هدگیر ارتودنسی
گاهی اوقات براکت به تنهایی برای حرکت دادن دندان به موقعیت مناسب، یا برای اصلاح مشکل بایت یا مشکلات رشد فکها کافی نیست. در چنین شرایطی ارتودنتیست ممکن است استفاده از ابزارهای ویژه ای را توصیه کند. هدگیر یک ابزار ارتودنسی است که بخشی از آن خارج از دهان قرار میگیرد و نیروی کافی برای حرکت دادن دندان و هدایت رشد فک و صورت، ایجاد میکند. چند نوع مختلف هدگیر ارتودنسی وجود دارد که هر کدام برای شرایط خاصی طراحی شده و در آن موقعیت بهتر عمل میکند. برای رفع نیازهای شخص شما، برنامه درمانی ویژه شما طراحی میشود و مناسب ترین نوع هدگیر انتخاب میشود. ارتودنتیست شیوه استفاده و مراقبت از آن را به شما یاد میدهد. رعایت دقیق دستور العمل استفاده از آن بسیار مهم است و بیمار و ارتودنتیست با همکاری یکدیگر میتوانند به بهترین نتایج درمانی دست یابند.

انواع هدگیر

یک نوع رایج هدگیر که نوع پشت گردنی یا نوار گردنی (cervical pull) نامیده میشود، سیم U شکلی دارد که به بند پشت دندان شما وصل میشود و نوار یا تسمه ای دارد که پشت گردن می افتد. نوع دیگری از هدگیر که مشابه این نوع است، پشت سری (high-pull ) نام دارد که سیم آن به دندان وصل شده و نوار یا تسمه آن پشت و بالای سر قرار میگیرد (تصویر آن را در شکل 1 مشاهده میکنید).
cervical high pull
شکل1: تصویر سمت راست هدگیر پشت سری، تصویر سمت چپ هدگیر پشت گردنی

این انواع هدگیر معمولا برای اصلاح اوربایت افقی بیش از حد (اور جت زیاد) در کودکان استفاده میشود به این صورت که فک بالایی را به عقب میکشد و نگه میدارد. همچنین برای بزرگسالانی که نیاز به کمک برای حفظ بایت مناسب و اصلاح فاصله بین دندانها پس از کشیدن دندان دارند، از این ابزار استفاده میشود. به طور کلی این انواع هدگیر برای استفاده 12  تا 14 ساعت در روز طراحی شده است.
overjet underbite 
شکل 2- اور جت در بالا، آندر بایت در پایین

نوع دیگری از هدگیر، فیس ماسک (facemask یا  reverse-pull) است. این هدگیر به طور کلی برای اصلاح آندر بایت استفاده میشود و به آرامی فک بالا را به سمت جلو میراند و باعث میشود فک بالا بتواند جلوتر از فک پایین قرار بگیرد. این هدگیر از دو پد تشکیل شده است. یک پد در پیشانی قرار میگیرد و پد دیگر در چانه و این دو با یک چارچوب عمودی بهم متصل میشوند. الاستیکها یا سیمهایی که از چارچوب به براکت متصل میشوند، نیرو به فک وارد میکنند. ممکن است استفاده از این هدگیر 14 تا 16 ساعت در روز لازم باشد.
hegir 
شکل 3- هدگیر فیس ماسک

تاثیرگذاری هدگیر بستگی به شما دارد

هر نوع هدگیر که استفاده میکنید، نکات مهمی را باید درباره آنها بدانید و رعایت کنید. احتمالا ضروری ترین نکته این است: برای تاثیر گذاری هدگیر باید به دقت دستور العمل دکتر درباره استفاده از آن را رعایت کنید به این معنی که روزانه به هر مقداری که ارتودنتیست به شما دستور داده است، باید آن را استفاده کنید. اگر شبها از هدگیر استفاده میکنید و یک شب فراموش کردید یا نتوانستید آن را استفاده کنید، باید روز بعد زمان از دست رفته را در نظر بگیرید وگرنه همه تلاشی که در هفت روز قبل انجام داده اید از بین میرود.

احساس مقداری ناراحتی در هنگام استفاده از هدگیر ارتودنسی طبیعی است. خوشبختانه اگر آن را درست استفاده کنید، ناراحتی ظرف چند روز برطرف میشود. ارتودنتیست ممکن است برای کاهش ناراحتی، مسکنهای بدون نسخه مانند ایبو پروفن و یا رژیم غذایی نرم توصیه کند تا زمانی که به هدگیر عادت کنید.

ممکن است گاهی هنگام جویدن احساس درد داشته باشید یا حتی احساس کنید دندانهای آسیای اول کمی شل شده اند. این حالت نیز طبیعی است و نشان میدهد هدگیر در حال تاثیر گذاری است. اما در صورتی که درد غیر معمولی تجربه کردید یا متوجه شدید قلاب بند دندان آسیای اول (که هدگیر به آن وصل شده است) شل شده است، یا ناگهان احساس میکنید هدگیر به درستی با صورت یا دندانهایتان تطابق ندارد، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد بنابراین فورا با ما تماس بگیرید.

مراقبت از هدگیر و سلامت دهان و دندان

برای حفظ کارایی هدگیر و نگهداری و مراقبت از سلامت کلی دهان و دندان باید دستور العمل مراقبت و تمیز کردن آن را به خوبی رعایت کنید. همچنین باید یاد بگیرید چطور هدگیر را به درستی و بدون خطر بر صورت خود جای گذاری کنید و یا در بیاورید. به یاد داشته باشید هر بار به مطب پزشک مراجعه میکنید، هدگیر خود را نیز همراه ببرید، اما در هنگام ورزش یا بازی، آن را در بیاورید. استفاده از هدگیر ارتودنسی ممکن است به نظر دشوار باشد و کسی انکار نمیکند که مدتی طول میکشد تا به آن عادت کنید اما یادتان باشد شما بخشی از تیم درمانی هستید و باید همانند ارتودنتیست تلاش کنید درمانتان نتیجه بدهد و به اهداف مورد نظر برسید. لبخند زیبا حاصل تلاش شما خواهد بود.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی