First aid for implants

در دندانپزشکی هیچ چیز برای همیشه دوام نمی آورد، نه کامپوزیت، نه پر شدگی آمالگام و نه حتی روکش طلا. همه کارهای دندانپزشکی که انجام میدهیم، عمر مشخصی دارند و همان دقیقه که بیمار از دندانپزشکی خارج میشود شمارش زمان شروع میشود. امروزه یک بعد درمانی جالب توجه ایمپلنت دندانی است. ایمپلنت چقدر عمر میکند؟ در این زمینه بحثهای مختلفی وجود دارد. آیا ایمپلنت بادوام تر از دندانهایی است که تحت درمان اندودنتیک قرار گرفته اند؟ در این زمینه بحثها و اختلاف نظرها بیشتر از قبلی است. اما یک چیز بدیهی است، یک بیمار جوان که ایمپلنت استفاده میکند بیشتر احتمال دارد که طول عمرش از طول عمر ایمپلنت بیشتر شود. فرض کنید بیمار 20 ساله ای ایمپلنت گذاشته است. اگر امید به زندگی او را 100 سال در نظر بگیریم، فکر میکنید ایمپلنت ساخته دست بشر که به جای بخشی از آناتومی این فرد جایگذاری شده است، 80 سال دوام می آورد؟ فکر نمیکنیم هنوز به چنین چیزی دست یافته باشیم.
بنابراین چه اتفاقی برای ایمپلنت می افتد. دندانپزشکها میگویند زمان زیادی را صرف تلاش برای نجات و ترمیم ایمپلنتی که قبلا کار گذاشته شده است میکنند. این به این معنی نیست که کار جایگذاری ایمپلنت بد بود است بلکه گاهی بیولوژی بدن با آن راه نمی آید و کار خراب میشود.

مطالعه نمونه: تحلیل زیاد استخوان این مورد گاهی اتفاق می افتد. برای من اخیرا چنین موردی پیش آمد. خانم محترمی تقریبا 12 سال پیش نزد من ایمپلنت گذاشته بود و همیشه از آن راضی بود اما اخیرا متوجه طعم بد ناشی از ایمپلنت شد. از زمان جایگذاری ایمپلنت دیگر نیاز نشده بود که به مطب بازگردد. این بیمار 15 سیگار در روز مصرف میکند. از نظر پزشکی ایمپلنت کاملا هماهنگ بود و بیمار نه آلرژی نداشت نه داروی خاصی مرتبا مصرف میکرد.

در معاینه مشخص شد دندان UL1 از شیار لثه ترشحات چرکی کرده بود. بیمار هیچ دردی نداشت و در تاج ایمپلنت هیچ حرکتی وجود نداشت اما معاینه رادیوگرافیک، تحلیل زیاد استخوان اطراف ایمپلنت را آشکار کرد. تحلیل استخوان به قدری محسوس بود که تعجب کردم چطور ایمپلنت شل نشده است.
پس در این مورد یک بیمار سیگاری داشتیم که 10 سال پیش ایمپلنت برای او گذاشته بودم و بیمار دیگر مراجعات بعدی و معاینه دندانپزشکی نداشت و ظاهر دندان برای بیمار قابل قبول بود اما کاهش استخوان بسیار محسوس و محلی اتفاق افتاده بود. ایمپلنت نه حرکت کرده بود نه شل شده بود. گزینه های درمانی برای این مورد:

- ایمپلنت را خارج میکنیم و از دندان مصنوعی موقتی استفاده میکنیم. برای ترمیم کاهش استخوان تلاش کرده و از این که بیمار سیگار را ترک میکند اطمینان حاصل میکنیم و سپس بررسی میکنیم که آیا میتوان ایمپلنت دیگری در آینده جایگذاری کرد یا خیر.

- فرض بگیریم بیمار سیگار را ترک نمیکند و ایمپلنت را خارج کرده و به او دندان مصنوعی بدهیم.

- سعی کنیم ایمپلنت را نجات دهیم. با نجات ایمپلنت طول عمر آن را اضافه میکنیم.

کمکهای اولیه برای نجات دندانپزشکی

اول از هر چیز باید بیمار سیگار را ترک میکرد. همین که بیمار ترک سیگار را مدیریت کرد (و میکند)، فلپ بالا کشیده شده و چرک و بافت برامده تراشیده شد. سطح ایمپلنت خراش داده شد و با کلرهگزیدین ساییده شده و سپس پیوند بوین (مشتق شده از استخوان گاوی) بزرگ و در ترکیب با سولفات کلسیم (CaS04 ) و غشای خوک استفاده شد. این پیوند ظرف سه ماه امکان التیام بافت را فراهم کرد تا این که در نهایت به نظر رسید بافت نرم سلامت خود را به دست آورده است. همین که بافت نرم التیام یافت، تاج و اباتمنت موجود برداشته شده و اباتمنت و تاج جدیدی ساخته شد به طوری که لبه های برنده دندانها همتراز شدند. بافت نرم به نظر باثبات بوده و بیمار دیگر هیچ طعم بد یا بوی بدی از ایمپلنت گزارش نکرد.

مشخص نیست این ایمپلنت چه مدت دوام خواهد داشت اما به نظر میرسد این درمان طول عمر خوبی خواهد داشت اگر چه در هر صورت عمر آن محدودیت دارد. به نظر می آید نتیجه نهایی از نظر پسروی لثه ممکن است مسئله ساز شود اما بیمار با سبک سنگین کردن گزینه های موجود و انتخاب خود، از ترمیم نهایی کاملا راضی بود. با شمار روز افزون استفاده از ایمپلنت، دندانپزشکها باید ترمیم ایمپلنت را یاد بگیرند و با آن آشنایی داشته باشند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی