life with braces

حالا که تصمیم گرفته اید از براکت استفاده کنید، آیا میدانید چطور باید از آن مراقبت کنید؟ دانستن شیوه درست مراقبت از براکت در تمام طول درمان ارتودنسی، بسیار حائز اهمیت است.

صرف غذا با وجود براکت

نگران نباشید، میتوانید دوباره خوراکی های مورد علاقه تان را مصرف کنید، فقط پیش از شروع خوردن خوراکیهای مورد علاقه تان، باید حواستان به غذاهایی که ممکن است به ابزار ارتودنسی آسیب برسانند، باشد و از مصرف آنها اجتناب کنید. غذاهایی که به علت وجود براکت، باید از مصرف آنها اجتناب کنید:

- مواد غذایی جویدنی مانند نانهای سفت و شیرین بیان
- غذاهای ترد مانند پف فیل، چیپس، یخ
- غذاهای چسبنده مانند شکلاتهای کاراملی، آدامس
- غذاهای سفت مانند مغزهای گیاهی، شکلاتهای سفت
- غذاهایی که باید گاز زده شوند مانند سیب، هویج

غذاهایی که با وجود براکت، میتوانید بخورید: - لبنیات مانند پنیر های نرم، پودینگ، نوشیدنیهای بر پایه شیر
- نانها مانند مافینهای بدون مغز، نانهای نرم
- غلات مانند ماکارونی، برنج پخته
- گوشت و ماکیان مانند مرغ پخته، کوفته، گوشت پخته
- غذاهای دریایی مانند تن، سالمون، خرچنگ پخته
- سبزیجات مانند سیب زمینی پوره، اسفناج بخارپز، حبوبات
- میوه ها مانند آناناس، موز، آب میوه
- خوراکیها مانند بستنی بدون مغز، میلک شیک، ژله، کیکهای نرم

درد ناشی از براکت

وقتی برای اولین بار براکت را در دهان میگذارید، ممکن است متوجه کمی درد یا حساسیت در دهان و دندان خود شوید. این امر کاملا طبیعی است و مطمئن باشید این حالت مدت زیادی طول نمیکشد. برای آرام کردن درد میتوانید یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید و آن را چند دقیقه در دهان غرغره کنید (آب نمک را نبلعید). اگر درد شدیدتر بود و پس از شستشوی دهان از بین نرفت میتوانید از مسکن استفاده کنید. تحریک پذیری لبها، گونه و زبان نیز به مدت یک تا دو هفته شایع است، پس از این مدت به براکت عادت میکنید. در کیت ویژه بیمار، مومی قرار دارد که هنگام جایگذاری براکت، آن را دریافت میکنید. این موم را میتوانید روی براکت بگذارید تا درد آرام شود. شل شدن دندانها اگر احساس میکنید کمی دندانتان  شل شده، نگران نشوید، این طبیعی است. براکت باید ابتدا دندان را شل کند تا بتواند آن را به موقعیت مناسب حرکت دهد. همین که دندانهایتان به موقعیت جدید حرکت کنند، دیگر شل نخواهند بود.

شل شدن سیم و بند براکت

سیم و بند براکت ممکن است شل شوند. اگر چنین اتفاقی افتاد، با ارتودنتیست خود هر چه زودتر تماس بگیرید تا وضعیت را بررسی کرده و مشکل را رفع کند. اگر هر بخشی از ابزار ارتودنسی شما خراب شد یا افتاد، باید آن را نگه دارید و با خود به مطب رویال بیاورید. سیم شل شده را موقتا میتوانید درست کنید به این صورت که به کمک پشت قاشق یا انتهای پاک کن مداد، به دقت و با ملایمت سیم را به جایگاه خود برگردانید. اگر سیم شل شده موجب تحریک لبها یا گونه هایتان شده است، مقداری موم یا پنبه نخی روی بخش شکسته یا آزار دهنده سیم بگذارید تا درد آرام شود.

از براکت خود مراقبت کنید

خرابی ابزار ارتودنسی میتواند طول فرایند درمان را افزایش دهد بنابراین حتما از همه اجزای براکت مراقبت کنید. دندان و فک شما تنها در صورتی که به صورت مداوم از بند پلاستیکی، هدگیر، ریتینر یا ابزارهای دیگر تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید، به جایگاه درست خود حرکت میکنند.

خبر خوبی برای افراد علاقمند به بازی، مسابقه و ورزش داریم. با وجود استفاده از براکت میتوانید به ورزش خود ادامه دهید. اگر ورزش میکنید، توصیه میشود که از محافظ دهانی برای محافظت از دندانها و براکت استفاده کنید. اگر نیاز به کمک برای پیدا کردن محافظ دهانی مناسب دارید، از پزشک خود در این باره سوال کنید.

در موارد اورژانسی ورزشی، فورا وضعیت دهان و براکت خود را بررسی کنید و از وارد آمدن یا نیامدن آسیب به آن مطمئن شوید. اگر متوجه شل شدن دندانها یا براکت شدید، فورا به پزشک خود مراجعه کنید. ناراحتی وارد آمده را موقتا میتوانید با موم یا شستن دهان با محلول آب نمک گرم، رفع کنید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی