toothpaste

تاریخچه خمیردندان : قدیمیترین سند مربوط به خمیردندان مربوط به قرن چهارم میلادی درمصر می‌باشد که در آن ترکیبی از گل زنبق آمده‌ است یونانیان و رومیان نیز از اولین کسانی بودند که سابقه استفاده از تمیزکننده‌ها را دارند.

اما تا پیش از قرن نوزدهم میلادی استفاده از خمیردندان عمومی نشده بود جان گرین وود دندانپزشک به جرج واشنگتن توصیه کرده بود که برای رفع سیاهی دندان خود از گچ یا ساقه سرو یا کاج استفاده کند. استفاده از نمک نیز از دوران های بسیار دور در کشورهای چین، یونان و روم متداول بود و بعدها در ایران توسط ابوعلی سینا توصیه شد. مصرف خمیر دندان ابتدا در چین و هند رواج پیدا کرد و بعدها در سال 1800 میلادی توسعه داده شد. سال 1824 دندان پزشکی که پی بادی نام داشت، اولین کسی بود که صابون را به خمیر دندان اضافه کرد. در سال1850 میلادی جان هاربین برای اولین بار گچ سفید را به اجزای ترکیبی خمیر دندان اضافه کرد. در 1873 کول گیت اولین خمیر دندانی را که در یک بطری بود تولید کرد. در 1896 دکتر واشنگتن شفیلد(در ایالتی در آمریکا) تیوپ خمیر دندان را ساخت. این خیمر دندان، کرم دندان پاک کن نامیده می شد. 1896 این کرم بسته بندی شد و بعد از جنگ جهانی دوم، ساخت این پاک کننده پیشرفت کرد و به جای صابونی که در خمیر دندان به کار می رفت، از امولسیون استفاده شد. چند سال بعد کول گیت فلوراید را به خیمر دندان اضافه کرد و هم اکنون نیز همین نوع خمیر دندان موجود است.

اجزا تشکیل دهنده خمیردندان

چسباننده : باعث چسبیدن اجزای خمیردندان و مانع جداشدن اجزای مایع و جامد داخل خمیردندان می‌شود. همین‌طور بر سرعت و میزان کف‌کردن خمیردندان، میزان آزادشدن طعم و ظاهر خمیردندان روی مسواک نیز اثر می‌گذارد.

ساینده : سطح بیرونی دندان‌ها را می‌سایند و باعث جداشدن پلاک و ذرات چسبیده به دندان می‌شود بعضی انواع ساینده نسبت به سایر مواد زبرترند و می‌توانند باعث صدمه غیرضروری به دندان‌ها شوند.

مرطوب‌کننده: آب را در ترکیب خمیردندان نگه‌ می‌دارد یعنی مانع خشک‌شدن آن خواهد شد. پس می‌تواند اجزای مایع و جامد خمیردندان را کنار هم نگه دارد. همچنین می‌تواند باعث احساس خنکی یا شیرینی خمیردندان شود که احساس مطبوعی را ایجاد می‌کند.

طعم‌دهنده : بیشترین طعم‌دهنده‌هایی که در ترکیب خمیردندان استفاده می‌شود نعناع است چون باعث احساس تازگی می‌شود.

شیرین‌کننده : به منظور شیرین کردن تمیز کننده‌های دندان مواد شیرین کننده همراه با اسانسها به کار گرفته می‌شوند تا این فراورده‌ها را دلچسب و مطبوع کنند. متداولترین آنها عبارتند از : سدیم ساخارین، ساخارین و شکر. استفاده از شکر ممکن است باعث بروز این اشکال شود که ضمن متبلور شدن، موجب سخت شدن خمیر دندان شود

فلوراید: باعث استحکام مینای دندان شده و از پوسیدگی آن جلوگیری می‌کنند

سفیدکننده : در آخرین دستاورد‌های قرون قبل، تغییر خاصی به وجود نیامد جز اینکه در قرن حاضر می‌توان به حضور موادی در خمیر دندان‌ها به نام سفیدکننده دندان اشاره کرد.

آب: معمولا از آب مقطر یا آبی که درجه خلوص آن نزدیک به آب مقطر باشد، استفاده می‌شود

نحوه آماده کردن تیوب خمیر دندان

قبل از پرکردن هرتیوب، باید از تمیزی وسالم‌بودن خود تیوب مطمئن شد. با وسیله‌ای شبیه جاروبرقی، ذرات وغبارازداخل تیوب، زدوده می‌شود. حالا باید درتیوب را بست تا خمیردندان به وسیله ماشین پرکننده، ازانتهای تیوب که باز است، وارد تیوب شود. بعد ازپرشدن، انتهای تیوب بسته می‌شود و سپس محل و تاریخ تولید روی بدنه تیوب نوشته می‌شود.

بعد از پرشدن تیوب‌ها، باید آنها را داخل جعبه‌‌های کاغذی گذاشت که به طور معمول این‌ کار با دست انجام می‌شود. قبل از استفاده هر ماده درترکیب خمیر دندان، باید آن را از لحاظ کیفیت کنترل کرد. پس از تولید محصول نهایی در کارخانه‌ هم در قسمت آزمایشگاه کنترل، باید نتیجه کار را از لحاظ کیفیت بررسی کرد.

چطوردر خانه خمیر دندان تهیه کنیم؟

1- 5 قاشق چایخوری جوش شیرین به عنوان سفید کننده

2- یک چهارم قاشق چایخوری نمک برای ضدعفونی کننده

3- 5 قاشق غذاخوری گلیسیرین به عنوان پایه خمیردندان

4- عرق نعناع یا اسانس دارچین

5- 10 قطره خوشبو کننده

تمام این مواد را با هم مخلوط کنید. به کمک گلیسیرین، غلظت مخلوط را به حدی برسانید که قوامی شبیه خمیردندان پیدا کند. مخلوط را در یک شیشه دهان گشاد نگهداری کنید. مراقب باشید که هیچگاه از جوش شیرین خشک یا نمک به صورت خشک روی مسواک استفاده نکنید چون می‌تواند باعث ساییده شدن دندان‌ها و آسیب‌ به لثه‌هایتان شود.

چه مقدار خمیر دندان لازم است؟

نباید خمیر‌ را آن‌قدر روی مسواک بگذارید که تمام آن را بپوشاند. کافی است به اندازه یک نخود از خمیر را روی قسمت بالایی مسواک قرار دهید. اگر روش مسواک‌ زدن شما درست باشد و آن را در حالت ۴۵ درجه نسبت به دندان‌ها حرکت دهید، خمیردندان به اندازه کافی کف کرده و تمام دندان‌ها را تمیز می‌کند.

کاربردهای خمیردندان

1- تمیزکردن و جرم زدایی از دندان ها

2- خوشبوکردن محدوده دهانی

3- از بین برنده تحریک های ناشی از گزش حشرات

4- تسکین دهنده سوختگی های جزئی پوستی

5- شستشودهنده ناخن ها به جهت زیبایی و استحکام

6- برطرف کننده مه گرفتگی لنز عینک طبی یا عینک شنا

7- برطرف کننده بوی بد دست زمان استفاده از مواد غذایی مانند پیاز، سیر و ماهی

8- تمیز کننده کفش های چرمی و همچنین بهبود خراش های ایجادشده

9- پاک کننده نقاشی بچه ها از روی دیوار

10- درخشان کننده تمامی جواهرآلات به غیر از مرواریدها

11- از بین برنده خراش های سطحی سی دی ها و دی وی دی ها

انواع خمیر دندان

1- خمیردندانهای ضد پوسیدگی :خمیردندان ‌های حاوی فلوراید، اثر کاهش دهندگی پوسیدگی دندان‌ ها را بر عهده دارند و اگر از سن 2 سالگی به طور مرتب استفاده شود تا 44 درصد از میزان پوسیدگی کم میکند.

2- خمیردندانهای سفید کننده : این خمیردندانها دارای مواد ساینده و پاک ‌کننده قوی هستند که موجب تمیزی و سفیدی و شفافیت دندان‌ها می‌شوند. اگر دندان‌هایتان دارای پوسیدگی متعدد و مینای آسیب دیده است، بهتراست دور این خمیردندان‌ها را خط بکشید، چون مواد شیمیایی قوی موجود درآنها به طور مستقیم روی عاج دندان قرار گرفته و سبب بروز حساسیت دندانی در شما می‌ شود.

3- خمیردندانهای ضدحساسیت : این خمیردندان‌ها مخصوص افرادی است که دندان‌ های حساسی دارند و با خوردن بستنی یا آب یخ یا چای و قهوه داغ، ناگهان دندان‌هایشان درد شدیدی را احساس می ‌کند به طور معمول باید دو هفته از این خمیردندان‌ها استفاده کنید و بعد از آن تا چند هفته با خمیردندان‌ معمولی دندان ‌هایتان را مسواک بزنید.

4- خمیردندانهای ضد جرم: اگر شما هر شب از این خمیردندان ها استفاده کنید، باید در انتظار سایش مینای دندان هایتان باشید که از این محل‌های ساییدگی، دندان‌ها حساس می‌ شوند و شما با خوردن هر خوراکی یا نوشیدنی سرد و گرم احساس درد خواهید کرد ذرات ساینده این خمیردندان ها، سایش لثه‌ ها را هم در پی دارند. بنابراین اگر سیگاری‌ نیستید، اصلا چنین خمیردندانی را نخرید.

5- خمیردندانهای چینی : بسیاری از کشورها واردات خمیردندان از چین را ممنوع کردند

6- خمیر دندان ترمودنت : این خمیر دندان حساسیت اعصاب را از بین میبرد زمانی که بیمار از حساسیت طوق دندان شکایت دارد توصیه میشود مقداری از خمیر دندان روی مسواک استفاده کند و مقداری را با انگشت بر روی نواحی حساس بمالد.

7- خمیردندان اموفرم : این خمیر دندان ماده حساسیت زدا برای دندانهایی است که به دلیل ار بین رفتن مینا یا برهنه شدن سطح ریشه به عوامل تحریکی حساس شده باشد.

8- خمیردندان استرانسیوم کلراید : این خمیر دندان طبی است و به منظور کاهش حساسیت دندانها به خصوص در ناحیه طوق و ریشه های برهنه در اثر تحلیل استخوان و یا جراحی پریو.

9- خمیردندان حاوی آنزیم : با تولید H2o2 در دهان به عنوان ضد پلاک عمل می کند.

10- خمیردندان اسیدی : این نوع حاوی اسید آرژینین و کربنات کلیسم بوده و به گفته محققان مانع از پوسیدگی دندان می شود.

به چه نکاتی در خرید خمیر دندان توجه کنیم؟

هنگام خرید خمیر دندان، باید وجود موادی مانند "دی‌اتیلن گلیکول، دی ‌گلیکول" و یا "دی‌ گلیکول استئارات" را در آن بررسی کنید، اما ممکن است بعضی از خمیردندان ‌ها، لیست مواد تشکیل ‌دهنده را ذکر نکرده باشند که در این صورت باید به نام کشور سازنده، نشان استاندارد و مجوز وزارت بهداشت توجه کنید.

جالب است درباره رنگ انتهای تیوب خمیر دندان بدانیم که:

رنگ های انتهای لوله خمیر دندان معنای جنس ماده مصرفی را دارد و مهم است که بدانیم زمانیکه شما خمیر دندان میخرید، اگر متوجه قوطی یا لوله خمیر شوید، در پائین آن به یکی از چهار رنگ زیر علامت گذاری شده است:

- اگر علامت رنگ سبز باشد: خمیر دندان از مواد طبیعی ساخته شده است.

- اگر علامت رنگ آبی باشد: خمیر دندان از مخلوطی از مواد طبیعی و ادویه جات ساخته شده است.

- اگر علامت رنگ سرخ (قرمز) باشد: خمیر دندان از مواد طبیعی و مواد کیمیاوی (شیمیایی) ساخته شده است.

اگر علامت رنگ سیاه باشد: خمیر دندان کاملاً از مواد کیمیاوی (شیمیایی) ساخته شده است.

شما فقط آن خمیر دندان را خریداری کنید که رنگ سبز یا آبی علامت گذاری شده است.

4.3181818181818 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 86% (11 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی