دندان عقل

کشیدن دندان عقل

دندان پزشکتان تشخیص داده است که وقت آن رسیده دندان عقل خود را خارج کنید. شاید همانند دندان های دیگر با کشیدن دندان این مشکل حل شود ولی با توجه به عکس دندانتان امکان دارد شما را به جراح فک و صورت ارجاع داده تا بتوانید به راحتی از شر دندان های عقل خلاص شوید. چند روز بعد از عمل جراحی، شرایط دهان شما به حالت اولیه برگشته و جای دندان جراحی شده درمان می شود.

چرا باید دندان عقل را درآورد؟

دندان های عقل سومین دندان های آسیاب بزرگ شناخته شده و در آخرین ردیف دندان ها رشد می کنند. این دندان ها در سنین 17 تا 25 سالگی می رویند که توسط عکسبرداری به وضوح قابل رویت هستند. بیشتر مردم به یکی از دلایل زیر این دندان ها می کشند:

به دندان های دیگر فشار وارد می کنند. از آنجایی که این دندان ها در ردیف آخر قرار دارند، امکان اینکه در استخوان های فک یا لثه گیر کرده باشند زیاد است. به همین دلیل می توانند به دندان های کناری فشار وارد کنند که همین موضوع موجب درد می شود.

امکان دارد زاویه رشد این دندان ها مناسب نباشد. همین موضوع نیز می تواند به دندان های دیگر فشار وارد کند، دهان شما به اندازه کافی بزرگ نباشد، در این صورت فک شما فضای کافی برای رشد دندان عفل نخواهد داشت.

دندان عقل پوسیده و بیماری های لثه یکی دیگر از دلایل می باشد. از آنجایی که این دندان ها در ردیف آخر می باشند، مسواک زدن و تمیز کردن آنها مشکل می باشد.

قبل از جراحی دندان عقل
wisdom teeth
درباره پروسه جراحی با متخصص فک و صورت مشورت کنید. در این ملاقات:

درباره هر نوع بیماری که دارید با وی صحبت کنید
نام داروهایی که روزانه و مستمر مصرف می کنید را بگویید
هر سوالی درباره جراحی دارید از وی بپرسید.
درباره نوع بی حسی باهم تصمیم بگیرید
زمانی را برای جراحی انتخاب کنید که بعد از آن بتوانید استراحت کنید.

حین جراحی دندان عقل

جراحی معمولا 45 دقیقه یا کمتر به  طول می انجامد.
بیشتر جراحی ها با بی حسی موضعی انجام می شوند. اغلب حین جراحی، متخصص فک و صورت لایه لثه را شکاف داده، بلند کرده و دندان را خارج می کند. بعد از آن زخم ایجاد شده را شسته و سپس بخیه می زند که بعد از گذشت چند روز خود به خود جذب می شود. اغلب جراحی های دندان عقل بعد از دو هفته بهبود پیدا می کنند.

بعد از جراحی دندان عقل

شرایط دندان ها و متعاقبا شرایط جراحی ها همیشه یکسان نیستند. برخی از افراد بالافاصه بعد از عمل می توانند به فعالیت های روزانه ادامه دهند، حتی می توانند به محل کارشان بروند. ولی برخی افراد بعد از جراحی حتی قادر به رانندگی نیز نخواهند بود وحتما باید استراحت کنند تا هوشیاری لازم را به دست آورند. بیشتر افراد بعد از جراحی دردی ندارند. امکان دارد سه تا چند روز هنگام غذا خوردن مشکل داشته باشید. متخصص شما اطلاعات لازم در این زمنیه را در احتیار شما قرار خواهد داد. احتمال دارد درمان کامل چند هفته به طول انجامد.

به توصیه های زیر توجه فرمایید:

می توانید برای جلوگیری از ورم و یا تغییر رنگ پوستتان از تکه ی یخ استفاده کنید
برای ورزش دادن فکتان، دهان خود را به آرامی باز و بسته کنید
تا چند روز غذاهای نرم مثل سوپ بخورید
مایعات زیاد مصرف کنید
دو یا سه روز بعد از جراحی می توانید مسواک زدن و نخ کشیدن را شروع کنید. مراقب باشید هنگام مسواک زدن دندان های مجاور، لخته تشكیل شده کنده نشود زیرا در این صورت دوباره درد و خونریزی شروع خواهد شد.
دارو های تجویز شده توسط متخصصتان را به درستی مصرف کنید
در صورت هر گونه تب یا درد شدید به متخصص خود مراجعه کنید.
تا چند روز مایعات خود را با نی مصرف نکنید
امکان دارد متخصص شما قرقره کردن با آب نمک را توصیه کند
تا چند روز از کشیدن سیگار خودداری کنید زیرا سیگار روند درمان را کند تر می کند.

هرگز نباید از دندان های عقل نهفته غافل شد. اگر دندان عقل که در هجده تا بیست و پنج سالگی می روید، به علت های ژنتیک یا اکتسابی طی این زمان رشد نکند یا به صورت نیمه نهفته رشد پیدا کند، باید مورد بررسی جدی قرار بگیرد.

در واقع دندانی که بعضی از تاج های آن در محیط دندان رویش یابد و بقیه نهفته بماند نیازمند ملاحظات پزشکی است.

به ندرت اتفاق می افتد که  این دندان های نهفته به ایجاد کیست های بزرگ و تخریب استخوان فک منجر می شود و در موارد خاص قابلیت تبدیل شدن به سرطان های مهاجم را پیدا کند به همین خاطر توصیه می شود هر سال یا دو سال یک بار از طریق عکس رادیوگرافی مورد بررسی قرار گیرد و در صورت مشکل ساز بودن نیز باید از طریق عمل جراحی از لثه خارج شود.

لازم به ذکر است که دندان عقل نیمه نهفته در فضایی که برای رشدش کافی نیست، استعداد عفونی شدن پیدا می کند.

افرادی که باید بیشتر به دندان عقل خود اهمیت دهند:

1- خانم های جوانی که قصد باردار شدن زیرا به علت تغییرات خاصی که در بدن اتفاق می افتد دندان های عقل در خطر عفونی شدن قرار می گیرند.

2- افراد با ضعف سیستم ایمنی

3- مبتلایان به  دیابت

4- افرادی که بهداشت دهان و دندان شان ضعیف است.

5- کسانی که مشکل استخوانی دارند.

دندان عقل نهفته پدیده ای بسیار متداول است، ولی برای نیمی از افراد هیچ وقت مشکل ایجاد نمی کند، اما این مساله نباید باعث شود که نسبت به ایجاد درد، تورم، حساس شدن لثه ها، کرم خوردگی و بوی بد دهان خود که نشانه ای از خطرساز شدن دندان عقل است، بی توجه باشید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی