام بسته بودن فکها است.

- زگیلی یا تابرکولیت (Tuberculate ) : دندانهای اضافی زگیلی نادر و دو طرفه بوده و دو یا چند نوک تیز برجسته دارد.
- مخروطی یا کونیکال (Conical ): دندان اضافی مخروطی با مخروطی شکل بودن تاج شناخته میشود. دندان مزیودنس (mesiodens )، دندان اضافی مخروطی است که در خط میانی فک بالا وجود دارد و از بیرون زدن دندانهای پیشین مرکزی ماگزیلاری جلوگیری میکند.
- ادونتومای کمپوند (Compound odontoma): دندانهای اضافی متعددی هستند که همانند گروهی از دندانهای کوچک کنار هم دیده میشوند
- ادونتومای کمپلکس (Complex odontomas ): توده ای از ساختارهای دندانی شامل مینا، ساروج (سمنتوم) و عاج که شبیه دندان معمولی نیستند.  
Additional tooth 2هنگامی که ارتودنتیست دهان را معاینه میکند، به دنبال دندانهایی میگردد که باید در این سن بیرون زده باشند. تصویر بالا مربوط به کودکی نه ساله است که دندانهای پیشین مرکزی ماگزیلاری او باید در این سن بیرون زده باشند. تصویر رادیوگراف زیر را به سختی میتوان خواند اما دو دندان اضافی در تصویر وجود دارد که مانع بیرون زدن دندانهای پیشین مرکزی کودک شده اند.
Additional tooth 4درمان دندان اضافی

دندانهای اضافی دائمی و شیری ممکن است بر بیرون زدن دندانهای دیگر تاثیر منفی بگذارند. در بیشتر موارد دندان اضافی مانع بیرون زدن دندانهای دیگر و نهفته شدن آنها میشوند. راه درمان دندان اضافی، خارج کردن آن است. سپس مشخص میشود آیا درمان ارتودنسی برای کمک به بیرون زدن دندانهای نهفته ، لازم است یا خیر.
Additional tooth 3
جراح دهان دندان یا دندانهای اضافی را خارج میکند. سپس براکت در دندان نهفته، قرار داده میشود به این صورت که سیمها و براکتها بر دندانها بسته میشوند و سر دندان نهفته به سیم متصل میشود تا با فشار سیم، دندان به مرور از لثه خارج شود . بنابراین ارتودنتیست از براکت، سیم و لاستیک استفاده میکند تا دندان را به جایگاه مناسب خود بکشاند.

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 95% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی