پیوند استخوان

پیوند استخوان یا گرافت استخوان یکی از روش های رایج برای تحریک جوش خوردن استخوان و یا پرکردن کیست های استخوانی و یا هر حفره خالی در استخوان های بدن است. استخوان لازم برای پیوند را میتوان از بدن خود بیمار و یا از منابع دیگر تامین کرد. گاهی اوقات از مواد مصنوعی برای پیوند استفاده میشود. استخوان های پیوندی را از هر روشی که تهیه شده باشند معمولا خرد کرده (بجز روش انتقال استخوان با عروق خونی) و بصورت تکه هایی به ابعاد چند میلیمتری در آورده و این خرده های استخوان را در محل جوش خوردگی میگذارند. در تمامی روش هایی که ذکر شد (بجز روش انتقال استخوان با عروق خونی) استخوان در واقع مرده است. حتی در مواردی که استخوان را از بدن خود بیمار تهیه میکنند بعد از جدا شدن استخوان از محل اولیه چون خون رسانی آن قطع میشود سلول های استخوان می میرند.

عامل عمده ای که در پیوندهای استخوانی  موجب تحریک جوش خوردن میشود داربست استخوانی است که در استخوان پیوندی وجود دارد. سلول های زنده محل جوش خوردگی بر روی این داربست رشد کرده و بتدریج داربست را جذب کرده  خود داربست جدیدی به جای آن میسازند. به زبان دیگر بتدریج و بعد از گذشت مدتی استخوان پیوند شده بطور کلی با استخوان جدیدی که در محل گیرنده ساخته میشود جایگزین میگردد.

عامل دیگری که در استخوان های گرفته شده از انسان (چه خود فرد چه فرد متوفی) وجود دارد پروتیین های خاصی است که در استخوان وجود دارد و موجب تحریک بیشتر سلول های محل گیرنده شده و آنها را وادار به تولید استخوان میکند. در روش انتقال استخوان همراه با عروق استخوان در محل گیرنده زنده مانده و رشد میکند و خود را از طرفین به استخوان های جوش نخورده چسبانده و موجب جوش خوردن آنها میشود.

جایگزین های پیوند استخوان یاBone graft substitudes  به موادی  میگویند که بطور مصنوعی ساخته میشوند. جنس این مواد معمولا از هیدروکسی آپاتیت یعنی ماده معدنی اصلی سازنده استخوان است. ساختار فیزیکی این مواد را مانند استخوان طبیعی به صورت سه بعدی و اسفنجی و با خلل و فرج میسازند. فایده این روش این است که از بدن خود فرد استخوانی خارج نمیشوند و به این ترتیب طول عمل جراحی کاهش یافته خونریزی حین جراحی که در زمان گرفتن استخوان از محل دهنده بوجود میاید ایجاد نمیشود عوارض جراحی در محل دهنده مانند عفونت زخم جراحی ایجاد نمیشود. البته موفقیت این روش در جوش دادن محل جوش خوردگی نسبت به روش های استفاده از استخوان کمتر است. مواد دیگری که بتوان ا آنها در تحریک جوش خوردن استفاده کرد پروتئین هایی به نام Bone morphogenic protein هستند که با تزریق آنها در محل جوش خوردگی میتوان سلول های محل را تحریک به استخوان سازی کرد.

جراحی پیوند استخوان

پیوند استخوان یا گرافت استخوانی :

یکی ازدرمان های معمول برای جوش خوردن استخوان استفاده از پیوند استخوان یا گرافت استخوان Bone graft است.
این روش ممکن است همراه با تثبیت استخوان (استفاده از پیچ،پلاک یا نیل یا اکسترنال فیکساتور) یا به تنهایی بکار رود. دراین روش استخوانی را که از محل دیگری تهیه شده است در محل جوش خوردگی قرارمیدهند. وجود این استخوان در محل با مکانیسم های متفاوتی میتواند موجب تحریک جوش خوردگی استخوان شود. این استخوان از راه های گوناگون تهیه میشود. برای پیوند استخوان باید ماده استخوانی را از منبعی تهیه کرد مهمترین منابع تهیه استخوان به منظور پیوند عبارتنداز:

پیوند استخوان اتولوگ:

معمول ترین راه تهیه آن که بهترین نتایج را هم در تحریک جوش خوردن شکستگی دارد استفاده از استخوان های خود بیمار است. در این روش که به آن گرافت اتولوگ یاautogenous bone graft   میگویند از نواحی از بدن بیمار که در صورت برداشتن استخوان از آنها مشکل خاصی برای بیمار بوجود نمیاید استفاده میشود. معمول ترین این محل قسمتی از لگن به نام ایلیوم است.

پیوند استخوان همراه با عروق:

در یک روش دیگر که گرافت همراه عروق یا vascularised bone graft نام دارد تکه بزرگی از استخوان زنده همراه با شریان و وریدی که برای تغذیه استخوان به داخل آن میروند از محل دهنده جدا شده و در محل گیرنده این استخوان ابتدا با پیچ به استخوان های محل جوش نخورده متصل شده و سپس شریان و ورید آن به شریان و وریدی در محل گیرنده متصل میشود. در این روش چون جریان خون استخوان جابجا شده حفظ میشود استخوان زنده مانده و کارایی بالایی دارد استفاده از این روش مشکل و نیازمند استفاده از جراحی میکروسکوپی است.

پیوند استخوان آلو گرافت:
در صورت عملی نبودن این راه ، از استخوانی که از بدن افراد متوفی گرفت ، بصورت استریل تهیه شده پس از بررسی های آزمایشگاهی از نظر اینکه استخوان آلودی ویروسی مانند HIV یا HCV نداشته باشد با روش های شیمیایی یا با اشعه گاما مجددا استریل میشود و به چند طریق مورد استفاده قرا میگیرد. دو روش معمول استفاده از آنها عبارتند از:

- محتوای آب استخوان گرفته شده وبه صورت کاملا" خشک در آمده و در محل جوش خوردگی استفاده میشود.

-  بدون اینکه آب آن گرفته شود و در دماهای بسیار پایین منجمد میشود. در هنگام استفاده ابتدا استخوان از حالت انجماد خارج شده و سپس در محل جوش خوردگی مورد استفاده قرار میگیرد.

پیوند استخوان زنو گرافت:

- بندرت از استخوان حیوانات استفاده شده است که به آن Xenograft  گفته میشود (تفاوت عمده استخوان حیوانات و استخوان انسان در نوع پروتئین های آنها است و این استخوان ها را بعد از اینکه با روش های پروتئین های آن خارج شده اند مورد استفاده قرار میدهد.

پودر استخوان

عامل موفقیت انواع پودر های استخوانی:

-  عامل مهم تعیین کننده در موفقیت انواع مواد جایگزین استخوان (‍‍‍[BSM] Bone Substitute Material) رفتار بیولوژیک و هیستولوژیک این مواد میباشد که به صورت ارزیابی مورفولوژی نرخ بقا و میزان پرولیفراسیون و همچنین میزان فعالیت های استخوانی سلولهای استئوژنی دندان مورد توجه قرار میگیرد. پیوندهای استخوانی به طور معمول در جراحی های ارتوپدیک ، دهانی و فکی - صورتی مورد استفاده قرار میگیرند. در دهه اخیر استفاده از استخوان اسفنجی و کورتیال به صورت پیوند اتوژن به عنوان موادی با بیشترین سازگاری بافتی در جراحی های بالینی قابل قبول بود. گر چه پیوندهای استخوانی اتوژن به لحاظ خصوصیات استئوژنی ایده آل ترین حالت محسوب می گردند، اما مشکلاتی مثل مرگ و میر سایت دهنده و از کار انداختن عضو پیوند شده اتوژن استفاده از این روش را با محدودیت هایی مواجه میکند . امروزه گزارشات مختلفی در مورد کاربر بالینی انواع مواد جایگزین استخوان منتشر شده است که نشان دهنده موفقیت کاربر بالینی این مواد در علم دندانپزشکی میباشد. این گرافت های استخوانی میتوانند مشتق از انسان، گاو، گیاهان بیولوژیک و یا مواد کاملا سنتتیک باشد. موفقیت در کاربرد BSM بستگی به خواص فیزیکی و شیمیایی این مواد داشته که به صورت مورفولوژی و تکثیر و نرخ بقای سلولهای استئوژنتیک ارزیابی میشود. مواد جایگزین استخوان از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی به خوبی توصیف شده اند، ولی به لحاظ رشد سلول های استخوانی در هنگام مواجهه با آنها Biocompatibility  و همچنین مقایسه واد مختلف با هم کمتر مورد برسی قرار گرفته اند. تا کنون مطالعات مختلف محیطی در رابطه با رفتار بیولوژیکی انواع BSM صورت پذیرفته و نتایج متفاوتی هم گزارش شده است.

Osseintegration مواد جایگزین استخوان بستگی به فعالیت سلول های پیرامونی آنها دارد. به طور کلی مهاجرت و پرولیفراسیون سلول های زنده استخوانی به طور اساسی تحت تاثیر روابط متقابل بین سلولهای فوق و BSM  میباشد.

پودر استخوان سنتتیک :

پودر به کار رفته در دندان-   قسمت معدنی استخوان و دندان از جنس فسفات کلسیم بلورین ساخته شده است که بسیار شبیه به [Ca10(po4)6(OH)2] است . هیدروکسی آپاتیت پلی بلورین مدول الاستیک بالایی ( GPa40تا 117) دارد .

-  ترکیبات طبیعی بافت های سختی مانند استخوان، عاج و مینای دندان عبارتست از هیدروکسی آپاتیت (یا یک ماده معدنی شبیه آن ) ، پروتئین ، مواد آلی و آب مینای دندان سخت ترین بافت بدن بوده و مدول الاستیک آن GPa74 و حاوی مقادیر زیادی ماده معدنی است . عاج دندان (E=GPa21) و استخوان فشرده (E=12GPa21) حاوی مقادیر کمتری مواد معدنی هستند. از فسفات کلسیمبرای ساخت استخوان مصنوعی استفاده میشود. این ماده به صورت مصنوعی تهیه شده و برای ساخت انواع گوناگون کاشتنی ها و یا ایجاد پوشش های متخلخل روی آنها مورد استفاده قرار میگیرد.

- فسفات کلسیم بسته به شرایطی نظیر نسبت Ca:P، حضور آب، نا خالصی ها و دما، در درون نمک هایی مانند هیدروکسی آپاتیت و بتا ویتلاکیت، متبلور میشود. در یک محیط مرطوب و دماهای پائین این ماده در شکل هیدروکسیل یا هیدروکسی آپاتیت یافت میشود، در حالیکه در محیطی خشک و در دمای بالاتر در شکل بتا - ویتلاکیت خواهد بود . هر دو شکل فسفات کلسیم بافت سازگاری خوبی دارند و به عنوان مواد استخوانی در شکل دانه های ریز یا توده های جامد، بکار برده میشوند. شکل آپاتیت کلسیم فسفات از جهت مواد معدنی بسیار شبیه فاز معدنی اسخوان و دندان میباشد که بسیار مورد توجه است.

-  در سال های اخیر استفاده وسیعی از بیوسرامیک های کلسیم فسفاتی، از قبیل هیدروکسی آپاتیت (HA) و تری کلسیم فسفات (TCP) در کاربردهای بازسازی و ترمیم استخوان صورت گرفته است. این بیو سرامیک های کلسیم فسفاتی دارای شباهت شیمیایی و ساختاری با فاز معدنی استخوان هستند و موجب تسریع رشد سلول های استخوانی میشوند. از بیوسرامیک های زیست فعال، در ارتوپدی برای ترمیم نقایص استخوان و پوشش سطوح ایمپلنت های فلزی، جهت بهبود یکپارچگی ایمپلنت استفاده میشود. در عین حال این مواد به خاطر تردی و شکنندگی ، جهت شکل دادن دچار مشکل بوده و نیز دارای نرخ تخریف کم و خواص مکانیکی ضعیف هستند.

-  استفاده از کامپوزیت پلیمر زیست تخریب پذیر بیوسرامیک می تواند راه حلی برای حل این مشکلات باشد. اضافه کردن پلیمرهای زیست تخریب پذیر از قبیل پلی ال - لاکتیک اسید (PLLA)، پلی گلیکولیک اسید(PGA)و کوپلیمر پلی لاکتیک اسید - (PLGA)، به سرامیک های کلسیم فسفاتی، امکان کنترل بهتر ساختارهای میکروسکوپی را در شکل دادن کامپوزیت ها برای بهبود عیوب استخوانی، فراهم می آورد. به علاوه، از پلیمرهای زیست تخریب پذیر می توان  جهت کاهش شکنندگی سرامیک ها ،استفاده کرد.

- کامپوزیت های پلیمر زیست تخریب پذیر/بیو سرامیک،مواد امید بخشی برای پیوند  استخوان بوده و بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

- امروز جهت ساخت داربست های کامپوزیت پلیمر/ بیوسرامیک جهت کاربرد در مهندسی بافت استخوان بیشتر از روش های

- (GF/Gas foaming /particulate.leaching sc/pl) solven  casting/particulate)

- Phase separation , leaching استفاده میشود. ساخت داربست های کامپوزیت از روش SC/PL.phase separation با استفاده از حلال های باقیمانده در داربست های کامپوزیت، علاوه بر مستحکم بودن، دارای قابلیت هدایت استخوان بوده و همراه با نرخ تخریب کنترل شده است تا فضای لازم برای تشکیل استخوان جدید را فراهم آورد.

نحوه ساخت داربست ها:

-  داربست های کامپوزیت متخلخل PLGA/HA با استفاده از 2 روش

- SC/PL ,GF/PL ساخته شده و مورد مقایسه قرار میگیرند. جهت ساخت داربست از روش GF/PL و کامپوزیت های PLGA/HA بانسبت 25:75 ذرات PLGA) قطر =200-100 میکرومتر، وزن مولکولی Da =100000 پلیمرهای )Birmingham  نانوذرات) HA قطر= تقریبا 100 نانومتر شرکت برکلی ) و ذرات سدیم کلراید (قطر=200-100 میکرومتر)آماده می شوند.

- ذرات پلیمر با ذرات NaclوHA  مخلوط میشوند به طوری که نسبت جرمی PLGA/HA/Nacl ،9:1:1 باشد. مخلوط مذکور داخل  قالب های صفحه ای شکل به قطر 35/1 سانتیمتر ریخته  و به مدت یک دقیقه با پرس Carver تحت فشار PSI 2000 قرار داده می شود تا ضخامت 7/1 میلی متر حاصل آید. سپس نمونه ها در معرض فشار بالای گاز PSI CO800 2  به مدت 48 ساعت قرار داده شده تا پلیمر با گاز اشباع شود .آنگاه با کاهش فشار گاز به فشار محیط ، یک پایداری تر موددینامیک، حاصل میشود که منجر به جوانه  زنی و رشد حفره هایCO2 درون داربست میگردد. ذرات NaCl از داربست های با شستشو در آب مقطر به مدت 48 ساعت حذف می شود. داربست های PLGA بدون HA نیز با روش GF/PL تولید شده و مورد استفاده قرار میگیرند. GF/PL- NO HA (جهت ساخت داربست از روش SC/PL ابتدا PLGAدر حلال متیلن کلراید با10 % غلظتw/v) حل شده وNACLوHA به محلول PLGA در همان اضاغه میشوند. سپس این مخلوط در استوانه های تفلونی به قطر 5/21 میلی متر و ارتفاع 25 میلی متر ریخته شده پس از تبخیر حلال ، داربست های کامپوزیت از قالب ها بیرون آورده شده و نمک با قرار گرفتن داربست ها در آب مقطر به مدت 48 ساعت ، حذف میشود و در نهایت داربست های متخلخل PLGA/HA  از روش ساخت SC/PL حاصل میشود .

 مشخصات داربستهای PLGA/HA:

- ساخت داربست از روش GF/PL و سپس شستشو و حذف نمک در داربست های حاوی درصد بالای ذرات نمک طعام منجر به تشکیل ساختارهای متخلخل با تخلخل های باز میشود. روش SC/PL منجر به ساخت داربست هایی با اندازه 100-200 میکرو متر میشود. برعکس GF/PL  منجر به ساخت داربست هایی با دو سطح از تخلخل میشود. یکی ماکرو تخلخل های پیوندی (100-200 میکرومتری) که در اثر شستشو و حذف ذرات نمک طعام حاصل میشود و نیز تخلخل های بسته و کوچکتر (10-45 میکرومتری ) که در اثر جوانه زنی و رشد حفره های گازی، در داربست ایجاد میشوند . میانگین تخلخل داربست های GF/PLو SC/PL به تربیت %3ر91 و%3ر85 درصد است.

خواص مکانیکی داربست ها با استفاده از آزمون های فشار و کشش مورد ارزیابی قرار میگیرد. داربست های GF/PL دارای خواص مکانیکی بهتری نسبت به داربست های SC/PL هستند. میانگین مدول فشار برای داربست های GF/PL و SC/PL به ترتیب MPa4/0+3/2 و  MPa3/0+5/4 است و میانگین مدول کششی برای آنها به ترتیب 1/0+0/2و2/0+9/26 مگا پاسگال است. این داده ها بیانگر 99% افزایش در مدول فشاری و 31% افزایش در مدول کششی است که نشان دهنده آثارمثبت فرایند تولید GF/PL در بهبود واص مکانیکی داربستهاست. با تعیین اینکه آیا فرایند تولید داربست ها بر میزان تماس HA با سطح داربست تاثیر دارد یا خیر HA را با ماده رنگی آبدوست، مشخص کرده و نشان داده شد که این تاثیر در داربست های GF/PL  بیش از داربست های SC/PL است. میزان کلسیم در سطح داربست GF/PL بیش از سطح داربست SC/PL بود.

کشت استئوبلاست ها روی داربست ها:

علاوه بر کشت سلولی در آزمایشگاه داربست ها در بدن موجود زنده (موش آزمایشگاهی )نیز قرار گرفتند . هر دو داربست کامپوزیت PLGA/HA امکان چسبیدن و تکثیر طی یکدوره 56 روزه کشت آزمایشگاهی را از خود نشان دادند. تراکم اولیه X2 106 سلول در هر داربست ، منجر به X33/1 106  سلول درهر داربست شد که به داربست GF/PL پس از گذشت یک روز از کشت، چسبیده بود که میزان 5/66% را نشان میدهد . برای داربست SC/PL ، کارایی مذکور 62 درصد بود. رشد سلول های استخوانی (استئوبلاست ها) در داربست های GF/PL  سریعتر از داربست های SC/PL بود میانگین دانسیته سلول داربست هایGF/PL برابر X48/2 106 سلول در هر داربست پس از گذشت 4 هفته از کشت بود در حالیکه برای داربستهای SC/PL برابر X19/2 106 سلول در هر داربست بود یعنی به ترتیب 5/86% و 7/69% رشد را نشان دادند.

بررسی کاشت در بدن موجود زنده:

کاشت هر دو نوع داربست کامپوزیت PLGA/HA منجر به ایجاد و رشد سلول های استخوانی جدید طی 5و8 هفته در بدن موجود زنده (موش آزمایشگاهی )شد. 5 هفته پس از کاشت میزان کمی سلول های استخوانی هم در داربست های (SC/PL و هم در GF/PL) مشاهده شده است. 8 هفته پس از کاشت ، رشد سلول های استخوانی افزایش یافت، تجزیه و تحلیل بافت شناسی مقاطع میانی بافت ها ، نشانگر تشکیل سلول های استخوانی بیشتر در داربست های GF/PL نسبت به داربست های SC/PL و داربست های PLGA بدون HA ، پس از گذشت 5 تا 8 هفته از کاشت بود بر عکس داربست های PLGA بدون HA هیچ سلول استخوانی جدیدی پس از 8 هفته تولید نکردند . بیشتر حفره های داربستهای PLGA بدون HA توسط بافت های پیوندی بدون ایجاد سلول های استخوانی طی 5 و 8 هفته پر شده بود.

دو روش (Solvent(SC/PL Particulate leaching  /casting  ، / Gas foaming (GF/PL) Particulateleaching ، جهت ساخت داربست های کامپوزیتی بیو سرامیک / پلیمری ، جهت مهندسی بافت استخوان مورد بررسی قرار گرفت. داربست های PLGA/HA که توسط روش GF/PL ساخته شدند باعث تماس بالای HA روی سطح داربست شده و ایجاد و رشد سلول های استخوانی در آنها نسبت به روش SC/PL بهتر بود . در مقایسه با سایر روش های ساخت داربست های کامپوزیتی پلیمری / سرامیکی روش GF/PL دارای مزایای زیادی است از جمله اینکه :

1) در فرایند GF/PL، استفاده ازحلال های آلی لازم نیست. حلال های آلی باقیمانده در داربست ها منجر به آسیب سلول ها و بافت های مجاور میشوند. به علاوه تماسی حلال های عالی میتواند مانع فعالیت عوامل فعال عوامل بیولوژیک شود.

2)   روش GF/PL میتواند به طور موثری بیو سرامیک ها را در تماس با سطح داربست های کامپوزیت پلیمری / بیوسرامیکی  قرار دهد. این موضوع را می توان با آنالیز XPS و استفاده از مواد رنگی آبدست بررسی کرد. روش SC/PL منجر به پوشش داده شدن پلیمر روی بیوسرامیک ها میشود که این امر موجب می شود که بیوسرامیک ها تماسی با سطوح دار بست پیدا نکنند. درحالیکه در روش GF/PL که از محلول پلیمری استفاده نمی شود این تماس بسیار خوب برقرار میشود. بنابر این داربست GF/PL تماس سلول های استخوانی را با سرامیک های زیست فعال که باعث رشد سلول های استخوانی می شود بیشتر می کند.

3)   داربستهای GF/PL  خواص مکانیکی بهتری نسبت به داربست های SC/PL دارا هستند داربست های GF/PL دارای مدل های فشاری و کششی بسیار بالاتری هستند که می تواند ناشی از دانستنیه بیشترو زنجیره های پلیمری تحت فشار باشد. به علاوه حلال باقیمانده در داربست های SC/PL می تواند به عنوان عامل داکتیل شدن پلیمر عمل کند استفاده از داربستهای GF/PL منجر به بهبود پتانسیل  سلول های استخوانی میشود. چون داربست های SC/PL و GF/PL دارای خواص فیزیکی مشابهی از نظر اندازه تخلخل و به هم پیوستگی تخلخل و به هم پیوستگی تخلخلها هستند. تفاوت در میزان ایجاد ورشد سلول های استخوانی در آنها می تواند ناشی تماس مستقیم سلول ها با ذرات HA روی سطح داربست باشد که تگثیر و رشد سلول های استخوانی را تحریک می کند. بر عکس ذراتHA در داربست های SC/PL  توسط پلیمر پوشش داده می شوند و تماسی با سلول ندارند و تخریب PLGA  نیاز به زمان طولانی داشته و هیچ شتابی در ساخت سلول های استخوانی توسط HA دیده نمیشود.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی