saliva dental

سالها تصور می شد که بزاق با حجم قابل توجهی به طور مداوم پلاک دندان را شستشو می دهد اما امروز مشخص شده که بزاق مانند فیلم نازکی سطوح مختلف دهان را می پوشاند.

این لایه نازک که حدود 0/1 میلی متر ضخامت دارد با سرعت های متفاوتی حرکت می کند داشتن این سرعت کم به پاک کردن مواد مختلف توسط بزاق از پلاک دندانی کمک می کند. هنگامی که کربوهیدرات در دسترس پلاک قرار می گیرد در داخل آن اسید ایجاد می شود که تمایل به پراکنده شدن به خارج از پلاک را دارد. اما به علت سرعت خیلی کم عبور بزاق این اسید در سطح خارجی پلاک تجمع می یابد و غلظت این اسید مانع پراکنده شدن آن می گردد. این تئوری ممکن است تمایل پوسیدگی به استقرار در نواحی خاص را تشریح کند به این صورت که نقاطی از حفره دهان که سرعت عبور فیلم بزاقی از روی آن کمتر است بیشتر به پوسیدگی حساس هستند چون اسید خیلی آرام از روی این سطوح پاک می شود.

در افرادی که کلیرانس آهسته دارند، PH پلاک پس از مصرف کربوهیدرات ها پایین تر می آید و بازگشت آن به PH زمان استراحت نیز به تاخیر می افتد.

هنگامیکه توسط یک ماده غذایی مثل آدامس، ساکاروز در دسترس پلاک دندانی قرار می گیرد، PH پلاک در هر دو گروه مقاوم به پوسیدگی و حساس به پوسیدگی پایین می آید اما در افرادی که حساس به پوسیدگی هستند این کاهش بیشتر است و اگر بزاق را از دسترس پلاک دور کنیم، کاهش PH در افراد حساس به پوسیدگی بسیار سریعتر خواهد بود.

پوسیدگی دندان اوژن های دندانی هر دو نتیجه از دست رفتن جزء معدنی دندانهاست. پوسیدگی دندانی نتیجه از دست رفتن مواد معدنی از ناحیه سطحی مینا و عاج در نتیجه قرار گرفتن آنها در معرض اسیدهای ضعیف پلاک است. در حالیکه اروژن دندانی ناشی از، از دست رفتن بافت سطحی در نتیجه قرار گرفتن در معرض انواع اسیدها است.

اکنون اروژن دندانی به عنوان یک مشکل گسترده مطرح است که نتیجه آن از دست رفتن زودرس بافت دندان می باشد. عقیده عمومی در مورد اتیولوژی این وضعیت این است که خوردن زیاد غذاهای حاوی اسید یا پس زدن محتویات اسیدی معده به دهان باعث دمینرالیزه شدن بافت های سخت دندانی می شود.

در هر حال کاهش مشخص یا فقدان کامل بزاق، دهانی عفونی را همراه پوسیدگی rampant نتیجه خواهد داد.علاوه بر تخریب سریع دندانها، ممکن است ترک لبها، همراه با شکاف در گوشه های دهان، سوزش و زخمی شدن غشاهای مخاطی و پوسته شدن زبان و کام و گاهی پارستزی زبان یا غشای مخاطی موجود باشد.

بین ویسکوزیته و میزان پوسیدگی دندانی رابطه ای وجود دارد.بزاق غلیظ و کش دار و بزاق رقیق و آبکی هر دو برای پوسیدگی دندانی مقصر دانسته شده اند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی