مقایسه ایمپلنت با دندان طبیعی

ایمپلنت دندان : تیتانیوم، آلیاژی است که در اکثر ایمپلنت ها استفاده شده واستحکام و قدرت ایمپلنت را تضمین می کند. اگرچه بافت های لثه نمی توانند همانطور که به ریشه دندان وصل می شوند، به ایمپلنت نیز وصل شوند، بلکه این اتصال به تدریج با گیر مکانیکی انجام می گیرد.

 

دندان طبیعی : بافت های نگهدارنده دندان ها به صورت طبیعی، استخوان را به سطح ریشه دندان متصل می کند، عملکردی که شبیه کمک فنر است، بافت های لثه به سطح ریشه متصل شده و از استخوان ها حفاظت می کند.

دندان طبیعی

بافت های نگهدارنده دندان ها به صورت طبیعی، استخوان را به سطح ریشه دندان متصل می کند، عملکردی که شبیه کمک فنر است، بافت های لثه به سطح ریشه متصل شده و از استخوان ها حفاظت می کند. خرابی دندان ها معمولا از سطح خارجی به سمت داخل آغاز میشود. علت خرابی ها تولید مواد اسیدی بر روی دندان توسط باکتری هایی ست که از غذاهای دارای شکر و شیرینی که ما مصرف میکنیم تغذیه میکنند.
 
قسمت های مختلف دندان: تاج: قسمتی از دندان که دیده میشود.
ریشه: قسمتی که درون فک جا دارد.
مینا: سطح خارجی که با آن میجویم و سخت ترین ماده داخلی در بدنه دندان.
عاج دندان: بخش اصلی دندان که بافتی زنده مانند استخوان است اما به سختی و استحکام مینای دندان نیست.
حفره پالپ: پایه های عصبی دندان که به مغز متصل میشوند هستند، و همچنین به رگ های خونی که ناقل اکسیژن و مواد غذایی برای سلول ها هستند.
بافت سیمانی دندان: سطح بسیار سخت پوشاننده دندان که فیبر های پریودنتال به آنها متصل میشوند.
استخوان فک: با جایگاه هایی برای دندان ها.
لثه: محافظ استخوان فک و ریشه دندان ها.

در دهان انسان چهار نوع دندان وجود دارد که هر کدام مخصوص عملکرد مختلفی هستند. همچنین، دو گروه دندان وجود دارد: گروه اول – که دندان های شیری یا نوزادی نامیده میشوند و معمولا در دوره 3 ماه تا 6 سال رشد میکنند.
گروه دوم – که از سن 5 تا 14 سالگی جاگزین دندان های قبلی میشوند و به آنها دندان های دائمی گفته میشود و در همین گروه  دندان های عقل در اواخر دوره نوجوانی و یا اوائل دوره جوانی پدیدار میشوند.

دندان ایمپلنت تیتانیوم، آلیاژی است که در اکثر ایمپلنت ها استفاده شده واستحکام و قدرت ایمپلنت را تضمین می کند. اگرچه بافت های لثه نمی توانند همانطور که به ریشه دندان وصل می شوند، به ایمپلنت نیز وصل شوند، بلکه این اتصال به تدریج با گیر مکانیکی انجام می گیرد  و جایگزین دندان از  دست رفته میشود.

ایمپلنت های دندانی ساختار فک و صورت را به حالت طبیعی نگاه میدارند. زیرا بدون ریشه دندان درون فک، فک فرد به مرور زمان کوچک میشود و باعث میشود فرد ظاهری پیر داشته باشد.

ایمپلنت های دندانی دائمی هستند و در مکان خود ثابت و محکم قرار دارند و در طول عمر باقی میمانند.

ایمپلنت های دندانی اعتماد به نفس را به فرد باز میگرداند. و به فرد ظاهری زیبا میبخشند. به طور کلی ایمپلنت های دندانی کاملا شبیه به دندان های واقعی هستند و همانند آنها عمل میکند.

نگهداری و رسیدگی به دندان های ایمپلنت بسیار آسان است. مراقبت کردن از دندان های ایمپلنت کاملا شبیه به مراقبت از دندان های طبیعی خود فرد است. بیمار میتواند ایمپلنت های خود را مانند دندان های طبیعی مسواک کند و چند بار در سال برای چک آپ به متخصص دندانپزشک مراجعه کنید.

قسمت ها ی مختلف دندان ایمپلنت: ایمپلنت: ایمپلنتهای ریشه ای شکل:کرونالی ترین قسمت ایمپلنت. قسمت تیتانیومی پیچی شکل که پایه ای برای دندان خواهد شد.

اباتمنت: این قسمت بعد از کار گذاشتن تنه اصلی روی ایمپلنت قرار می گیرد و برای حفظ و نگهداری پروتز و یا ساختارهای فوقانی سیستم ایمپلنت بکار می رود و انواع مختلفی دارد که سه نوع عمده اباتمنت ها عبارتند از نوع پیچ شونده، نوع سمان شونده که به تنه اصلی با چسباندن محکم میشود و نوع سوم که به عنوان اتصالات اور دنچری برای دست دندان کامل و یا پارسیل محکم شده با ایمپلنت بکار میرود این نحوه اتصالات مثل دکمه های فشاری هستند که با فشار جا رفته و با مختصر فشار جدا می شوند.

تاج: قسمت تاج ایمپلنت بعد از قالبگیری در لابراتوار ساخته می شود و فرم روکش و رنگ آن بستگی به فضای موجود و دقت و سلیقه دندانپزشک دارد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (3 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی