Diastema

دیاستم (Diastema) چیست؟
فاصله بین دو دندان را دیاستم میگویند. اغلب دیاستم بین دو دندان جلویی فک بالا اتفاق می افتد اما در هر جای دیگر هم میتواند وجود داشته باشد.

عدم انطباق بین اندازه استخوانهای فک و اندازه دندان میتواند فضای زیادی بین دندانها ایجاد کرده و یا بهم ریختگی دندانها را موجب شود. اگر دندانها برای استخوان فک بیش از حد کوچک باشند، بین دندانها فاصله ایجاد میشود. اگر دندانها برای فک بیش از حد بزرگ باشند، دچار بهم ریختگی و کجی میشوند.
فاصله ممکن است به دلایل دیگری نیز ایجاد شود. - گاهی اوقات ممکن است دندان کوچکتر از اندازه بوده و یا کلا افتاده باشد. این اتفاق اغلب در دندانهای پیشین (ثنایا) کناری فک بالا اتفاق می افتد (دندانهای مجاور دو دندان جلویی بالا) و باعث میشود بین دندانهای پیشین مرکزی، فضا ایجاد شود.

- همچنین دیاستم ممکن است به واسطه اندازه بیش از حد بزرگ مهار لبی (labial frenum) ایجاد شود. مهار لبی یک قطعه بافتی است که به صورت طبیعی در همه افراد از داخل لبهای بالایی تا لثه در بالای دو دندان جلویی فک بالا ادامه می یابد . در برخی شرایط بافت مهار لبی به رشد خود ادامه میدهد و به میان دو دندان جلویی میرسد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، این بافت مانع بسته شدن طبیعی فاصله بین دو دندان مذبور میشود.

- عادات فردی نیز ممکن است بین دندانها فاصله ایجاد کنند. مکیدن انگشت دندانهای جلویی را به سمت جلو میراند و فاصله ایجاد میکند.

- فاصله بین دندانها ممکن است از عکس العمل ناصحیح بلع نشات بگیرد. در بیشتر افراد، زبان در حین بلع به کام دهان فشار وارد میکند اما برخی افراد عکس العمل غیر ارادی متفاوتی نشان میدهند که به عنوان فشار زبان  tongue thrust میشناسیم. به این صورت که هنگام بلع، زبان به دندانهای جلویی فشار وارد میکند. به مرور زمان این فشار، دندانهای جلو را به سمت جلو میراند و این جلو زدن دندانها، فاصله بین آنها ایجاد میکند.

- بیماریهای لثه نیز میتوانند به کاهش استخوانی که دندانها را پشتیبانی میکند، منجر شوند. در افرادی که استخوان زیادی از دست داده اند، دندانها ممکن است شل شوند. شل شدن دندانها حرکت آنها را تسهیل کرده و در نتیجه فاصله بین دندانهای جلو ایجاد میشود.

- کودکان نیز ممکن است موقتا هنگام افتادن دندانهای شیری، دچار فاصله بین دندانها شوند اما در این موارد فاصله با دندان دائمی پر میشود.

علائم
دیاستم اگر به علت عدم انطباق بین دندانها و فک اتفاق بیفتد، علامتی ندارد اما فاصله ایجاد شده در عادت فشار زبان (که پیش تر به آن اشاره شد) یا بیماریهای لثه، به مرور زمان بزرگتر و بازتر میشود، دندانها ممکن است شل شوند و ناراحتی و درد به خصوص در حین جویدن، شروع شود.
تشخیص

ممکن است هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن متوجه فاصله بین دندانهای خود شوید. دندانپزشک نیز در حین معاینه متوجه این فاصله ها میشود.
پیش بینی طول مدت

اگر فاصله بین دندانها به واسطه عدم انطباق دندانهای دائمی و اندازه فک ایجاد شده باشد، باید انتظار داشت در تمام طول زندگی باقی بماند. اگر فاصله به واسطه عادت فشار زبان یا بیماری لثه ایجاد شده باشد ممکن است به مرور بزرگتر شود.

پیشگیری
نمیتوان از ایجاد همه انواع فواصل بین دندانها جلوگیری کرد مثلا اگر علت آن افتادن دندان یا عدم انطباق اندازه فک و دندانها باشد، بدون درمان نمیتوان از فاصله بین دندانها پیشگیری کرد.

حفظ سلامت دندان و لثه برای سلامت دهان لازم است. با استفاده مرتب از نخ دندان و مسواک از بیماری های لثه و کاهش استخوان ناشی از بیماری، میتوانید جلوگیری کنید.

افرادی که عادت فشار زبان دارند میتوانند بلع با فشار زبان به کام را یاد بگیرند. با ترک عادت فشار زبان به دندانهای جلو، مانع از بازتر شدن فضای بین دندانها میشوید.

درمان
گاهی اوقات دیاستم بخشی از مجموعه مشکلاتی است که نیاز به درمان ارتودنسی دارند. در موارد دیگر دیاستم، تنها مشکل فرد است. اما برخی افراد نیز ممکن است به دلیل بهتر شدن ظاهر صورت، به دنبال درمان باشند.

برخی افراد براکت میگذارند تا دندانها همه با هم حرکت کنند. اغلب فرقی نمیکند دیاستم در کجا اتفاق افتاده است، بهرحال باید یک ست کامل براکت را در هر دو دندانهای بالا و پایین استفاده کنید چون حرکت هر دندان بر وضعیت کل دهان و دندانهای شما تاثیر گذار است.

اگر دندانهای پیشین کناری تان بیش از حد کوچک است، دندانپزشک ممکن است پیشنهاد کند آنها را با استفاده از تاج، روکش یا باند بزرگتر کنید.
اگر به خاطر افتادنِ دندان، فاصله بین دندانهایتان ایجاد شده باشد، ممکن است به ترمیم گسترده تر دندانی نیاز داشته باشید که شامل ایمپلنت، بریج یا دندان مصنوعی است.

اگر مهار لبی بزرگ، عامل فاصله بین دندانها باشد، مهار را میتوان از طریق روش جراحی به نام برداشتن مهار لب ( frenectomy ) کاهش داد. اگر برداشتن مهار لب در خردسالی انجام شود، فاصله ایجاد شده به خودی خود بسته میشود اما اگر در کودکان بزرگتر یا بزرگسالان انجام شود فاصله را باید با براکت بست.

اگر فاصله به واسطه بیماریهای لثه ایجاد شده باشد، درمان لثه توسط دندانپزشک یا متخصص لثه لازم است. وقتی سلامت لثه حاصل شد، در بسیاری از موارد براکت برای حرکت دادن دندان به موقعیت مناسب استفاده میشود. با کمک بست، دندان به دندانهای دیگر متصل میشود و از حرکت دوباره آن جلوگیری میشود. در برخی موارد ریج برای بستن فاصله بین دندانها لازم است.

چه زمانی به متخصص مراجعه کنیم
اگر بین دندانهایتان فاصله افتاده است با دندانپزشک مشورت کنید. او مشخص میکند علت این فاصله چیست و در صورت نیاز شما را به ارتودنتیست (متخصص درمان با براکت) ارجاع میدهد. انجمن ارتودنتیستهای امریکا توصیه میکنند که کودکان در سن 7 سالگی مورد ارزیابی ارتودنتیست قرار بگیرند. درمان (در صورت نیاز ) ممکن است بلافاصله آغاز نشود. درباره برنامه درمانی میتوانید با ارتودنتیست صحبت کنید.
اگر فاصله ایجاد شده به علت بیماری لثه باشد ممکن است دندانپزشک شما را به متخصص لثه ارجاع دهد.

پیش آگهی
اگر دیاستم با ترمیم دندانی یا اقدام ارتودنسی بسته شد، فاصله بسته خواهد ماند اما برای پیشگیری از بازگشت فاصله بین دندانها طبق دستور پزشک از نگهدارنده ها (retainers ) استفاده کنید. ارتودنتیست ممکن است با کامپوزیت و سیم ، دندان را از پشت به دندانهای دیگر متصل کند تا مانع از حرکت آن شود. مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید کار ترمیم به خوبی انجام شده است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی