عکس کجی دندان ها

از مواردی که در ایجاد نیاز به ارتودنسی نقش فعال دارد کجی دندان ها و مشکلات فکی است. ممکن است دندان ها به میزان بسیار کمی روی هم آمده باشند یا به صورت نا منظم پخش شده باشند که دوعلت اصلی دارد:

عوامل ارثی کجی دندان ها

عوامل ارثی مادرزادی است و از اختلالاتی است که توسط ژن والدین به فرزند منتقل میشود و شخص در بروز آنها بی تاثیر است.

عوامل اکتسابی کجی دندان ها

عوامل اکتسابی ناشی از رفتارهای خود فرد است. این موارد میتواند ناشی از  تصادفات، عادات بد رفتاری و غیره باشند که به چند مورد آن اشاره می کنیم:

1. از دست رفتن فضای دندانی در اثر افتادن زودتر از موعد دندان شیری: اگر دندان شیری خیلی زود از دست داده شود، دندان دائمی راهنمای خود را از دست میدهد. دندان دائمی ممکن است بچرخد و یا به اشتباه از داخل دهان جوانه بزند. در برخی موارد دندان های دائمی روی هم رشد میکنند و یا حتی ممکن است فقط قسمتی از آن از لثه بیرون بیاید. گاهی اوقات دندان مجاور دندان شیری از دست رفته به سمت فضای خالی حرکت میکند و کج میشود. این اتفاق میتواند جلوی بیرون آمدن دندان دائمی را بگیرد.

2. کاهش اندازه فک با تغییر الگوی رژیم غذایی در جامعه مدرن: در گذشته نیروی مورد نیاز برای گاز زدن و بریدن وجویدن غذاها باعث شکل گیری بهتر استخوان های فک میشد. به عبارتی در انسان های اولیه شکل فک ها تحت تاثیر رژیم غذایی مرتبط با ماهیت شکارچی گونه انسان بهتر شکل میگرفت و باعث فراهم شدن فضای بیشتر برای دندانها و در نتیجه قرارگیری بهتر دندان ها کنار یکدیگر بوده است. در جوامع مدرن الگوی رژیم غذایی به سمت غذاهای پخته و نرم تغییر پیدا کرده است. نتیجه چنین تغییری آن است که سایش های تکاملی طبیعی برای دندان ها رخ نداده و از طرف دیگر نیروی مورد نیاز و عضلات قوی برای ایجاد این نیروها لازم نیست، بنابراین باعث کاهش اندازه فک می شود. تحقیقات متعددی که روی استخوان فک افراد انجام شده، ثابت کرده است که در طی چند نسل گذشته استخوان فک افراد سیر کوچک شدن را طی میکند. 3. تروما: هنگامی که دندان ها شکسته میشوند و یا کشیده شده و دوباره جایگزین میشوند ممکن است با استخوان اطرافشان جوش بخورند. این واقعه را آنکیلوزیز یا اتصال غیر طبیعی دندان به استخوان مینامند. اگر این اتفاق در دوران کودکی فرد بیافتد دندان نمیتواند به شکل مناسب در خط فک جای بگیرد، در نتیجه یک اختلال بایت به وجود میاید. 4. مکیدن انگشتان در کودکان و یا استفاده طولانی مدت از پستانک در نوزادان: این عادات میتوانند منجر به اختلالات شوند. به طور مثال، این کار ممکن باعث بیرون زدگی دندان های بالا و یا حتی قرار گرفتنشان بیرون دندان های پایین شود. فشار دادن زبان به دندان ها در هنگام قورت دادن هم میتواند اثر مشابه این عادات داشته باشد. 5. تنفس دهانی: رایج ترین اثر جانبی تنفس دهانی خشکی شیدی دهان است. تحت شرایط عادی، بزاق دهان باکتری موجود در دهان را میشوید. اگر دهان شما خشک باشد باکتری ها در جای خود باقی میمانند و میتوانند یاعث پوسیدگی و مشکل شوند. اما در کودکان، تنفس دهانی باعث ایجاد کجی دائمی جمجمه میشود. علت این است که این عمل، رشد فک بالا را خیلی بیشتر از فک پائین تشویق میکند. نتیجه ی این اتفاق یک اور بایت بسیار بزرگ و لبخندی میشود که در آن لثه ها بیش از حد لازم نمایان میشوند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (5 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی