jaw

دهان اولین قسمت دستگاه گوارش است که از لب ها شروع و به حلق منتهی می گردد و در اعمال زیادی نظیر حرف زدن، خندیدن، چشیدن، گاز گرفتن، جویدن و بلعیدن غذا شرکت دارد. آرواره یا فک انسان بخشی از دهان می‌باشد که وظیفه جویدن غذا را بر عهده دارد.

در دهان دو فک وجود دارد و درداخل استخوان هر فک حفراتی وجود دارد که ریشه دندانها در آن قرارمی گیرد. در این حفرات دندانها بوسیله الیاف دور دندان به استخوان فک متصل می شوند. روی آرواره ها و دور دندان را لثه می پوشاند به آرواره لثه و الیاف نگهدارنده دور دندان بافت نگهدارنده دندان گفته می شود.

استخوان فک بالا یا ماگزیلا:

فک بالا که ثابت است و حرکت نمی کند استخوانی است که در طرفین صورت قرار گرفته و به صورت زوج است و با یک زایده ٔ هرمی به استخوان گونه مفصل میشود و برجستگی صورت را تشکیل می دهد و وبا زائده ای به نام زایده ٔ کامی درتشکیل سقف دهان و زیر بینی شرکت دارد. سطح خارجی فک بالا در مجاورت عضلات صورت و پوست قرار دارد و سطح داخلی جزو جدار خارجی حفره ٔ بینی است. در داخل این استخوان حفره ٔ بزرگی دیده می شود به نام سینوس فک که سوراخ آن در حفره ٔ بینی باز میشود.

استخوان فک تحتانی یا مندیبل :

استخوان فک تحتانی است که متحرک است و بزرگترین و قویترین استخوان صورت است که به تنهایی آرواره تحتانی را میسازد و با استخوانهای گیجگاهی مفصل میشود. دارای تنه نعل اسبی شکل و دو شاخه میباشد مندیبل از استخوانهای فرد جمجمه انسان است و از بخش عمودی راموس و بخش افقی ( body) تشکیل شده است.

کورونوئید (Coronoid process)

یک زائده استخوانی مثلثی شکل که زایده منقاری نامیده میشود و در قسمت قدامی کنار راموس قرار دارد.

کوندیل(Condyle)

برآمدگی قسمت خلفی کنار راموس که در مفصل تمپورومندیبولار به استخوان گیجگاهی مفصل میشود.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی