عکس ارتودنسی متحرک

یک زمانی ارتودنسی بدون براکت های فلزی و سیم های اطراف آن خیال و تصوری بیش نبود. چه بسیار افرادی که به خاطر هیمن سیم ها و براکت ها ترجیح دادند همان دندان ها نامرتب و کج خود را داشته باشند.

بیشتر افراد می گویند ظاهری که براکت های فلزی به صورت آنها می دهد دلیل اصلی است که سراغ این درمان نمی روند. ولی با اهتمامی که توسط متخصصین ارتودنسی انجام گرفت، دستگاه های متحرکی به این شاخه از دندان پزشکی معرفی شد که همه را شگفت زده کرد که مشکلات خفیف و متعادل را می توان توسط آنها برطرف کرد. ولی چگونه؟

دستگاه های متحرک، با یک روش متفاوتی کمک می کند تا دندان ها ردیف شوند. تفاوت زیادی بین ارتودنسی سنتی که شامل براکت های فلزی بود با این نوع ارتودنسی وجود دارد. بارزترین این تفاوت ها متحرک بودن آن است، ولی یکی از دلایل اصلی که افراد زیادی این نوع درمان را به نوع سنتی ترجیح می دهند، شفاف بودن بودن آن است. این دستگاه در دهان قابل رویت نیست و در واقع کسی متوجه حضور آن نخواهد شد.ولی تفاوت دیگری که وجود دارد درمان طولانی مدت آن در مقایسه با نوع سنتی می باشد.

دستگاه متحرک نامرئی

انواع دستگاه های متحرک: پلاک ساده، پلاک فانکشنال، پلاک نگهدارنده، پلاک invisalign، پلاک quadhelix، پلاک sagittal

دستگاه ارتودنسی نامرئی، یکی از رایج ترین نوع از درمان متحرک می باشد. این دستگاه تقریبا نامرئی بوده و هنگام لبخند زدن و صحبت کردن کسی متوجه وجود آن در دهان نخواهد شد.این دستگاه بر اساس الگوبرداری از دندان ها بیمار، در آزمایشگاه ساخته می شود. بیمار موظف است به مدت دو هفته روزانه 22 ساعت اولین دستگاه ساخته شده رادر دهان قرار دهد. بعد از دو هفته نوبت به دستگاه بعدی می رسد. معمولا تعداد دستگاه های ارتودنسی که در یک درمان، با توجه به شرایط، استفاده می شود بین 18-30 می باشد. طول درمان معمولا حداقل یک سال است.

ارتودنسی متحرک مزایای زیادی نسبت به درمان سنتی دارد. ظاهری این نوع درمان دارد بیماران را ترغیب می کند تا برای ردیف کردن دندان های خود هر چه زودتر اقدام نمایند. دیگر ترسی نسبت به این موضوع ندارند. بیشتر افراد می گویند اعتماد ب نفسشان هنگام استفاده از براکت های  فلزی پایین می آید که این نوع درمان مشکل را حل نموده است. راحتی این نوع درمان یکی دیگر از دلایلی می باشد که بیماران ترجیح می دهند از آن به جای براکت های فلزی استفاده کنند. لبه های این دستگاه نرم تر بوده  فرد در دهان احساس ناراحتی نمی کند. براکت های فلزی در برخی موارد لثه ها و گونه ها را اذیت می کند.

یکی از مزت های دیگری که این دستگاه متحرک دارد قابلیت خارج کردن آن هنگام خوردن و مسواک زدن است. این کار باعث می شود دندان ها به راحتی تمیز شوند تا بعدا موجب پوسیدگی دندان و یا بیماری های لثه نشود.

یکی از مواردی که باید توجه داشت این است که دستگاه های متحرک را نمی توان برای همه استفاده کرد زیرا طراحی آنها برای شرایط خفیف و متعادل بوده است. این دستگاه ها دندان ها را در جهت افقی حرکت می دهد و در صورتی که بی نظمی دندان ها در حالت عمودی نیز وجود داشته باشد، از این درمان نمی توان استفاده کرد و حتما باید براکت ها ی فلزی به کار گرفته شود.برای درمان همپوشانی زیاد دندان ها و یا فاصله ی زیاد بین آنها و در کل برای بی نظمی های شدید، توصیه می شود از براکت های فلزی استفاده شود.

دستگاه های متحرک قابلت خارج شدن از دهان را داشته و بیمار هر زمانی اراده کند می تواند این کار را انجام دهد، در صورتی براکت ها این گونه نیستند و بعد از قرار گرفتن در دهان، خروج آن بدون کمک متخصص ارتودنسی ممکن نیست. ولی بیمار باید توجه داشته باشد که اگر دوست دارد نتیجه دلخواه خود را بگیرد، دستگاه متحرک را فقط هنگام خوردن غذا و تمیز کردن دندان ها  باید خارج کرده و سپس بالافاصه در دهان قرار دهد.اگر کمتر از زمان مورد نظر در دهان قرار داشته باشند، درمان طولانی تر خواهد بود.

افرادی که از ارتودنسی متحرک استفاده می کنند کمتر نیاز به مراجعه به ارتودنتیست پیدا می کنند تا کسانی که از براکت ها استفاده می کنند. البته ناگفته نماند که این نوع درمان گران تر از ارتودنسی با استفاده از براکت ها می باشد ولی نکته حائز اهمیت اینجا ست که راحتی آن قیمت بالای را کمرنگ تر می کند.

این روش درمانی بیشتر در سنین رشد فکین و رویش دندان ها کاربرد دارد و نیاز همکاری مناسب و دقیق بیمار در استفاده صحیح از پلاک متحرک را طلب می نماید. همکاری بیمار در این متد به این دلیل مهم می باشد که اجزای پلاک های تهیه شده در بعضی موارد برای بیمار خوشایند نیست و فرد متقاضی حاضر به همکاری دقیق نیست و لذا با شکست در درمان می شود. یکی دیگر از درمان های متحرک روش کریستال کارکت می باشد که می توان بعد از سن رشد برای درمان ناهماهنگی های دندانی بسته به نیاز بیمار استفاده نمود. که البته دارای مزایای بسیاری می باشد که به آن اشاره خواهد شد. پلاک ساده، پلاک فانکشنال، پلاک نگهدارنده، پلاک invisalign، پلاکquadhelix، پلاک sagittal

4.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 98% (4 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی