sinus infection causes tooth pain

به زبان ساده، سینوس محفظه ای در داخل سر است که هوا به آن جریان می یابد تا پیش از حرکت به سمت ریه ها، ابتدا گرم و مرطوب شود. با این که باکتریها عاشق مکانهای گرم و مرطوب هستند، در حالت طبیعی بدن میتواند سینوسها را تمیز و سالم نگه دارد اما در برخی شرایط ویژه ای که برای باکتریها فراهم میشود، آنها میتوانند در سینوسها رشد و تکثیر یافته و موجب عفونت سینوسی شوند. یکی از علتهای عفونت سینوسی، سرماخوردگی معمولی است اما جالب است بدانید دندانها نیز میتوانند موجب عفونت سینوس شوند. سینوسها در کجا قرار گرفته اند؟

چند سینوس مختلف در ناحیه صورت (اطراف گونه، بینی و بالای چشمها) قرار گرفته اند. در تصویر زیر تصویر بهتری از موقعیت سینوسها به دست می آورید.
sinusitis toothache
اگر به تصویر بالا نگاه کنید و ردیف دندانهای بالایی را نیز در آن تصور کنید، میبینید چگونه ریشه دندانهای بالایی در تماس نزدیکی با سینوسهای دو طرف بینی قرار دارند. این سینوسها به سینوسهای ماگزیلاری مشهور هستند. اگر چه چند مجموعه سینوس در سر وجود دارد اما سینوسهای ماگزیلاری تنها سینوسهایی هستند که میتوانند به واسطه مشکلات مربوط به دندان، عفونی شوند. معمولا دندانها چند درصد از عفونتهای سینوسی را موجب میشوند؟ هاپ در کتاب Contemporary Oral and Maxillofacial Surgery، میگوید عفونتهای پریودنتال یا پری اپیکال دندانهای عقبی ماگزیلاری، از طریق کف سینوس ماگزیلاری میتوانند به آن آسیب وارد کنند. تقریبا 20 درصد از موارد سینوزیت ماگزیلاری، مربوط به دندان یا ادنتوژنیک (odontogenic) هستند. یک نمونه از آبسه نزدیک به سینوسها
abscess near sinus molar
در اینجا یک پرتوی ایکس از دندانی ارائه شده که سابقا در آن درمان ریشه و تاج (روکش) انجام شده بوده اما عفونت ریشه هرگز کاملا بهبود نیافته است. برخی از ساختارهای مهم در تصویر، در تصویر دیگری به وضوح با طرح رنگی مشخص شده اند.

abscess near sinus molar abscess and sinus outlined   
سینوس با رنگ آبی و عفونت دندان با رنگ قرمز مشخص شده است.

همان طور که میبینید، عفونت و سینوس همپوشانی دارند. اگر چه به نظر میرسد سینوس و عفونت در تصویر همپوشانی دارند اما این لزوما به معنی انتقال عفونت به سینوس و ایجاد عفونت سینوسی نیست. ممکن است آبسه در جلو یا پشت سینوس قرار گرفته باشد اما در تصور روی هم افتاده باشند. اگر نگاهی به تصویر پرتوی ایکس بیندازید متوجه میشوید سینوس ماگزیلاری فاصله بسیار کمی با دندانهای بالایی دارد. گاهی اوقات تنها یک غشای نازک، ریشه دندانهای بالایی و سینوسها را از هم جدا میکند بنابراین انتقال عفونت به سینوسها بسیار آسان است. یک نمونه از سینوزیت ناشی از دندان
tooth abscess sinus infection 
این فرد چند سال اخیر سینوزیت مزمن داشته است و سینوزیت او مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن پست فلزی در یکی از دندانهای عقبی قوس بالایی اش شروع شده است. با نگاهی به تصویر پرتوی ایکس متوجه میشویم این پست فلزی موجود در یکی از دندانهای بالایی، به نظر میرسد به لبه دندان بست شده و کمی وارد استخوان شده است. این امر موجب تشکیل آبسه ای شده که به سینوس بیمار نشت کرده است.

tooth abscess sinus infection tooth abscess sinuses outlined
بخش سبز رنگ در تصویر دندان، بخش قرمز رنگ عفونت و بخش آبی رنگ سینوس است.

متاسفانه به علت ترک خوردگی دندان که به واسطه پست فلزی بزرگ ایجاد شده است، دندان باید کشیده میشد. جراح دهان که دندان را کشیده بود، گفته است که نوک دندان درست در بالای پست فلزی شکسته بود و باعث شده بود بخشی از ریشه در حین خارج کردن دندان، وارد سینوسها شود. او باید سینوس را باز میکرد تا ریشه را اصلاح کند و بتواند مقدار زیادی از عفونت را بیرون بکشد. دندانهایی که میتوانند عفونت سینوسی ایجاد کنند اگر چه عفونت سینوسی میتواند موجب آسیب دندان شود، اما عفونت دندانهای بالایی عقبی نیز میتوانند به راحتی سینوسها را آلوده و عفونی کنند. باید به خاطر داشته باشید که دندانهای ناسالم تنها یکی از عوامل عفونت سینوسی هستند و چند عامل دیگر برای عفونت سینوسها وجود دارد. اگر شک دارید مبتلا به عفونت سینوسی حاصل از دندان هستید یا خیر، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی