دندان

مردم از دندان ها برای بریدن و جویدن غذا استفاده می کنند، مراحل اولیه ای که برای هضم غذا ضروری می باشند. دندان های برنده و بلند نیش وظیفه ی تکه تکه کردن مواد غذایی مثل گوشت را به عده دارند و دندان های آسیاب بزرگ نیز بعد از آن مواد غذایی را له می کنند. وقتی مشغول جویدن غذا هستیم، زبان هم وظیفه دارد غذا را به سمت دندان ها هدایت کند. بزاق دهان هم با خیس کردن مواد غذایی، به هضم راحت غذا کمک می کند. وجود دندان ها علاوه بر جویدن و هضم غذا، برای ادای برخی از کلمات نیزضروری می باشد.

انسان در طول زندگی دو بار رشد دندان ها را تجربه می کند. دندان های ابتدایی که به دندان های شیری معروف هستند و دندان های ثانویه که با عنوان دندان های دائمی شناخته شده اند. دندان های شیری (22 عدد) در دوران کودکی رشد می کنند و در سن 6-14 سالگی جای خود را به 32 دندان دائمی می دهند. دندان های شیری:
بیشتر نوزادان بدون دندان متولد می شوند ولی این بدین معنی نیست که کلا دندانی در دهان آنها وجود ندارد، بلکه دندان ها زیر لثه در حال شکل گیری هستند و معمولا در سن 6 یا 7 سالگی کاملا رشد می کنند. ناگفته نماند در موارد نادر، دیده شده است نوزادانی که با دندان متولد شده اند.

دندان دائمی:

دندان های دائمی معمولا در سن 6-14 سالگی جای دندان های شیری را می گیرند. دندان های شیری در این سن افتاده و جای خود را به دندان های دائمی می دهند. وقتی دندان های دائمی زیر لثه ها، در داخل استخوان های فکین، شروع به رشد می کنند، ریشه دندان های شیری حل شده و  سپس دندان ها لق شده و می افتند و در مرحله ی نهایی هم دندان های دائمی جایگزین می شوند.

دندان عقل:

دندان عقل که با عنوان دندان سوم آسیاب نیز شناخته می شود، معمولا از سنین 17 سالگی شروع به رشد می کنند و معمولا توصیه می شود به موقع کشیده شوند تا به دندان های دائمی آسیب نرسانند. دندان های عقل می توانند به دندان های دیگر فشار وارد کنند و به همین دلیل هم موجب درد شوند. امکان دارد زاویه رشد این دندان ها مناسب نباشد و باز هم این موضوع به دندان های دیگر آسیب می رساند. درصورتی که دهان شما به اندازه کافی بزرگ نباشد، فک فضای کافی برای رشد دندان عقل نخواهد داشت، به همین دلیل کشیدن به موقع آنها به نفع خود شما خواهد بود. دندان نیش یک نوع از دندان ها در داخل دهان می باشد که برای تکه تکه کردن مواد غذایی به کار می رود. بزگسالان 4 دندان نیش دارند- دو دندان در فک بالا و دو دندان نیش در فک پایین.
دندانها ساختارهای درون دهان اغلب مهره داران میباشند که جهت خوردن و تکه تکه کردن غذا استفاده می شود و درجه سختی این بافتها گوناگون است و از اجزای زیر تشکیل شده اند:
مینا : لایه شفاف سطح دندان که علاوه بر حفاظت از دندان در زیبایی دندان بسیار موثر است باعث محافظت از تاج در برابر اعمال جویدن و وسایل ساینده می‌شود، سختی این ماده امکان محافظت نسبی مینا و دندان را از پوسیدگی فراهم می‌کند لازم به ذکر است که امکان بازسازی مینا توسط بدن وجود ندارد.
مینای دندان لایه ی بیرونی  سفید، براق و سخت دندان است. مینای دندان، سخت ترین و محکم ترین قسمت در کل بدن می باشد که96درصد آنن از مینرال و مابقی از آب و مواد ارگانیک ساخته شده است.

عاج : در زیر مینای دندان عاج وجود دارد که به سختی مینا نیست و روند پوسیدگی در آن بیشتر است و قسمت عمده بافت دندان را تشکیل می دهد در ضمن عاج به طور مداوم در طی عمر انسان تشکیل می‌شود.
عاج دندان بافتی که سخت تر از استخوان است و در زیر سمنتوم و مینای دندان قراردارد. عاج تاثیر زیادی در رنگ دندان ها دارد. 70 درصد عاج دندان از مینرال، 20 درصد از مواد ارگانیک و 10 درصد آب تشکیل شده است.
سمنتوم : لایه بسیار نازکی شبیه بافت های استخوانی به رنگ زرد می باشد که روی ریشه ی دندان را می پوشاند. این لایه کمک می کند دندان در جای خود بماند. سمنتوم تشکیل شده از غشائ پریودنتال می باشد، غشایی که کمک می کند دندان در حفره خود بماند. این لایه نرم تر از مینای دندان و عاج دندان است.الیاف نگهدارنده دندان از یک سو به استخوان و از سوی دیگر در درون سمنتوم ریشه قرار می‌گیرند. با تحلیل لثه، سمنتوم در معرض مواد محرک قرار گرفته و با تحریک سمنتوم درد ایجاد می‌گردد.
پالپ یا مغز دندان: قسمت مرکزی دندان است.مغز دندان از عصب و رگ های خونی تشکیل شده است که وظیفه دارد تغذیه عاج را تامین کند. قسمتی از پالپ در داخل تاج و قسمت دیگر در داخل ریشه قرار دارد.
وظیفه ساخت عاج جدید به عهده این بخش از دندان است پالپ با تامین تغذیه بافت ها موجب تشکیل عاج دندان می شود. پالپ دارای رشته های عصبی و رگ های خونی می باشد.
با ملتهب شدن این بافت به دلیل ترشح سموم میکروبی حاصل از پوسیدگی یا جراحات، دندان درد در این بخش ایجاد می‌گردد. میکروبها میتوانند از این طریق وارد چرخه خون شوند به نواحی دیگر منتقل شوند.

کراون یا تاج دندان: قسمتی از دندان که قابل رویت است تاج دندان می گویند. کراون دندان های شما را مستحکم کرده و ظاهر دهان شما را بهتر خواهد کرد.کراون  بالای لثه قرار دارد که دندان شما را به استخوان فک وصل می کند. پالپ یا همان مغز دندان که در داخل ریشه و تاج قرار دارد، از یک بافت بسیار نرمی ساخته شده است که تغذیه دندان توسط آن انجام می شود.

لثه ها: بافت نرمی که اطراف دندان ها قرار دارد. لثه ها از دندان ها و بافت هایی که آنها را به استخوان متصل می کنند، حفاظت می کنند. در صورتی که لثه ها سالم نباشند، احتمال اینکه دندان ها از بین بروند بالا می رود، پس اهمیت لثه ها و مراقبت از آنها به میزان مراقبت از دندان ها زیاد است. در صورتی که مراقبت های کافی و لازم در این زمینه صورت نگیرد، باکتری ها روی دندان ها تشکیل شده و سپس بدن به حضور آنها واکنش نشان می دهد و بیمار یهای لثه بروز پیدا می کند.  

دندان پیش: همان دندان های جلویی می باشند. این دندان ها فقط یک کانال دارند.انسان ها 8 دندان پیش دارند، 4 دندان در فک بالا و 4 دندان در فک پایین

دندان های آسیاب: از این دندان ها برای له کردن مواد غذایی استفاده می شود. دندان های آسیاب فک بالا دارای سه کانال می باشند، در حالی که دندان های آسیاب فک پایین دو کاناله. بزرگسالان 12 دندان آسیاب بزرگ دارند که شش تای آنها در فک بالا و شش تای دیگر در فک پایین قرار دارد.

عصب دندان: رشته های عصبی پیام هایی چون دمای سرد و گرم و و درد را انتقال می دهند.

دندان های آسیاب کوچک: این دندان ها بین دندان های نیش و دندان های آسیاب بزرگ قرار دارند و دارای یک کانال می باشند. بزرگسالان 8 دندان آسیاب کوچک دارند- 4 دندان در فک بالا و 4 دندان در فک پایین.

کانال دندان: نگهدارنده دندانی که تا استخوان فک کشیده شده است. تعداد کانال ها از 1 تا 4 متغییر است.

اجزای حامی دندان :

استخوان:  موجب حمایت دندان در استخوان‌های فک می‌شود و ریشه را احاطه می کند . حجم استخوان موجود در اطراف ریشه باعث محکم شدن یا لقی دندان‌ها می‌شود.

لثه: شکل، قوام، رنگ و ضخامت آن در سلامت دندان تاثیر دارد و پوشاننده استخوان است .

پریودنتال:  الیاف نگهدارنده ای که مانند نخ‌های باریکی ریشه دندان را به استخوان آلوئول متصل می‌کنند. الیاف کلاژن لیگامان دور دندانی به صورت دسته‌های متعدد افقی و مایل ، سیمان ریشه را به استخوان فک چسبانده‌اند. ترتیب قرار گیری و انعطاف پذیری این الیاف جابجایی محدود دندان و انجام عملیات ارتودنسی را امکانپذیر می‌سازد و همچنین به عنوان ضربه گیر از وارد شدن ضربه مستقیم به دندان و ساییدگی آن جلوگیری می‌کند. فعالیتهای متابولیک و سنتز کلاژن در لیگامان دور دندانی دارای شدت بالایی است و به همین دلیل هر گونه اختلال در سنتز کلاژن باعث اختلال در ساختمان لیگامان و لق شدن دندانها می‌گردد.

انواع دندان:

شیری Deciduous Teeth

تعداد دندانهای شیری:

تعداد دندانهای شیری 20 عدد است که در هر آرواره 10 عدد قرار گرفته است این ده دندان در دو نیمه راست و چپ به صورت قرینه قرار دارند

نام دندانهای شیری:

درنیمه هر آرواره دو دندان پیشین ، یک دندان نیش ،دودندان آسیاب کوچک قرار گرفته است . اسم این پنج دندان از خط وسط به طرف عقب عبارتند از :‌دندان پیش میانی. که بطور قراردادی با حرف A  نشان داده می شود .

دندان پیش طرفی یا B                 
دندان نیش یا  C
دندان آسیای اول یا D                               
دندان آسیای دوم یا E

در دهان 4 نیمه فک داریم . برای اسم بردن هر دندان باید جای آن را در فک مشخص کرد برای این کار از شکل زیر استفاده می شود. این شکل  فک و دندانهای شخصی که در روبروی ما ایستاده است. را نشان می دهد.

می توان شکل فوق را خلاصه کرد و فقط علامت دندانهای مورد نظر را نوشت

تکامل این دندانها از زمان جنینی شروع می شود واز 6 ماهگی شروع به رویش میکنند و تا سن دو و نیم سالگی تکمیل می شوند. این دندانها درحالت طبیعی تا سن 6تا 7 سالگی باقی می مانند.نگهداری ازاین دندانها بسیارمهم است چرا که این دندانها پایه دندانهای اصلی هستند.

 ترتیب رویش دندانهای شیری:

نام دندانهای شیری

زمان رویش در فک پایین

زمان رویش در فک بالا

A :اولین پیشین

10-6 ماهگی

12-8 ماهگی

B :دومین پیشین

16-10 ماهگی

13 -9 ماهگی

C : دندان نیش

23-17 ماهگی

23 -16ماهگی

D : اولین آسیای بزرگ

18-14 ماهگی

19- 13 پسرها

18 -14 دخترها

E :دومین آسیای بزرگ

31-23 پسرها

30-24 دخترها

33 -25

وظیفه دندانهای شیری:

دندان‌های شیری علاوه بر وظایف معمولی یک دندان (جویدن ، تکلم ، حفظ شکل و زیبائی چهره) وظیفه خاصی دارند حفظ فضای لازم برای رویش دندانهای دائمی ازاینرو رویش صحیح دندانهای دائمی ارتباطی نزدیک به وجود دندانهای شیری تا سنی خاص دارد اگر دندان‌های شیری زودتر از زمان طبیعی کشیده شوند، یا آنکه بیشتر از مدت لازم در دهان باقی بمانند، رویش دندان‌های دائمی زیرین دچار اشکال می شوند.

چگونه دندانهای شیری لق میشوند:

جوانه‌های دیگری در زیر دندان‌های شیری وجود دارد که بوجود آوردنده دندان‌های دائمی هستند و برای همین به "جوانه‌های دندان‌های دائمی" معروفند،این جوانه‌ها بعد از رویش دندان‌های شیری همچنان به رشد خود ادامه میدهند، ابتدا تاج و بعد از مدتی ریشه دندان‌های دائمی را در داخل استخوان فک بوجود می‌آورند. با تشکیل ریشه ، این جوانه‌ها شروع به حرکت می‌کنند. حرکت جوانه دندان‌های دائمی همراه با از میان رفتن ریشه دندان‌های شیری است. که باعث لق شدن این دندانها می‌شود.زمانی که این دندان لق میافتد گاهی نوک سفید دندان دائمی زیر آن دیده میشود. لازم به یاداوری است که برای صحیح روئیدن دندان‌های دائمی، هر کدام از دندانهای شیری باید تا سن خاصی در دهان باقی بمانند.

اگر دندانهای شیری نیفتند چه اتفاقی می افتد:

بعد از 12 سالگی هیچ دندان شیری نباید در دندان باشد و وجود دندان شیری بعد از این سن باعث کمبود فضا در فک  برای رویش دندان دائمی می شود این اتفاق باعث کج یا دیر روئیدن و یا گاهی نروئیدن دندان‌های دائمی زیرین میشود درمواردی که به دلیل پوسیدگی شدید این دندانها زودتراز زمان خود کشیده شوند نیزاشکالاتی را دررویش دندان‌های دائمی بوجود خواهند آورد ودندان‌های مجاور به سمت محل خالی دندان حرکت می‌کند و فضای موجود را تنگ می‌کنند، که درهر دوصورت برای جلوگیری ازمشکلات بعدی باید تحت نظارت دندانپزشک قرار گرفت .

چگونه ازدندانهای شیری کودکانمان مراقبت کنیم؟

1- شیر دادن یا خواباندن کودک با شیشه شیر باعث پوسیدگی دندانها میشود از این کار خودداری کنید و یا اینکه پس از آن دندانهای کودک را با گاز استریل یا پارچه خیس تمیز پاک کنید.

2- جلوگیری ازمصرف مواد قندی درکودکان درمیان وعده ها ویا الزام به مسواک زدن بعد ازمصرف اینگونه مواد

3- حتما کودکانتان را تحت نظر دندانپزشک قرار دهید تا در صورت احتمال هر گونه مشکل پیشگیری کنید

دندان دائمی (Permanent Teeth)

 تعداد دندانهای دائمی 32 تاست که در هر آرواره 16 عدد وجود دارد. درهرنیمه آرواره یک دندان نیش  قرار دارد که ضخیم و برجسته است و سرتیز وبرنده دارد وبرای بریدن قطعات گوشت بسیار مناسب است همچنین دو دندان آسیاب کوچک وجود دارد که پهن و تخت هستند و لبه‌های تیز وعاج دار دارند واین دندانها فاصله بین دندانهای نیش تا آسیای بزرگ را پرمی‌کنند.درفک پائینی ،تمامی دندانهای آسیای کوچک ، تک ریشه‌ای می‌باشند اما درفک بالایی دندانهای آسیای کوچک کنار نیشها  دوریشه‌ای و دندانهای آسیای کوچک کنار آسیاهای بزرگ ، تک ریشه‌ای هستند.علاوه بر اینها درهرنیمه آرواره دو دندان پیشین قرار دارد که دندانهای جلویی تک ریشه ای درهرفک میباشند که بزرگ و تخت و با لبه تیز و باریک هستند و برای بریدن لقمه کاربرد دارند.همچنین درهرنیمه آرواره سه دندان آسیاب بزرگ قراردارد که درطرفین فکهای بالا وپائین قرار دارند وبه ترتیب آسیای اول ، دوم ،سوم نامیده می‌شوند دندانهای آسیای اول، دقیقا"‌ کناردومین دندان آسیای کوچک قرارداشته و به دندانهای آسیای شش سالگی هم معروف می‌باشند.آخرین دندانهای آسیاب بزرگ معروف به دندانهای عقل در سنین بیست سالگی در می‌آیند.

ترتیب رویش دندانهای دائمی:

نام دندانهای دائمی

زمان رویش در فک بالا

زمان رویش در فک پایین

پیشین مرکزی

8-7 سالگی
    

           7-6 سالگی

         پیشین جانبی
    

           9-8 سالگی
    

           8-7 سالگی

          دندان نیش
    

          12-11 سالگی
    

          10-9 سالگی

       اسیای کوچک اول
    

          12-11 سالگی
    

        12 -10 سالگی

       اسیای کوچک دوم
    

          12-10 سالگی
    

        12-11 سالگی

       اسیای بزرگ اول
    

            6 سالگی
    

           7-6 سالگی

       اسیای بزرگ دوم
    

          13-12 سالگی
    

         13-11 سالگی

         دندان عقل
    

         21-17 سالگی
    

         21-17 سالگی

دندان 6:

از حدود سن 6 سالگی بتدریج دندانهای دایمی شروع به رویش می کنند. در داخل استخوان فک هر کودک در زیر دندانهای شیری جوانه دندان های دایمی وجود دارد .معمولا اولین دندان دایمی که رویش می کند، دندان آسیای بزرگ اول یا دندان شماره 6 است و چون این دندان در حدود 6 سالگی در می آید، دندان 6 سالگی نام دارد. محل این دندان در پشت دندان آسیای دوم شیری است و بدون اینکه دندان شیری بیفتد، این دندان رویش می کند. دندان در 6 سالگی، الگوی رویش سایر دندانهای دائمی است و رویش صحیح و مرتب بقیه دندانها به وجود دندان 6 سالگی بستگی دارد. بی توجهی به دندان 6 سالگی باعث پوسیدگی شدید آن و در موارد زیادی منجر به از دست رفتن این دندان می شود

دندان عقل (Wisdom Teeth)

 به آخرین دندان در هر قوس فکی گفته می‌شود که معمولاً بین ۱۷ تا ۲۵ سالگی در دهان می‌روید و دندانپزشکان اصطلاحا آن را "آسیای سوم" می‌نامند.

معمولا هر فردی دارای ۲ دندان عقل در فک بالا ،۲ دندان عقل در فک پایین و در مجموع دارای ۴ دندان عقل است ما در مورد دندان عقل با 3 پدیده روبه رو هستیم:

1- پدیدهhypodontia : عدم وجود دندان عقل

2 -دندان عقل نهفته : این پدیده دلایلی دارد از جمله:

-  دلایل ارثی

-  بیماری‌های دوران کودکی (کم خونی ، راشیتیسم)

-  عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها

3- دندان عقل نیمه نهفته : قسمتی از تاج دندان به طورناقص دردهان ظاهر می‌شود

 مشکلاتی که دندان‌های عقل روییده،نهفته و نیمه نهفته می‌توانند ایجاد کنند به شرح زیر است :

الف. اثر فشاری محدودیت فضا در قوس فکی یا رشد دندان عقل در جهات نادرست که خود مشکلات زیر را به وجود می اورد:

- تحلیل ریشه دندان مجاور توسط دندان عقل نهفته

- تشکیل کیستها و تومورهای با منشا دندانی در اطراف دندان عقل نهفته که بسته به نوع ضایعه ممکن است خوش خیم و یا بد خیم باشند.

- تضعیف استخوان فک توسط یک دندان نهفته و عدم استحکام مکانیکی استخوان فک در برابر ضربه

- نامرتب شدن و درهم ریختگی بقیه دندان‌های فک

ب. به علت عدم دسترسی کافی در حین مسواک زدن و گیرغذایی که به وجود آورنده مشکلات زیر است:

- عفونت در لثه و بافت‌های نرم اطراف دندان عقل (پری کورونیت)، ایجاد عفونت در استخوان و بافت‌های نگهدارنده دندان عقل و همچنین دندان مجاور آن (بیماری پریودنتال)

پوسیدگی دندان عقل

ج. این دندان‌ها باعث بروز دردهایی در ناحیه مفصل فک، گوش،چشم و سر می‌شود و برای مقابله با پیدایش چنین دردهایی، بهتر است که دندان‌های عقل توسط پزشک متخصص کشیده شود.

 قابل ذکر است که این دندانها نقش چندانی در جویدن غذا ندارند و با توجه به مشکلاتی که ذکر شد،این دندان ممکن است توسط دندانپزشک از فک خارج شوند. البته خارج کردن بدون دلیل آن به خاطر احتمال آسیب به اعصاب توصیه نمی‌شود.بهترین سن برای خارج کردن دندان عقل از دهان، زیر ۲۰سالگی است.البته درسنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی هم امکان خارج کردن آن‌ها وجود دارد،ولی پس از ۴۰ سالگی کشیدن دندان عقل دشوارتر می‌شود.خارج کردن این دندان ممکن است عوارضی مانند خونریزی، درای ساکت، آسیب به اعصاب و ... داشته باشد.

teeth مشکلات درآوردن دندان‌های عقل در سنین سالمندی:

1-با افزایش سن ریشه‌ها قطورتر شده و ممکن است کشیدن دندان را سخت‌تر کند

2-التیام ضعیف‌تر بعد از کشیدن دندان

3-پوسیدگی دندان‌های مجاور

4-احتمال فک جوش شدن دندان

5-احتمال شکسته شدن استخوان در افراد پیر در حین جراحی و درآوردن دندان

6-کاهش تحمل بیمار به دلیل شرایط سنی و درمان‌های پزشکی از قبیل مصرف داروهای قلبی، ریوی و ..

 بنابراین اگر سن شما از 40 سالگی گذشته است و هیچ مشکلی با دندان عقل‌تان ندارید، بهتر است دیگر به فکر خارج کردن آن نباشید، چون بعید به نظر می‌رسد بعد از این نیز دچار بیماری‌های لثه، پوسیدگی و یا تغییرات کیستیک در اطراف این دندان شوید. فقط کافی است هر 1 یا 2 سال یک‌بار، یک عکس رادیوگرافی از دندانتان تهیه کنید تا مطمئن شوید هیچ عارضه جانبی وجود ندارد.

چگونه متوجه مشکل دندان عقل شویم:

اگر در پشت دندان عقل‌تان، یک تکه از مخاط احساس کردید که گاهی روی سطح دندان عقل را می‌پوشاند و امکان دارد با فشار دندانهای بالا زخم شود ومواد غذایی زیر این گوشت اضافی گیر ‌کند و باعث یک عفونت دردناک و بدبوشده است.به دندان پزشک مراجعه کنید تا زیر این بافت اضافی را شستشو داده و باقیمانده مواد غذایی را پاک کند یا در صورت نیاز دندان عقل را خارج کند.

گاهی دندان عقل شما کاملا به صورت افقی در استخوان فک قرار گرفته است و به‌جای این‌که عمودی بالا بیاید به سمت جلو،حرکت می‌کند.در این شرایط ریشه دندان آسیای دوم را قربانی حرکت نادرست خود می‌کند وپس از مدتی ریشه دندان آسیای دومتان تحلیل می‌رود نیازبه درمان این ریشه پیدا میکنید. با گرفتن یک عکس رادیوگرافی، از رویش صحیح دندان عقلتان مطمئن شوید

تاثیردندان عقل در ارتودنسی:

گاهی ممکن است شما فضای کمی برای حرکت دادن دندان‌ها و مرتب کردنشان داشته باشید. در این شرایط گاهی متخصص ارتودنسی قبل از شروع درمان ارتودنسی به شما توصیه می‌کند دندان عقل‌تان را با جراحی ازدهان خارج کنید؛ به‌ویژه هنگامی که لازم است برای مرتب کردن دندان‌هایتان، دندان‌های آسیاب را عقب بکشید.

همچنین گاهی شما دندان‌هایتان را ارتودنسی می‌کنید و همه دندان‌ها پس از خاتمه مدت درمان مرتب می‌شوند،ولی هنوز مقداری شلوغی در دندان‌های جلوی فک پایین باقی است. دراین مورد نیز ممکن است دندان پزشکتان به شما توصیه کند که دندان عقلتان را جراحی کنید تا این بی‌نظمی اندک باقی‌مانده نیز برطرف شود

3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 70% (3 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی