Dental restoration
چه موادی برای پر کردن دندان مناسب است؟

اگر مجبور هستید دندانتان را پر کنید، بهتر است بدانید گزینه های زیادی برای انتخاب مواد پرشدگی دارید.

مواد پر شدگی همرنگ دندان: پرشدگی کامپوزیت یکی از پرمصرف ترین مواد پرشدگی دندان است. این مواد ترکیب از شیشه یا کوارتز در رزین ساخته میشوند. ممکن است در صورتی که اندازه پوسیدگی دندانی تان کم تا متوسط باشد و یا این که دندانتان در عمل جویدن پرکار است، دندانپزشک پرشدگی کامپوزیت را برایتان توصیه کند. همچنین برای افرادی که از کارهای دندانپزشکی میترسند کامپوزیت گزینه خوبی است چرا که به محل مورد نظر چسبانده میشود و دریل کاری کمتری برای آن لازم است.
 
مزایا: دندانپزشک میتواند رنگ پرشدگی کامپوزیت را بسیار مشابه رنگ دندانهای دیگرتان انتخاب کند.

معایب: پرشدگی کامپوزیت همانند دندانهای طبیعی به مرور زمان تغییر رنگ پیدا کرده یا دچار لکه میشود.

پر شدگی حاوی فلوراید: یکی از گزینه های جدیدتر برای پر کردن دندان یونومر شیشه یا گلاس یونومر (glass ionomer) است که از اسیدهای اکریلیک و پودر ریز شیشه ساخته میشود.
 
مزایا: این مواد را میتوان تقریبا نزدیک به رنگ دندان در آورد. همچنین میتوان آنها را طوری طراحی کرد که مقادیر کمی فلوراید آزاد کنند. فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک میکند.

معایب: این مواد پرشدگی ممکن است بشکنند بنابراین گزینه خوبی برای سطوحی که در جویدن پرکار هستند و فشار زیادی بر آنها وارد میشود، به حساب نمی آیند. دندانپزشک ممکن است از این مواد در پوسیدگی های دندانی نزدیک به خط لثه و یا برای پر کردن بین دندانها استفاده کند.

روکشهایی که شبیه دندان هستند: هنگامی که نیاز به روکش یا تاج، اینله یا ونیر دارید، معمولا از مواد پورسلین، سرامیک یا مواد شبه شیشه دیگر برای ساخت آنها استفاده میشود.
 
مزایا: رنگ این مواد دقیقا با رنگ دندانهای شما مطابقت دارد. این مواد را به مدت طولانی میتوان نگه داشت و بسیار مقاوم هستند.

معایب: برای ترمیم دندان با پورسلین نیاز به چند جلسه مراجعه به دندانپزشک دارید و هزینه این روش ممکن است بیشتر از گزینه های دیگر باشد. دندانپزشکها پورسلین را برای ونیر استفاده میکنند چون میتوان آن را به شکل پوسته نازکی در آورد که روی دندان چسبانده میشود.

پرشدگی بادوام و ارزان: دندانپزشک ها سالهای سال است که برای پر کردن پوسیدگی و حفره های دندان از آمالگام استفاده میکنند. این مواد پرشدگی از نقره، مس، جیوه و قلع ساخته میشوند.
 
مزایا: این مواد بادوام بوده و نسبتا ارزان هستند.

معایب: آمالگام نقره ای رنگ است بنابراین هنگام لبخند زدن به راحتی دیده میشود. همچنین ممکن است موقتا پس از پر شدگی نسبت به سرما یا گرما در دهان خود، حساس شوید.

دندانپزشک ممکن است در مواردی که پرشدگی مربوط به دندانهای عقبی (آسیاب) است آمالگام را توصیه کند چون به خوبی فشار حاصل از فکها و جویدن را تحمل میکند.

برخی افراد ممکن است نگران خطرات جیوه موجود در آمالگام باشند اما انجمن دندانپزشکی امریکا میگوید استفاده از این مواد بی خطر است.
 
روکش، بریج ثابت و دندان مصنوعی ارزان: چیزی که مردم به آن پر شدگی نقره ای میگویند در واقع از ترکیب فلزات نقره ای رنگ به دست آمده است. معمولا این مواد برای روکشها، بریجهای ثابت و دندانهای مصنوعی نیمه کامل استفاده میشوند.

مزایا: این مواد محکم و مقاوم هستند. احتمال شکستگی یا ساییدگی آنها بسیار کم است. همچنین نسبتا ارزان هستند.

معایب: ممکن است دندانتان نسبت به سرما و گرما حساس شود. همچنین رنگ آن با دندانهایتان هیچ هماهنگی ندارد.
 
روکش طلا، اینله و بریج: پرشدگی طلا واقعا از طلا در ترکیب با فلزات دیگر ساخته شده است. معمولا این مواد برای اینله، روکش و بریج ثابت استفاده میوشند.

مزایا: این مواد محکم و مقاوم بوده و احتمال شکستگی یا لکه دار شدن آنها بسیار کم است.

معایب: رنگ این مواد با رنگ دندان مطابقتی ندارد بنابراین اغلب برای دندانهای عقبی یا پوسیدگی هایی که در معرض دید قرار ندارند مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین این مواد پرهزینه هستند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی