sugar dental

نکاتی درباره حذف و یا کنترل مواد قندی، وقتی رابطه تغذیه با سلامت دندانها را مورد بحث قرار می دهیم بهتر است دو مطلب را جداگانه در نظر بگیریم:

 

یکی موقعی است که دندانها در حال تشکیل شدن هستند که مسلما هر چه بهتر تشکیل شوند، مقاومت بیشتری خواهند داشت. مطلب دیگر ارتباط تغذیه با دندانها در حالتی است که دندانها در دهان بیرون آمده اند و غذاهای مختلف مستقیما بر روی مینا می نشینند و تاثیر می گذارند.

علاوه بر خواص شیمیایی غذاها که ممکن است در سختی و سفتی دندان مفید یا مضر باشند، حالت فیزیکی غذاها نیز به دلیل امکان چسباندن و باقی نگهداشتن میکروارگانیسم ها و (احتمالا رشد و زیاد شدن میکروارگانیسم ها) بر روی دندانها و یا برعکس پاک کردن و برداشتن (و احتمالا توقف رشد میکروارگانیسم ها) پلاک دندانی مورد توجه قرار گرفته است.

نکته ای که علاوه بر اینها باید به خاطر داشت این است که نسبت مقادیر بعضی از مواد غذایی نیز تاحدودی قابل تامل است برای مثال کافی نیست که فقط مقدار کلسیم غذا را افزایش دهند بلکه نسبت مقدار کلسیم به فسفر در غذا از اهمیت بیشتری برخوردار است.

نتیجه ای که از مطالعه تحقیقات متعدد مربوط به رابطه تغذیه و دندان گرفته است حاکی از آن است که تنها عنصری که در دوره تشکیل دندان تاثیر مفید آن به اثبات رسیده است، فلوراید به مقدار مناسب است و در مورد تجویز انواع و اقسام مواد پروتئینی و ویتامین ها و مواد معدنی و چیزهای دیگر هنوز شواهد کافی در دست نیست.

پس از تشکیل و بیرون آمدن دندان در دهان نیز باز هم فلوراید نتایج مفیدی داشته است و تنها غذایی که استفاده زیاد از حد آن مسلما سبب خرابی دندان ها می شود، مواد قندی است زیرا مواد قندی چندین کار را اجام می دهند:

1- سبب چسبیدن پلاک میکروبی به دندان می شوند.

2- در داخل پلاک ذخیره می شوند و تا مدتی میکروارگانیسم ها از آنها تغذیه می کنند.

3- زمینه ای ژلاتینی ایجاد می کند و در نتیجه، فعالیت آنزیم های داخل پلاک بهتر و بیشتر صورت می گیرد.

4- مهمترین نقش مواد قندی این است که تبدیل به اسید می شوند و مینای دندانها را حل کرده و از بین می برند.

نتیجه این که برای پیشگیری از پوسیدگی درباره ویتامین های مختلف و کلسیم و مواد غذایی دیگر نظریه قاطعی وجود ندارد و عملا برای افراد سالم که تغذیه ای در حد طبیعی و معمول دارند هیچ نسخه ای از مواد فوق برای سفت شدن دندانها تجویز نمی شود، بلکه مکررا توصیه شده که مصرف غذاهای شیرین، کنترل و محدود گردد و از غذاهایی که علاوه بر کیفیت غذایی حالت فیزیکی پاک کننده ای داشته باشند، استفاده شود و فلوراید به مقدار مناسب چه در دوره تشکیل دندان و چه پس از تشکیل آن در دسترس باشد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی