structure of your teeth in the mirrorارتودنسی، شاخه ای از دندان پزشکی است که از براکت ها برای ردیف کردن دندان ها و حل مشکلات فکین استفاده می کند. کراودینگ مشکلات زیادی از جمله پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه به وجود می آورد. دندان های فک بالا و پایین به گونه ای طراحی شده اند که در کنار هم منظم قرار بگیرند، زمانی که این نظم و هماهنگی وجود نداشته باشد، پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه به وجود خواهد آمد.تشخیص ساختار نامناسب فکین و بی نظمی های دندان ها با استفاده ازرادیولوژی با استفاده از مادون قرمز انجام می شود.

مشکلات مهمی که نیاز به ارتودنسی دارند شامل کراودینگ، جلوزدگی، کراس بایت و فاصله بین دندان ها می باشد. نحوه مناسب قرار گرفتن دندان ها روی هم اهمیت زیادی دارد. زمانی که دندان ها و یا فکین در محل مناسب خود رشد نکرده باشند، دندان ها به درستی روی هم قرار نخواهند گرفت. در صورتی که دندان های فک بالا سطح دندان های فک پایین را بیش از حد نرمال پوشانده باشند، باید درمان ارتودنسی انجام شود. وقتی این مشکل خیلی حاد باشد، امکان آسیب دیدگی لثه های فک پایین نیز وجود دارد. در صورت وجود این مشکل، در شرایط حاد،، لبه ی دندان های فک پایین نیز می توانند به سقف دهان آسیب برسانند. دندان هایتان را روی هم قرار داده و به آینه نگاه کنید. در حالت عادی باید نصف دندان های پایین خود را ببینید، ولی اگر کمتر از نصف قابل رویت است یعنی نیاز به ارتودنسی دارید. این موضوع برای دندان های فک پایین نیز صادق است.

جلو زدگی دندانها یکی دیگر از مشکلاتی می باشد که نیاز به درمان ارتودنسی دارد. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که دندان های فک بالا جلوتر از حالت عادی قرار گرفته باشند. افرادی که دندان های بالای آنها جلوزده باشد بیشتر در معرض شکستگی دندان و آسیب دیدگی آنها هستند. این مشکل می تواند در نحوه صحبت کردن و غذا خوردن افراد نیز تاثیر بگذارد. ولی این مشکل در زیبایی و ساختار صورت و نوع لبخند افراد نیز تاثیر گذار است به همین دلیل بیشتر افراد درمان ارتودنسی را به خاطر زیبایی و افزایش اعتماد به نفس شروع می کنند. از کنار به اینه نگاه کنید، اگر دندان های جلو ( فک بالا یا پایین) بیش از حد نرمال جلو آمده باشد، یعنی به درمان ارتودنسی نیاز دارید. کراس بایت نیز از مشکلاتی است که نیاز به ارتودنسی دارد. مشکل کراس بایت هم در دندان های خلفی می تواند دیده شود و هم در دندان های قدامی.دندان های فک بالا باید روی دندان های پایین قرار بگیرند، ولی در کراس بایت دندان های فک بالا داخل دندان های پایین قرار می گیرند، به طوری که متمایل به سمت زبان هستند. این مشکل ناراحتی هایی را برای فرد به وجود خواهد آورد.
 
کراودینگ یکی دیگر از این مشکلات می باشد که به درمان ارتودنسی نیاز دارد.تعداد زیاد دندان ها در دهان و کج و کوله بودن آنها مشکلات عدیده ای برای بیمار به وجود خواهد آورد. پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه – در صورتی که حتی یک دندان اضافه در دهان رشد کرده باشد و یا در جای نامناسبی بیرون زده باشد، مسواک زدن و تمیز کردن آنها کار دشواری خواهد بود و به همین دلیل تشکیل پلاک های باکتری در محل موجب پوسیدگی و بیماری های لثه خواهد شد. آسیب دیدگی لثه – در صورتی که دندان فک بالا به صورت منظم روی دندان مناسب فک پایین قرار نگیرد،امکان دارد با لثه ی کنارآن دندان بر خورد کرده و موجب آسیب آن شود. اعتماد به نفس – ردیف نبودن دندان ها در نحوه لبخند زدن و ساختار صورت تاثیر گذار است، به همین دلیل امکان اینکه افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند زیاد است. ارتودنسی و استفاده از براکت ها این مشکل را حل می کند.
 
ابزار استفاده شده در ارتودنسی ابزار گوناگونی در ارتودنسی برای ردیف کردن دندان ها و رفع مشکلات فکین استفاده می شود که براکتها و کش های ارتودنسی از معروف ترین آنها می باشد. براکت های کوچک روی هر کدام از دندان ها چسبیده شده و یک وایر به آنها وصل می شود. فشار وارد شده از طرف وایر، دندان ها را به محل مناسب هدایت می کند. در حال حاضر ارتودنسی نامرئی نیز وجود دارد که بیشتر بیمارن ترجیح می دهند از این نوع درمان استفاده کنند زیرا دستگاهی که در داخل دهان گذاشته می شود قابل رویت نیست و به همین دلیل افرادی که به خاطر ترس از سیم ها و دیده شدن آنها در جمع سراغ این درمان نمی ر فتند، با وجود دستگاه نامرئی دیگر نیازی نیست نگران باشند.

سن مناسب برای درمان ارتودنسی مشکلات ارتودنسی معمولا در سنین 7 تا 9 سال قابل شناسایی هستند. بیشتر درمان های ارتودنسی بعد از اینکه دندان های دائمی کامل رشد کردند – در سنین 11-13 سالگی _ انجام می شود ولی بزرگسالان نیز می توانند این درمان را انجام دهند. مواردی که باید یادتان باشد دندان های نا منظم می توانند مشکلات زیادی برایتان به وجود بیاورند، پس حتما این موضوع را جدی بگیرید
ارتودنسی، یک شاخه از دندان پزشکی است که برای ردیف کردن دندان ها و رفع مشکلات فکین استفاده می شود
اگر فکر می کنیدخودتان یا کودکتان مشکلی در وضعیت دندان ها دارید حتما با دندان پزشک یا متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

حواستان به آلرژی هایی که دارید باشد اگر می دانید به ماده ای حساسیت دارید حتما با متخصص ارتودنسی در میان بگذارید. برخی از افراد به نیکلی که در بعضی از براکت ها و وایر ها وجود دارد حساسیت دارند ، برخی دیگر به الاستیک و یا کش های ارتودنسی آلرژی دارند و برخی دیگر به دستکش های معاینه. برخی از بیماران حتی به خود قالب های ارتودسنی هم حساسیت  نشان داده اند. اگر از این حساسیت ها خبر دارید، حتما به متخصص خود بگویید زیرا همیشه یک جایگزین برای درمان موفق تر وجود دارد. البته در برخی از مواقع، حساسیتی از قبل وجود ندارد ولی ناگهان بدن به ماده ای خاص واکنش منفی نشان می دهد. به همین دلیل در صورتی که بعد از شروع درمان و گذاشتن براکت ها، احساس کردید درد زیادی دارید که با گذشت زمان برطرف نمی شود و یا در صورتی که مشکل تنفس پیدا کردید، حتما به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید زیرا به احتمال خیلی زیاد به ماده ای حساسیت دارید.

در صورتی که تمایل دارید از وضعیت دندان های خود آگاه شده و یا از نیاز خود به درمان ارتودنسی مطمئن شوید، می توانید با کلینیک رویال تماس گرفته و وقت ملاقات بگیرید.

3.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 65% (4 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی