تمیز کردن ارتودنسی

چگونه از براکت های ارتودنسی مراقبت کنیم

امکان دارد مراقبت از براکت ها در روز های ابتدائی استفاده از آنها اندکی سخت باشد ولی با گذشت چند روز این کار هیچ دشواری برایتان نخواهد داشت. تمیز کردن براکت ها سخت نیست، فقط اندکی با تمیز کردن دندان ها قبل از درمان ارتودنسی فرق دارد. اولین گام : چند روز طول می کشد تا به حضور براکت ها در دهان عادت کنید. 1. اول باید فکرتان را درباره ی درمان ارتودنسی تغییر دهید. بیشتر افراد گمان می کنند نگه داشتن براکت ها در دهان کار دشواری می باشد و از ترس همین موضوع سراغ این درمان نمی روند با اینکه به آن نیاز دارند. ولی می توانید از افرادی که این درمان را انجان داده اند بپرسید و مطمئن شوید دشواری این درمان فقط چند روز اول درمان می باشد تا دهانتان به حضور براکت ها عادت کند. 2. معمولا اولین شبی که براکت ها در دهانتان قرار دارند سخت ترین مرحله در طول این درمان است. سعی کنید حتما به صورت طاق باز بخوابید. از دمر خوابیدن خودداری کنید تا بیشتر احساس راحتی کنید. مطمئن باشید این احساس ناراحتی که دارید بیشتر از دو یا سه روز دوام نخواهد داشت. در صورتی که احساس ناراحتی زیاد باشد، می توانید از مسکن استفاده کنید.

نخ دندان ارتودنسی

گام دوم: مسواک و نخ زدن براکت ها 1. دو بار در روز براکت ها را مسواک و نخ بزنید. این کار باید حداقل دو دقیقه به طول انجامد. مطمئن شوید که زیر سیم ها را نیز تمیز کرده اید. حتما از نخ دندان استفاده کنید. ابتدا نخ را از زیر وایر بین دو دندان رد کنید و سپس با حرکتی شبیه C به بالا و پایین حرکت دهید. این مرحله را برای هر دندان تکرار کنید. سعی کنید خیلی محکم از نخ دندان استفاده نکنید. البته بعد از قرار دادن براکت ها، متخصص ارتودنسی درباره نحوه مشواک زدن و استفاده از نخ دندان توضیحات لازم را ارائه خواهد کرد. 2. به آرامی بین براکت ها، زیر وایرها، را به کمک براش مخصوص وایر تمیز کنید. از دهان شویه ها نیز می توانید برای تمیز کردن دهان و دندان هایتان استفاده کنید. خوش بو و طعم شدن دهان یکی دیگر از مزیت های استفاده از دهان شویه ها می باشد. حتما باید مراقبت های لازم در ارتباط با براکت ها را اعمال کنید. هر گز وجود آنها را نادیده نگیرید.

گام سوم: براکت ها و غذاهای مصرفی 1. سعی کنید از مواد غذایی استفاده کنید که نیاز زیادی به جویدن نداشته باشند. پوره سیب زمینی یا سوپ مثال های بارزی هستند. سعی کنید مواد غذایی یا میوه های سفت استفاده نکنید یا هنگام مصرف مراقب باشید. میوه هایی مثل هویج و سیب یا شکلات های سفت می توانند موجب شکسته شدن براکت ها شوند. از خوردن این نوع شکلات ها خودداری کنید و میوه ها را نیز خورد کرده و نوش جان کنید. 2. استفاده از شکر را به حداقل برسانید. مصرف غذا ها و نوشیدنی هایی مثل کیک، بستنی، شکلات و نوشابه را به حداقل برسانید. اگر هم غذا ها و نوشیدنی های حاوی شکر بالا استفاده می کنید، حتما بعد از هر بار استفاده مسواک و نخ دندان بزنید. بعضی از خمیر دندان ها نیز هستند که می توانند اثر شکر را خنثی کنند. می توانید قبل از استفاده از این خمیر دندان ها با متخصص ارتودنسی مشورت کنید. تا جایی که امکان دارد از نوشیدن مایعات و خوردن غذا هایی که دندان ها را زرد می کنند خودداری کنید. برای مثال به همین دلیل مصرف بیش از اندازه قهوه معمولا توصیه نمی شود. 3. معمولا خشکی لب ها بعد از قرار دادن براکت ها در دهان امری طبیعی می باشد. برای رفع این مشکل می توانید به طور مستمر از لب تر کن استفاده کنید. از آنجایی که این خشکی لب در بسیاری از افراد دائمی می باشد، همیشه در کیف خود لب تر کن داشته باشید.
 
4. در برخی از موارد استفاده از هد گیرها ضروری می باشد. بیشتر افراد درباره شکل ظاهری این هد گیرها شکایت می کنند ولی بعد از اینکه دندان هایتان به زیبایی ردیف و مرتب شدند، از شکایت کردن پشیمان خواهید شد. مطمئن باشدید بعد از مدتی دیگر حضور براکت ها شما را اذیت نخواهد کرد. به وجود آنها عادت خواهید کرد. 5. هرگز و هرگز از حضور براکت ها خجالت نکشید. بعد از مدتی این براکت ها خارج شده و دندان های زیبا و مرتبی خواهید داشت، فقط به این موضوع فکر کنید. اعتماد به نفس شما نباید به خاطر حضور براکت ها کم شود. چند نکته:

سعی کنید زمانی که وقت دارید براکت ها تمیز کنید. هنگامی که عجله دارید این کار به صورت کامل و درست انجام نخواهید داد.
از خمیر دندان ها و دهان شویه های سفید کننده استفاده نکنید
اگر دوست ندارید از براکت های ارتودنسی استفاده کنید می توانید از ارتودنسی نامرئی استفاده کنید که شفاف بوده و کسی متوجه حضور آنها در دهان شما نخواهد شد.
حتما به توصیه های متخصص خود دقت کرده و مراقبت های لازم را اعمال کنید.

4.9166666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 98% (6 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی