chipped tooth fixed with filling
هیچ کسی دوست ندارد یکی از دندانهای جلویی اش بشکند یا لب پر شود اما متاسفانه این اتفاقی است که بسیار شایع می باشد. خوشبختانه در دندانپزشکی مدرن امکان فراهم آوردن ظاهری طبیعی به دندانهای شکسته و لب پر، میسر شده است. دندان شکسته را با تاج (کراون)، ونیر و پر شدگی کامپوزیت سفید میتوان ترمیم کرد.

امروزه در آزمایشگاهها و کلینیکهای آموزشی، دندان به صورت عمدی شکسته میشود و سپس ترمیم میگردد به این صورت که چند میلیمتر از ساختار دندان جلویی برداشته میشود تا رخداد لب پر شدن دندان جلویی شبیه سازی شود. دندان جلویی به دلایل مختلف لب پر میشود از جمله زمانی که فرد زمین میخورد و به دهانش آسیب وارد میشود یا شیء سختی را گاز میگیرد یا در هنگام دعوا یا تصادف به دندان ضربه وارد میشود.

در تصویر زیر ما در آزمایشگاه بر روی دندان وسطی کار کرده و آن را ترمیم کرده ایم.

composite filling dry1

شکل 1- در تصویر بالا بر روی دندان میانی کار شده است. در اینجا وقتی دندان خشک است، به راحتی تفاوت پر شدگی و دندان طبیعی مشخص میشود. در تصویر پایین خط قرمزی در حد فاصل بین دندان طبیعی و پر شدگی کشیده شده است.

در تصویر پایینی خط قرمزی در حد فاصل دندان طبیعی و پر شدگی، کشیده شده است. مواد پر شدگی (زیر خط قرمز) کامپوزیت است و بالای آن ساختار طبیعی دندان دیده میشود.

در هر دو تصویر دندان خشک شده است بنابراین تشخیص تفاوت بین پر شدگی سفید و دندان طبیعی راحت تر است چون ما تنها چند رنگ کامپوزیت در آزمایشگاه آموزشی مان در دست داریم در حالی که در آزمایشگاههای دندانپزشکی انواع رنگهای کامپوزیت وجود دارند.

تصویر دوم از پر شدگی پس از مرطوب شدن دندان گرفته شده است. این شبیه سازی بهتری از دنیای واقعی است چون دندان ما در محیط بسیار مرطوب دهان قرار دارد.
composite filling wetشکل- همان دندان ترمیم شده بالایی است که مقداری خیس شده تا شرایط آن شبیه به دندان واقعی که در دهان قرار دارد شود. وقتی پر شدگی مرطوب است (در دهان با بزاق مرطوب میشود)، ظاهر طبیعی تر و زیباتری دارد.

در تصویر دوم که دندان خیس شده است، تمییز دادن دندان طبیعی و پر شدگی بسیار سخت تر است. اگر این دندان را به دقت با دندان سمت راست مقایسه کنید، میبینید که رنگ آن کاملا مطابقت دارد، به صورتی که بالای آن کمی زردتر است و به سمت پایین سفیدتر میشود.

در صورتی که از رنگ درست و هماهنگ با دندان برای پر شدگی کامپوزیت استفاده شود، تشخیص بخش پر شده با بخش طبیعی دندان تقریبا غیر ممکن است بنابراین پر شدگی کامپوزیت سفید یکی از بهترین گزینه های ترمیم دندان شکسته یا لب پر شده است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی