Malocclusion of the Teeth
اکلوژن واژه ای است که به ردیف بودن دندانها اشاره دارد. دندانها باید در دهان به سادگی با هم جفت شده و هم ردیف باشند بدون هیچ گونه بهم ریختگی یا فاصله ای بین دندانها. به علاوه هیچ یک از دندانها نباید چرخش یا کجی داشته باشند. دندانهای فک بالا باید کمی با دندانهای فک پایین همپوشانی داشته باشند به صورتی که برجستگی دندانهای آسیا (مولر) بر شیارهای دندانهای آسیای فک مقابل منطبق باشد.

انحراف از حالت ایده آلِ اکلوژن به عنوان مال اکلوژن شناخته میشود. اگر دندانها درست ردیف نباشند، قادر نیستند عملکرد مهم خود را به انجام برسانند و ممکن است مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کنند. ردیف بودن دندانهای بالا برای جلوگیری از گاز گرفتن لبها و ردیف بودن دندانهای پایین برای محافظت از زبان گونه لازم است. مال اکلوژن دندانها به صورت بهم ریختگی دندانها، ردیف نبودن دندانها، کراس بایت (crossbite)، اور بایت (overbite)، آندر بایت (underbite) یا اوپن بایت (open bite) دیده میشود. چرا مال اکلوژن اتفاق می افتد؟ مال اکلوژن معمولا وراثتی است به این معنی که از نسلی به نسل دیگر منتقل میشود. آمارها نشان میدهند که تنها سی تا چهل درصد جمعیت دندانهای کاملا ردیف دارند. با این که بسیاری از موارد مال اکلوژن ارثی هستند، برخی عادات یا مسائل موجب تغییر شکل و ساختار فک میشوند که عبارتند از:

- شکاف لب (لب شکری ) و کام
- مصرف پستانک پس از سه سالگی
- استفاده طولانی مدت از شیشه شیر در اوایل کودکی
- مکیدن انگشت در اوایل کودکی
- آسیبهایی که منجر به ردیف نبودن فک میشوند
- تومورهای دهان یا فک
- ناهنجاری در شکل دندان یا نهفته بودن آن
- مراقبتهای ضعیف دندانی که منجر به براکت، تاج یا پر شدگی دندانی نامناسب میشوند

علائم مال اکولژن چیست؟

بسته به نوع مال اکولژن، علائم این اختلال ممکن است نامحسوس و یا شدید باشد. علائم متداول آن عبارتند از:

- ردیف نبودن دندانها
- تغییر ظاهر صورت
- ناراحتی هنگام جویدن یا گاز گرفتن
- مشکلات تکلم از جمله نوک زبانی صحبت کردن
- تنفس از طریق دهان به جای بینی

تشخیص و طبقه بندی

مال اکلوژن دندان معمولا در معاینات دندانی شناسایی میشود. دندانپزشک دندان شما را معاینه میکند، همچنین ممکن است از پرتوی ایکس دندان برای مشخص کردن این که آیا دندان به درستی در ردیف قرار دارد یا نه، استفاده کند. اگر مال اکلوژن شناسایی شود، از نظر نوع و شدت کلاس بندی میشود. سه کلاس برای مال اکلوژن در نظر گرفته میشود:

کلاس 1

مال اکلوژن زمانی تشخیص داده میشود که دندانهای بالایی با دندانهای پایینی همپوشانی دارند. در این نوع مال اکلوژن بایت (جویدن) طبیعی است و همپوشانی جزئی است. مال اکلوژن کلاس 1 شایعترین نوع آن است.

کلاس 2

مال اکلوژن کلاس دو زمانی تشخیص داده میشود که اور بایت شدید باشد. این وضعیت به نام رتروگناتیسم retrognathism شناخته میشود به این معنی که فک و دندانهای پایینی عقب بوده و بنابراین فک و دندانهای بالایی بر فک و دندانهای پایینی همپوشانی دارند.

کلاس 3

مال اکلوژن کلاس 3 زمانی تشخیص داده میشود که اندر بایت شدید دیده میشود. این وضعیت به عنوان پروگناتیسم (prognathism) شناخته میشود و معنی آن این است که فک پایین جلو آمده است که موجب همپوشانی دندانهای پایین بر دندانهای بالا میشود.

مال اکلوژن چگونه درمان میشود؟

بیشتر بیمارانی که مال اکلوژن خفیف دارند، نیازی به درمان ندارند اما اگر وضعیت مال اکلوژن شما شدید است ممکن است دندانپزشک شما را به ارتودنتیست ارجاع دهد. بسته به نوع مال اکلوژن شما، ارتودنتیست درمانهای متفاوت را ممکن است توصیه کند:

- براکت برای اصلاح جایگاه دندان
- کشیدن دندان برای اصلاح بهم ریختگی دندانها
- شکل دهی مجدد، باندینگ یا پوشش دندان
- جراحی برای شکل دهی مجدد یا کوتاه کردن فک
- سیم یا قالب برای پایدار کردن استخوان فک

چگونه میتوان از مال اکلوژن پیشگیری کرد؟

چون بیشتر موارد مال اکلوژن ارثی هستند، پیشگیری از این اختلال دشوار است. والدین باید استفاده از پستانک و شیشه شیر را در کودک محدود کنند تا تغییرات در رشد و تکامل فک ایجاد نشود. شناسایی زود هنگام مال اکلوژن میتواند طول دوره درمان برای اصلاح مشکل را کوتاه نماید.  

چشم انداز بلند مدت بیمارانی که دچار این وضعیت هستند، چگونه است؟

درمان مال اکلوژن دندان در کودکان و بزرگسالان معمولا منجر به اصلاح و رفع مشکل میشود. درمان زود هنگام در کودکی طول دوره درمان و هزینه آن را کاهش میدهد.

نتایج خوب برای بزرگسالان نیز قابل دست یابی می باشد اما اغلب درمان مدت بیشتری طول میکشد و هزینه بر است. درمان این اختلال ممکن است عوارضی نیز داشته باشد:

- پوسیدگی دندان
- درد یا ناراحتی
- تحریک دهان ناشی از ابزارهایی مانند براکت
- دشواری در بلع یا صحبت در حین مراحل درمان

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 95% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی