پلاک نامرئی
ارتودنسی نامرئی روشی است برای مرتب کردن دندان ها بدون اینکه نیازی به براکت و سیم باشد. در این نوع ارتودنسی از پلاک های شفاف و نازکی استفاده می شود، معمولا طرفداران زیادی نیز دارند زیرا قابل رویت نیستند. به این نوع ارتودنسی، ژله ای نیز گفته می شود. این پلاک ها در داخل دهان شما گذاشته می شود ولی هنگام غذا خوردن و مسواک زدن می توان آنها را از دهان خارج کرد. اعمال مراقبت های لازم و درست در این درمان نیز مانند براکت ها اهمیت بالایی دارد.

روش اول: مسواک زدن پلاک های ارتودنسی

1. پلاک ها را از دهان خود خارج کنید. پلاک های ارتودنسی را با توجه به توصیه های دندان پزشکتان از دهان خارج کنید. برخلاف براکت های فلزی که باید در دهان تمیزشان کرد، در این نوع درمان می توان پلاک ها را خارج از دهان تمیز کرد.
2. از یک مسواک نرم و خمیر دندان برای تمیز کردن پلاک ها استفاده کنید. نحوه مسواک زدن نیز همانند دندان های طبیعی خودتان می باشد. هر دو طرف پلاک ها را کامل تمیز کنید.
3. بعد از اینکه پلاک ها را با مسواک تمیز کردید، آن را زیر آب شیر بگیرید تا اثرات خمیر دندان و یا دهان شویه استفاده شده پاک شود. قبل از اینکه پلاک را در دهان خود قرار دهید، اجازه دهید کاملا خشک شود. می توانید از یک حوله تمیز برای این کار کمک بگیرید.

هرگز پلاک های ارتودنسی را در معرض آب داغ قرار ندهید که در این صورت پلاک ها ذوب شده و یا خراب خواهند شد.
برخی از دندان پزشکان توصیه می کنند از خمیر دندان استفاده نکنیم زیرا باور دارند استفاده از آنها با مرور زمان شفافیت پلاک ها از بین می برد که همین موضوع باعث می شود این پلاک ها قابل رویت باشند. اگر دوست ندارید اثر نامرئی بودن آنها از بین نرود، از خمیر دندان استفاده نکنید. می توانید اندکی مایع ظرفشویی برای تمیز کردن آنها به کار ببرید و یا با آب خالی تمیز کنید.

4. مسواک زدن دندان های خودتان را فراموش نکنید. زمانی که پلاک های ارتودنسی را برای تمیز کردن از دهانتان خارج می کنید، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای دندان های خودتان را نیز فراموش نکنید. با این کار مانع جمع شدن و پنهان شدن باکتری ها در دهان می شوید. تمیز نگه داشتن دندان ها و دهان به تمیز ماندن پلاک ها نیز کمک می کند.
5. پلاک ارتودنسی را بعد از خشک شدن دوباره در دهانتان قرار دهید.

روش دوم: حمام اولتراسونیک استفاده از تمیز کننده های اولتراسونیک برای تمیز کردن پلاک ها، یکی دیگر از گزینه ها می باشد. در این سیستم از یک محلول تمیز کننده استفاده می شود که می تواند باکتر یهای موجود را که توسط مسواک تمیز نمی شوند را نابود کرد. حمام اولتراسونیک را با آب ولرم پر کنید. حتما راهنمای استفاده را مطالعه فرمایید تا از میزان درست استفاده کنید. میزان مناسب را در آب مخلوط کنید. امکان دارد ان ماده به صورت یک قرص باشد.

3. پلاک ها را به مدت 15 دقیقه در داخل این محلول قرار دهید. باز هم از مسواک و نخ زدن دندان های خودتان غافل نشوید. بعد از 15 دقیقه، پلاک را خارج کرده و زیر آب ولرم قرار دهید. این محلول فقط برای پلاک ها طراحی شده است، نه برای دهان و دندان های شما. با آب کشی می توانید جلوی آلرژی های دهاننتان نسبت به محلول را بگیرید. شستن دست ها و محصولات التروسونیک فراموش نشود. بعد از شستن و خشک کردن می توانید دوباره پلاک ها را در داخل دهانتان قرار دهید.

روش سوم: استفاده از محلول های خانگی

1. برای از بین بردن کامل باکتری و میکروب، از محلول آب اکسیژنه استفاده کنید. محلول آب اکسیژنه را در آب معمولی مخلوط کنید. پلاک ارتودنسی را به مدت 30 دقیقه در داخل این محلول قرار دهید، سپس آن را کامل با آب شیر بشویید.
2. از محلول سرکه و آب برای جرم زدایی و نابود کردن میکروارگانیسم هااستفاده کنید. پلاک ارتودنسی را به مدت 15-30 دقیقه در داخل محلول قرار دهید. سپس به آرامی با مسواک تمیز کرده و سپس با آب ولرم آن را بشویید.
نگران بوی سرکه نباشید. به زودی از بین می رود.

حتما قبل از اینکه پلاک را در داخل دهانتان قرار دهید، دندان هایتان را مسواک و نخ دندان بزنید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی