ونیر

عدم وجود لبخند زيبا می تواند روی تمام جنبه های زندگی و موقعيت های شغلی و اجتماعی اثر بگذارد. از این رو دندانپزشکان ابزارهايی فراهم کرده اند که می تواند در زندگی شما نقش بسزايی داشته باشد، البته با روش هايی که با انتظارات بيماران و بودجه ی مالی آنها همخوانی داشته باشد.

 

ونير بخشی از دندانپزشکی زيبايی است که در آن لايه ی نازکی از کامپوزيت یا پرسلن (طبق رنگ دندان ) بر روی سطح نمايان دندان قرار می گيرد تا مينا را بپوشاند ، نا همواری ها را هموار کند ، فضاهای باز را بپوشاند ، تغيير رنگ ، پريدگی يا ترک را برطرف کند . گرچه ونيرها به لحاظ سفيد و براق و منظم کردن لبخند، در دسته ی دندانپزشکی زيبايی قرار می گيرد اما تا حدی هم سطح دندان آسيب دیده را حفاظت می کنند و ممکن است نياز به درمان های وسيع را برطرف کند.

تاريخچه ونير

مفهوم ونير کردن اولين بار در ادبيات دندانپزشکی مدت ها قبل توصيف شده و با اتصال رزينی به عاج و مينای دندان زيبايی خاصی را ايجاد می کند. اين روش بازسازی دندان اکنون يک موضوع پذيرفته شده و قابل قبول در دندانپزشکی است. ونيرهای رزينی آکريلی قديمی مراحل غيرقابل قبول و نا موفقی داشتند و باعث ايجاد جرم و کاهش سطح برجستگی دندان می شدند.

پرسلن ونيرهای قديمی ، از پرسلن های محکم از جنس فلدسپات يا آلومينيوم ساخته شده بودند که ساختار نسبتا ضعيفی داشتند ولی هنگامی که به مينا اتصال پيدا می کردند ساختار قدرتمندی می ساختند. پرسلن ونيرها اکنون از لايه های نازک سراميکی قوی ساخته شده اند که برای رفع مشکلات ظاهری دندان های قدامی به کار می روند. دراين مقاله دو روش کاربردی ساخت ونير را به شما معرفی خواهیم کرد تا منطبق بر خواسته هايتان مبنی بر زيباتر شدن ظاهر دندان ها و لبخندتان به  نتيجه ی دلخواه دست پيدا کنيد.

انواع ونير :

ونير پرسلن ( غير مستقيم )
ونير کامپوزيتی ( مستقيم )

ونير پرسلن ، لمينيت های سراميکی بسيار نازکی هستند که با مواد چسبناک مخصوصی فقط به قسمت بيرونی دندان محکم می شوند . در اين روش حدود 0.3 تا 0.5 ميلی متر از سطح بيرونی دندان ها تراش داده می شود که بسيار ناچيز است . بنابراين نسبت به روکش قدرت نگهداری بيشتری ازدندان را دارد. بعد از آن از دندان ها قالب گرفته به لابراتوار ارسال می گردد.

پرسلن ونير اين امکان را می دهد که موقعيت ، شکل ، اندازه و رنگ آن را اصلاح کنيم . ، و با اينکه یک چاره برای تمام ناهنجاری های مربوط به زيبايی نمی باشد اما حقيقتا ابزار قابل توجهی برای بازگرداندن لبخند زيبای شماست.
پرسلن ونيرها به مرور زمان تغيير رنگ و جرم گرفتگی ندارند و می توانند تا 15 سال يا بيشتر عمر کنند . اگر سراميک کار لابراتوار مهارت کافی برای ساخت را داشته باشد می تواند کاری کند که ونيرها طبيعی تر به نظر برسند، اما درغير این صورت کیفیت را تاحد زيادی پايين می آورد.

این راه در واقع دندانپزشکان زيبايی را قادر می سازد که دندان های شما را ظرف دو هفته به جای دو سال تغيير اساسی دهند . به همين علت آن را "ارتودنسی فوری " می نامند.
پرسلن ونير در واقع انقلابی در دندانپزشکی مدرن می باشد .              

ونير کامپوزيتی راهکار بسيار مهمی برای افرادی است که می خواهند لبخند زيبا و تاثير گذاری داشته باشند ، اما شايد بودجه ی پرسلن ونير را نداشته باشند ، زيرا هزينه ی لابراتواری وجود ندارد و بيماران مبلغ پايين تری را پرداخت می کنند.

هرونير توسط دندانپزشک با استفاده از کامپوزيت در رنگ های مختلف ، مستقيم بر روی دندان قرار داده می شود . برای همين بسیار مهم است پزشکی را پيدا کنيد که هنرمندانه و با مهارت کافی طوری آنها را تهيه کند که طبيعی به نظر برسد . اين کار نوعی هنر است و پزشک بايد دانش لازم در مورد جزئيات شکل دندان (آناتومی ) ، مرفولوژی و قواعد اصولی طرح لبخند را داشته باشد.

در اين روش پس از تراش بسيار مختصر، در حدی که سطح دندان برای قرار گرفتن مواد زبر شود ،کامپوزیت زيبايی به صورت لايه لايه روی دندان اضافه می شود تا شکل مطلوب دندان ایجاد شود.

ونير کامپوزيتی لبخند را نمايان تر می کند و برخی از ناصافی ها و در هم ریختگی های دندان ها وحتی فواصل بین دندانی را برطرف می کند . تحمل فشارهای اکلوژنی ، امکان ترميم شکستگی ها و پريدگی ها از ديگر فوايد ونير های کامپوزيتی است.

کامپوزيت ونير عامل مناسبی برای برطرف کردن جرم ها و ناصافی های محدود است.

مواد کامپوزيتی هر چقدر هم که قوی باشند استحکام پرسلن را نخواهند داشت . اما خبرخوب این است که این موضوع به آسانی قابل حل است. کامپوزيت ونيرها با گذشت سالها به آرامی تغيير رنگ داده و تيره تر می شوند و تنها راه برای روشن کردنشان ، عوض کردنشان است . مورد ديگر اين که اغلب جلايشان را از دست می دهند که این هم توسط دندانپزشک با پاليش کردن مجدد برطرف می گردد .

عمر مفيدشان هم بین 7 تا 10 است . مواردی که برای عدم استفاده از ونيرهای کامپوزيتی گزارش شده است چنين است:

1 – بیماران با سايش های شديد دندانی
2 – افراد با عادات دهانی همچون دندان قروچه
3 – بهداشت دهان و دندان ضعيف
4 – بهم ريختگی دندانی شديد

سوالات متداول راجع به ونيرها : 1 – بعد از ونير کردن چه اتفاقاتی برای دندان ها می افتد ؟ آيا دچار پوسيدگی می شوند؟ اثرات مثبت ونيردر قسمت های مارژينال دندان قابل مشاهده اند و ونيرها روی خود دندان ها اتصال می يابند. اگر ونيرها همچون گذشته تحت مراقبت منظم مسواک و خمیر دندان و نخ دندان قرار بگيرند ، درصد بالای پوسيدگی وجود نخواهد داشت. البته نا گفته نماند که مصرف مواد قندی هم تا حد قابل توجهی بايد کاهش يابد . از ايجاد فشار و کشش بيش از حد روی دندان های ونير شده خودداری شود و حتما معاينات شش ماهه توسط دندانپزشک صورت گيرد تا التهاب لثه يا پوسيدگی در صورت وجود تشخیص و درمان گردد.
                     
2 – ونير های پرسلن چه مدت دوام می آورند؟ از نظر پزشکان می توانند بين 7 تا 20 سال دوام بياورند . در حاليکه خود ونير غير زنده و ثابت است اما دندان تحت درمان و نيز بافت لثه زنده و قابل تغييرند . اگر یک ونير از دندان جدا شود می تواند دوباره متصل شود . اگرلب پريدگی ايجاد شود هم دوباره ترميم می شود.
                            
3 – اگر دندان های فک بالا درمان پرسلن ونير شده باشد ، آيا دندان های فک پايين رنگ متفاوت دارند يا زردترند ؟ این اساساً فاکتوری است که در طی ارزيابی های شما در طرح لبخند مورد بحث قرار می گيرد . بنابراين همه چيز هماهنگ و به خوبی اجرا می شود . بيشتر بيماران معمولا دندان های فک پايين را با روش سفيد کردن ( بيليچينگ ) سفيدتر می کنند تا هماهنگی خوبی را ايجاد کنند. 4 – آيا ونيرهای پرسلن با موادی همچون قهوه ، چای و ديگر نوشيدنی های رنگی جرم می گيرند ؟

پرسلن ونيرها هرگز رنگ نمی گيرند ، گرچه اگر دندان های شما جرم ساز است از مصرف اين مواد خودداری کنيد يا حداقل کاهش دهيد و با روشهای متداول بهداشتی که قبلا اشاره شد از آنها مراقبت کنيد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی