نخ دندان

استفاده از نخ دندان برای تضمین سلامتی دندان ها ضروری می باشد ولی متاسفانه بیشتر افراد از نحوه درست استفاده از آن بی اطلاع هستند. به همین دلیل در این عکس درباره نحوه درست استفاده از نخ دندان توضیحاتی را ارائه کرده ایم.

 

1. 45 سانتی متر از نخ دندان را در هر دو دست دور انگشت وسط بپیچید.سپس به اندازه 1تا 2 سانتی متر از نخ را بین انگشتان اشاره و شست نگه دارید. از انگشتان شست خود برای تمیز کردن دندان های فک بالا استفاده کنید.
2. به اندازه 1-2 سانتی متر از نخ را میان انگشتانتان نگه دارید و سپس از دو انگشت اشاره خود برای تمیز کردن بین دندان های فک پایین استفاده کنید.
3. با حرکتی شبیه زیگ زاگ ، به آرامی از نخ دندان را برای تمیز کردن میان دندان ها استفاده کنید. نخ را با فشار استفاده نکنید.نخ را به آرامی بین دندان ها وارد کنید.
4. نخ را به آرامی به زیر لبه لثه برده ، به سطح دندان تکیه داده و سپس به طرف بالا و پایین حرکت دهید. هر کدام از دندان ها را به طور کامل با قطعه ای تمیز از نخ دندان با دنبال کردن همین روش تمیز کنید.

استفاده درست از نخ دندان پلاکت ها و ذرات مواد غذایی باقی مانده را که به وسیله مسواک نمی توان تمیز کرد مثل زیر لبه لثه ها و بین دندان ها، از بین می برد. تشکیل پلاکت با گذشت زمان موجب پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می شود. به همین دلیل استفاده روزانه از نخ دندان یکی از موارد ضروری برای مراقبت از دندان ها می باشد.

چه نوع نخ دندانی باید استفاده کرد؟
دو نوع نخ دندان برای تمیز کردن دندان ها وجود دارد:
• نخ دندان نایلونی که به دو صورت با موم و بدون موم و با طعم های مختلف در بازار موجود است. از آنجایی که این نوع نخ دندان از چندین رشته نایلونی تشکیل شده است، به راحتی پاره می شوند. به خصوص هنگام استفاده برای فضاهای تنگ بین دندان ها.
• نخ دندان PTEE یا تک رشته ای که به راحتی از بین فضاهای تنگ دندان عبور کرده و آنها را از وجود پلاکت ها تمیز کند.
ولی استفاده درست از هر دو نوع نخ دندان می تواند پلاکت ها و ذرات باقی مانده غذایی را از فضاهای بین دندان ها خالی کند. هرگز برای تمیز کردن سطوح بین دندانها از نخ های معمولی استفاده نکنید . استفاده از خلال دندان نیز می تواند به لثه ها آسیب برساند، به همین دلیل استفاده از نخ دندان تنها پیشنهاد می باشد.
پیشنهاد می شود روزی دو بار از نخ دندان استفاده شود. اگر استفاده از نخ دندان های معمولی برایتان دشوار است می توانید از گیره های نخ دندان که شکل Y  می باشند استفاده کنید. این وسیله نخ دندان را نگه می دارد. نخ دندان سوپر فلاس نیز برای کسانی که بین دندان هایشان فاصله وجود دارد خوب است. از سوزن نخ دندان نیز به راحتی می توان برای تمیز کردن دندان ها استفاده کرد. در صورتی که ایمپلنت انجام داده اید، برای نحوه درست استفاده از نخ دندان حتما با متخصص دندان پزشک خود مشورت کنید.
قبل از  استفاده از نخ دندان حتما دست های خود را بشویید. در روز های ابتدای استفاده از نخ دندان، امکان خونریزی لثه ها وجود دارد که بعد از چند روز ترمیم می شود ولی اگر این خونریزی ادامه دار بود حتما با دندان پزشک خود مشورت کنید.

در باره اینکه نخ دندان باید قبل یا بعد از مسواک زدن باشد،اتفاق نظر بین کارشناسان وجود ندارد.عده ای معتقد هستند تا زمانی که استفاده از نخ دندان به روش درست انجام پذیرد، به هر دو طریق می تواند برای تمیزکردن دندان ها استفاده شود.
گروهی نیز معتقد هستند مسواک زدن قبل از استفاده از نخ دندان بهتر است زیرا به این وسیله،
باکتریی هایی که امکان دارد بوسیله نخ دندان به زیر لثه ها انتقال پیدا می کنند، از بین می روند. در حالی که گروهی دیگر اعتقاد دارند استفاده از نخ دندان قبل از مسواک باعث می شود باکتری ها روی دندان نرم شده وبه راحتی با مسواک زدن نابود شوند. موضوع مهم و قابل توجه استفاده درست و مکرر از مسواک و نخ دندان  می باشد. اگر دوست دارید دندان های تمیز و سالم داشته باشد، حتما به نکات ذکر شده توجه فرمایید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی