Not paired rows of teeth

دلایل زیادی برای کج بودن، همپوشانی و چرخش دندانها وجود دارد. دهان برخی افراد برای دندان ها کوچک است و در نتیجه آن بهم ریختگی دندان اتفاق می افتد. در موارد دیگر فکهای بالا و پایین اندازه یکسانی ندارند یا بد شکلی دارند که حاصل آن اور بایت (حالتی که فک بالا جلو زدگی زیادی دارند) یا آندر بایت (حالتی که فک پایین جلو زدگی زیادی دارد) است.

بیشتر موارد کجی دندان ها، آندر بایت و اور بایت همانند رنگ چشم ها یا اندازه دست ها، خصوصیات ارثی هستند. علتهای دیگر ردیف نبودن دندانها عبارتند از زود افتادن دندان شیری، ترمیمهای نامناسب دندان (مثل پرشدگیها یا تاج دندان) ، التهاب لثه (ژنژیویت)، فشار غیر ضروری بر دندانها و لثه ها؛ ردیف نبودن فک پس از جراحی، تومور دهان یا فک، عادات مشکل زا برای سلامت دهان در کودکان مثل مکیدن انگشت شست، فشار زبان، پستانک پس از سه سالگی یا استفاده طولانی مدت از شیشه شیر.

کج بودن دندانها و جفت نبودن آنها چه مشکلاتی ایجاد میکند؟
دندانهای کج و جفت نبودن بایت میتواند مشکلات زیر را ایجاد کند:
- اختلال در جویدن درست
- چالش بر انگیز تر بودن حفظ بهداشت دندان و لثه و افزایش خطر پوسیدگی دندان و ژینژیویت.
- فشار بر دندانها، فک و عضلات و افزایش خطر شکستن دندان
- ایجاد احساس خجالت و کاهش عزت نفس به خاطر ظاهر دهان و دندان

از کجا بدانم چنین مشکلی دارم یا نه؟
اگر چه خودتان میتوانید ببینید دندانهایتان کج هستند یا نه، اما دندانپزشک نیز میتواند مشخص کند آیا این مشکل، درمان تضمینی دارد یا نه. دندانپزشک به دنبال علائم زیر میگردد:
- ردیف غیر طبیعی دندانها
- ظاهر غیر طبیعی صورت
- دشواری یا ناراحتی هنگام جویدن یا گاز گرفتن
- مشکلات گفتاری مانند نوک زبانی صحبت کردن
دندانپزشک معمولا شما را به ارتودنتیست ارجاع میدهد.

انتظار چه آزمایشهایی را باید داشته باشم؟
ارتودنتیست احتمالا تصاویر پرتوی ایکس صورت و قالب دندانها را توصیه میکند تا مشخص شود آیا به درمان نیاز هست یا نه و چه نوع درمانی باید انجام شود. پرتوی ایکس اطلاعاتی در مورد جایگاه دندان و ریشه و این که آیا هیچ دندانی تا کنون از این بخش لثه بیرون زده است یا نه، در اختیار دندانپزشک قرار میدهد. سفالومتری یا پرتوی ایکس پانورامیک ارتباط دندانها با فکها و فکها با سر را نشان میدهند. ارتودنتیست شما ممکن است بخواهد تصاویر منظم از صورتتان بگیرد تا بعدا ارتباط بین دندانها، فک و سر مشخص شود. در آخر ممکن است از دندان قالب گرفته شود. این کار به این صورت انجام میشود که شما بر روی ماده نرمی گاز میزنید. شکل ایجاد شده روی این قالب برای ایجاد یک نسخه دقیق از دندانهای شما استفاده میشود.

درمان اختلالات بایت و کجی دندانها چگونه است؟
همین که تشخیص صورت بگیرد، ارتودنتیست میتواند تصمیم بگیرد بهترین درمان برای دندان یا اختلالِ اُور بایت شما چیست. در برخی افراد استفاده از یک نگهدارنده متحرک تنها کاری است که برای اصلاح مشکل لازم است (برای پایدار کردن موقعیت جدید دندان). در صورتی که بهم ریختگی دندانها مشکل اصلی باشد، ممکن است کشیدن یک یا چند دندان لازم باشد. در بیشتر افراد براکت برای اصلاح مشکل ضروری است. در موارد شدید و نادر مانند اور بایت یا آندر بایت شدید عمل ممکن است لازم باشد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی