composite or amalgam

وقتی دندانی پوسیده می شود، به دندان پزشک مراجعه می کنید تا با مشورت وی بهترین درمان را برای رفع مشکل خود پیدا کنید. اگر میزان این پوسیدگی اندک باشد، توصیه ی دندان پزشک شما خالی کردن دندان از پوسیدگی و پر کردن آن خواهد بود ولی ماندگاری این ترمیم به عوامل زیادی بستگی دارد، دندان پزشکی که کار انجام می دهد، خود بیمار و مراقبت هایی که اعمال می کند و بالاخره ماده ای که برای پر کردن استفاده می شود. آمالگام ماده ای است که سال ها در دنیای دندان پزشکی برای پر کردن دندان های پوسیده از آن استفاده می شود ولی در حال حاضر به دلیل سفید بودن ماده رزین کامپوزیت و تاثیر آن در زیبایی دندان ها ،بیشتر از رزین کامپوزیت به جای آمالگام استفاده می شود.

در سال های اخیر، استفاده از آمالگام به شدت در حال کاهش بوده است، به طوری که این سوال مطرح می شود که ایا امکان دارد عمر این ماده به پایان رسیده باشد؟ سازمان بهداشت جهانی استفاده از آمالگام را بلامانع عنوان کرده است و هیچ محدودتی برای استفاده از آن عنوان نکرده است. سازمان بهداشت جهانی هر گونه گزارشی مبنی بر اینکه این ماده برای سلامتی مضر است را رد کرده است. آمالگام از ترکیبات فلزاتی چون نقره، مس، جیوه و قلع ساخته شده است که ترکیب تمامی این فلزات ماده ای سخت، محکم و سالمی را به وجود می اورد. یکی از اصلی ترین دلایلی که استفاده از این ماده در حال کاهش است، افزایش اهمیت زیبایی بین بیماران است. تحققیات نشان داده است استفاده از این ماده در برخی کشور ها هنوز بیشترین کاربرد را دارد، در حالی که در برخی کشور های دیگر مثل نروژ کمترین استفاده را دارد. در حال حاضر رزین کامپوزیت ها جایگزینی است که در بیشتر کشور ها به جای آمالگام استفاده می شود ولی موردی که هست قیمت بالای کامپوزیت نسبت به آمالگام می باشد و هیچ بیمه ای هم هزینه ی آن را تقبل نمی کند. مورد دیگری که هست زمان است، برای اینکه از کامپوزیت استفاده کنیم، دهان باید کاملا تمیز و خشک باشد  و به همین دلیل قرار دادن کامپوزیت در دهان بیش از آمالگام زمان نیاز دارد. علی رقم هزینه ی بالای کامپوزیت، بیماران ترجیح می دهند از این ماده استفاده کنند چون دوست دارند پر شدگی دندان رنگی شبیه دندان های طبیعی باشد. رزین کامپوزیت مخلوطی است از شیشه و پلاستیک که برای ترمیم دندان پوسیده از آن استفاده می شود. از این ماده سفید رنگ در بیشتر مواقع برای پر کردن دندان ها استفاده می شود ولی برای اصلاح رنگ وشکل دندان ها نیز استفاده می شود و بیشتر مواقع هدف اصلی استفاده از آن زیبایی و افزایش اعتماد به نفس افراد می باشد. کامپوزیت ها به خاطر رنگ سفیدی که دارند در داشتن یک لبخند زیبا تاثیر بسیار زیادی می گذارند. رزین کامپوزیت ها به مدت 50 سال است که در دنیای دندان پزشکی  مورد استفاده قرار می گیرد ولی استفاده از آن در سال های اخیر به اوج خود رسیده است. امروزه مردم بیشتر به زیبایی اهمیت می دهند. اگر اخبار را دنبال کنید متوجه می شوید هر روز چه تعداد افراد متقاضی جراحی های زیبایی هستند و تا چه اندازه ظاهر نقش مهمی ایفا می کند. در حال حاضر از این مواد در 95 درصد اصلاح دندان های جلو و 50 درصد اصلاح دندان های خلفی از این ماده استفاده می شود. در سال های اخیر استفاده از کامپوزیت های تقویت شده با الیاف کربن نیز رواج پیدا کرده است. از این ماده در ایمپلنت دندان استفاده می شود. امنیت و ظاهر بر خلاف آمالگام، کامپوزیت رنگی شبیه دندان های طبیعی دارد و کسی متوجه حضور آن در دهان شما نخواهد شد. همین موضوع این ماده را برای دندان های جلو ایده آل می کند. کامپوزیت ها علاوه بر اینکه ظاهری زیبا دارند، عاری از جیوه هستند که همین موضوع یک مزیت برای این ماده محسوب می شود. یکی از دلایلی که در استفاده از آمالگام بحث برانگیز شده است، وجود جیوه در آن است که برخی از متخصصین آن را ماده ای سمی و مضر می دانند، اگر چه تا کنون هیچ اثباتی در این مورد وجود نداشته است. مورد دیگری که در این زمینه وجود دارد، حساسیت برخی افراد به فلزات است و معرفی کامپوزیت به دنیای دندان پزشکی این مشکل را حل کرده است.

ماندگاری

ماندگاری کامپوزیت در گذشته کمتر از آمالگام بوده است ولی با تلاش متخصصین در این زمینه، قدرت و استقامت این ماده نیز ارتقاء یافت و در حال حاضر از این ماده برای تمامی دندان ها از جمله آسیاب بزرگ نیز استفاده می شود. ولی هنوز که هنوز است ماندگاری آمالگام بیشتر و طولانی تر از کامپوزیت است و دقیقا به همین دلیل است که بیشتر متخصصین استفاده از آمالگام را به کامپوزیت ترجیح می دهند. تکنیک و زمان موفقیت درمان به وسیله کامپوزیت دندان بیش از آمالگام به مهارت و تکنیک دندان پزشک مرتبط است. در استفاده از ماده کامپوزیت، دندان پزشک به ابزار و زمان بیشتری نیاز خواهد داشت و به همین دلیل هزینه این ماده بیش از آمالگام می باشد. مهارت و تجربه بیشتر دندان پزشکان مهارت کافی کار کردن با رزین کامپوزیت را دارند ولی سطح مهارت آنها می تواند متغیر باشد، به همین دلیل انتخاب دندان پزشک با تجربه و خوب در درمان پوسیدگی و آسیب دیدگی های مشابه اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل سعی کنید انتخاب درستی بکنید. حساسیت های دمایی: آمالگام به دما های سرد و گرم حساسیت نشان می دهد، در حالی که این حساسیت در کامپوزیت بسیار کمتر است. در ارتباط با ماده ی استفاده شده برای پر کردگی نیز حق انتخاب با شماست، البته می توانید با دندان پزشک خود مشورت کرده و اطلاعات کامل در این زمنیه را جویا شوید ولی در نهایت هر کدام از این مواد را که دوست دارید می توانید انتخاب کنید ولی بهترین توصیه ای که وجود دارد، پیشگیری بهتر از درمان است. سعی کنید با اعمال مراقبت های لازم، مسواک زدن های مرتب و مستمر، استفاده از نخ دندان ، رژیم غذایی مناسب و چک آپ های منظم، هیچ نیازی به پر کردن و انتخاب مواد پیدا نکنید.

3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 70% (3 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی