سفید کردن دندان

داشتن دندان های سفید یکی از نشانه های بهداشت دهان و دندان بوده و همچنین برای لبخندی زیبا نیز ضروری می باشد.در صورتی که سفیدی دندان هایتان را به دلایل مختلفی از دست داده باشید، احتمال اینکه بخواهید از روش های مختلفی برای سفید کردن آنها استفاده کنید زیاد است در حالی که بیشتر آنها حتی شاید مفید هم نباشند. روش های حرفه ای وجود دارند که بدون اینکه هزینه ی بالایی داشته باشند، می توانند در سفید کردن دندان ها کمکتان کنند.فقط قبل از استفاده از هر نوع سفید کننده ای در منزل، با دندان پزشک خود مشورت کنید تا آسیبی به دندان هایتان وارد نشود. اگر دوست دارید بدانید دندان های سفیدی با هزینه کم داشته باشید، به این نکات توجه کنید.

 

روش اول: استفاده از نوارهای سفید کننده 1. نوارو یا چسب درست و مناسب برای سفید کردن دندان را انتخاب کنید. این نوارها باید توسط وزارت بهداشت تایید شده و فاقد دی اکسید کلر باشند، ماده ای که خود می تواند به مینای دندان آسیب بزند.نوارهای سفید کننده معمولا ساخته شده از پلی اتیلن می باشند که به راحتی می توان از داروخانه و حتی بعضی از فروشگاه ها تهیه کرد.

دو نوار وجود خواهد داشت – یکی برای دندان های پایین و یکی برای دندان های بالا . برای هر کدام ژلی تعبیه شده است تا راحت به سطح دندان ها بچسبد.

2. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان ضروری می باشد. مسواک زدن جرم ها و پلاک هایی که مانع سفید شدن دندان می شوند را از روی دندان برمی دارند.استفاده از نخ دندان پلاک هایی را که با مسواک نمی توان تمیز کرد را از بین می برد. قبل از اینکه از این چسب یا نوار ها استفاده کنید، مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید.

3. دستورالعمل و نحوه استفاده از نوار ها را به دقت مطالعه کنید. هر بسته ای از این چسب ها اندکی با دیگری فرق دارد. به همین دلیل خواندن دستورالعمل ها برای استفاده درست از این چسب ها مهم می باشد. اینکه چگونه باید از آنها استفاده کرد و همچنین مدت زمان استفاده را در این راهنمایی ها پیدا می کنید.بیشتر این چسب ها روزانه دوبار به مدت یک ساعت و نیم استفاده می شوند. برخی از این چسب ها را خودتان باید برداشته و دور بیندازید، در حالی که برخی دیگر در دهان آب می شوند و نیازی به خارج کردن آن ها نیست.

4whit teeth step2. گذاشتن چسب ها و نوار ها روی دندان ها.این نوارها را بادقت و محکم برروی دندان خود قرار دهید. با کشیدن دست برروی چسب ها از محکم شدن آنها اطمینان حاصل نمایید. از تکان دادن زیاد زبانتان خودداری کنید زیرا امکان دارد ژل در کل دهانتان پخش شود .با اینکه مضر نمی باشد ولی زیاد هم خوشایند نخواهد بود. چسب ها رابا توجه به مدت زمانی که در دستورالعمل ها نوشته شده است در جای خود قرار دهید.

5. چسب ها را در بیاورید. بعد از اینکه زمان مورد نظربه پایان رسید، چسب ها را خارج کرده و دور بیندازید. اگر چسب دردهان آب شده باشد، دیگر نیازی به این کار نیست.

6. دهانتان را کامل بشویید. برای پاک شدن کامل دهانتان از ژل استفاده شده، با آب قرقره کنید.این چسب ها را تا مدتی که روی آنها نوشته شده است استفاده کنید.

اگر از چسب های مناسب به درستی استفاده کنید، تا چهار ماه اثر آنها باقی خواهد ماند.

روش دوم: استفاده از خمیردندان یا ژل های سفید کننده

1. یکی دیگر از راه های سفید کردن دندان ها استفاده از ژل های سفید کننده می باشد. خواندن دستورالعمل ها برای استفاده درست از آنها ضروری می باشد.ژل را به دندان های خود بمالید. معمولا با استفاده از براش های کوچک این ژل را به سطوح دندان می مالند. این کاررا معمولا تا دو دقیقه ادامه دهید و سپس آب دهان خود را خالی کنید تا ژل موجود در دهان تخلیه شود. برای تمیز کردن کامل دهان، با آب قرقره کنید.

استفاده از ژل های سفید کننده معمولا روزانه دو باربه مدت 14روز توصیه می شود. البته نوشته ها و راهنمایی های روی جلد اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه می کند.نتیجه مورد دلخواه خود را درعرض چند روز مشاهده می کنید.

2. استفاده از خمیردندان های سفید کننده، یکی دیگر از راه های راحتی می باشد که می توانید لبخندی زیبا داشته باشید. فقط قبل از انتخاب و خرید این خمیر دندان ها، از تایید وزارت بهداشت مطمئن شوید. گاهی اوقات بلیچینگ و روش های دیگر ضرورتی ندارد و با استفاده از همین خمیردندان ها می توانید سفیدی دندان هایتان را بازگردانید. خیلی از این خمیردندان ها را می توانید از داروخانه ها بدون نیاز به نسخه تهیه کنید.

تفاوتی بین استفاده از این خمیردندان ها با خمیردندان های معمولی وجود ندارد. حداقل به مدت دو دقیقه مسواک زده و سپس با آب قرقره کنید.

روش سوم:

1. استفاده از آب اکسیژنه یکی دیگر از روش های ارزان برای سفید کردن دندانها می باشد. همه ی ابزار سفید کننده دندان ارزان قیمت نیستند و به همین دلیل بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از آنها نشان نمی دهند. آب اکسیژنه یکی از راه های کم هزینه برای داشتن دندان هایی سفید می باشد که توسط جامعه ی پزشکان نیز تایید شده است.

2whit teeth step3. بطری آب اکسیژنه را می توانید به راحتی از داروخانه ها تهیه کنید. این محلول معمولا برای درمان زخم ها استفاده می شود ولی برای بهداشت دهان و مراقبت از دندان ها نیز کاربرد مفیدی دارد. این محلول معمولا ظرف قهوه ای رنگ دارد.محلول های 3% این ماده برای سلامتی دهان و دندان ها استفاده می شود. پس در صورت تهیه آن حتما به درصد آن توجه فرمایید.

3. از مخلوط آب اکسیژنه و آب به عنوان دهان شویه استفاده کنید.هر روز قبل از اینکه مسواک بزنید، از این محلول استفاده کنید. این محلول را بصورت 50/50 با آب مخلوط نمایید.

دو قاشق غذاخوری ، یعنی تقریبا 30میلی لیتر آب را با 30 میلی لیتر آب اکسیژنه مخلوط کرده و سپس به مدت یک دقیقه دندان هایتان را با آن بشویید.محلول در دهان کف می کند که همین موضوع نشان از کارکرد درست آن دارد. مخلوط این محلول با باکتری های دهان موجب این کف می شود.

آب اکسیژنه آن را بیرون ریخته و دهانتان را با آب بشویید.
سپس دندانهایتان را مثل همیشه مسواک بزنید.

4. دندان هایتان را با استفاده ازترکیب جوش شیرین و آب اکسیژنه، هفته ای یک بار، مسواک بزنید.این ترکیب به سفید شدن و البته تمیز شدن دندان ها کمک می کند. مراحل زیر را دنبال کنید:
دو قاشق غذاخوری، 10 میلی لیتر، آب اکسیژنه را با 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید تا ماده ای خمیر شکل تولید شود. این مقادیر می تواند کم و زیاد شود تا ماده دلخواه تولید شود.خمیر به دست آمده باید شبیه خمیر دندان باشد.
می توانید اندکی از خمیر دندان های نعنایی برای طعم دار کردن این خمیر استفاده کنید. حتی از خود نعنا هم می توان استفاده کرد.

اندکی نمک به  خمیر اضافه کنید ولی مراقب باشید در استفاده از این ماده زیاده روی نکنید چون باعث ساییدگی دندان های می شود.
همانند خمیر دندان، مسواک خود را به این خمیر آغشته کنید
سپس دندان های خود را به این خمیر آغشته کرده و اجازه دهید به مدت دو دقیقه در سطوح دندان بماند
دهان خود را با آب قرقره کنید تا خمیر کاملا از دهانتان خارج شود.
در مرحله نهایی با خمیر دندان معمولی دندان های خود را مسواک بزنید

روش 4: سفید کردن دندان ها با استفاده از جوش شیرین 1. مسواکتان را به طور کامل با آب خیس کرده و سپس آن را داخل جوش شیرین قرار دهید. 2. به مدت دو دقیقه با مسواک آغشته به جوش شیرین مسواک بزنید. در صورت نیاز آب جمع شده در دهان را خالی کنید. 3. دهان را از جوش شیرین تخلیه کنید. جوش شیرین نباید مدت طولانی در دهان شما بماند. اگر طعم و بوی این ماده برایتان غیر قابل تحمل باشد می توانید از دهان شویه ها برای از بین بردن ان استفاده کنید. اگر می خواهید نتیجه دلخواه بگیرید از این روش یک یا دوبار در هفته استفاده کنید.

چنانچه دندان های پوسیده ای داشته باشید، استفاده از این محلول باعث ایجاد درد خواهد شد. در این صورت حتما با دندان پزشکتان مشورت کنید.
مراقب باشید از این روش زیاد استفاده نکنید زیرا استفاده بیش از حد به مینای دندان آسیبمی رساند. درباره نحوه استفاده از این روش نیز می توانید با دندان پزشک مشورت کنید. 4. می توانید اندکی لیمو ترش یا آب لیمو به جوش شیرین اضافه کنید.

نصف یک لیمو را به جوش شیرین اضافه کنید
آب لیمو ی تازه را با یک چهارم فنجان جوش شیرین مخلوط کنید. حباب هایی تشکیل خواهد شد.
پنبه ای را به محلول آغشته کرده و سپس به آرامی روی تمامی دندان هایتان بمالید. محلول را به تمامی قسمت های دندان بمالید.
بعد از یک دقیقه، مسواک بزنید. اجازه ندهید محلول طولانی مدت روی دندان ها بماند. زیرا محلول اسیدی بوده و استفاده طولانی مدت به دندان ها آسیب می رساند.
هفته ای یک بار یا کمتر می توانید از این روش استفاده کنید.

روش 5:  یک سری تغییرات عمومی 1. از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی که دندان را لک می اندازد خود داری کنید.با اندکی تغییر در نحوه زندگی و عادت ها می توان دندان های سفید داشت.مصرف سیگار را متوقف کنید و یا اگر نمی توانید، حداقل کمتر مصرف کنید. مصرف نوشیدنی هایی چون نوشابه، قهوه و چای را کاهش دهید.(استفاده از نی می تواند به سفید ماندن دندان ها کمک کند). 2. استفاده از برخی میوه ها و سبزیجات در داشتن دندانهایی سفید اهمیت فراوان دارد.

سیب، هویج و کرفس کارکردی شبیه مسواک در تمیز کردن دندان ها دارند که تولید بزاق دهان را افزایش می دهند که همین موضوع در نابود کردن پلاک ها و باکتری ها مفید می باشد. ویتامین C موجود در این میوه ها و سبزیجات باکتری هایی که موجب بوی بد دهان می شوند را از بین برده و همچنین باعث استحکام لثه ها می شوند.

توت فرنگی زیاد بخورید زیرا دارای اسید مالیک می باشد که می تواند لکه ها را از بین ببرد. حتی می توانید توت فرنگی را نصف کرده و به سطح دندان ها بمالید. بگذارید یک دقیقه روی دندان ها بماند و سپس با آب قرقره کنید.
هفته ای یک بار با مخلوطی از آب ولرم و آب لیمو قرقره کنید . زیاد اینکار را انجام ندهید.
خوردن برخی از پنیر ها نیز تولید بزاق دهان را تسریع می بخشد و می تواند لک های دندان را از بین ببرد.

روش 6: مراقبت های عمومی 1. حداقل دوباردر روز دندان هایتان را مسواک بزنید. هرچند مسواک زدن و نخ دندان نمی توانند زردی فعلی دندان ها را برطرف کند، اما از مشکلا احتمالی که می تواند در آینده به وجود آید، جلوگیری می کند.

قبل از خواب و قبل یا بعد از صرف صبحانه  مسواک بزنید. برخی از افراد بعد از ناهار یا میان وعده ها نیز مسواک می زنند. 2. استفاده روزانه از نخ دندان برای سلامتی دندان ها ضروری می باشد. قسمت هایی که توسط مسواک نمی توان تمیز کرد، نخ دندان می تواند تمیز کند.

حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید
نخ دندان های مختلفی را امتحان کنید تا بتوانید بهترین نوع را انتخاب کنید. 3. از دهانشویه ها استفاد ه کنید. دهانشویه با کشتن باکتری ها و تقویت دندان ها هم به سلامت دندان ها کمک کرده و هم بوی بد دهان را از بین می برد.دهان شویه ها را کنار مسواک و نخ دندان می توانید استفاده کنید.

همانند نخ دندان، دهان شویه ها نیز انواع مختلفی دارند. از همه استفاده کنید تا بتوانید بهترین را انتخاب کنید. 4. بطور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.تمیز کردن منظم دندان ها توسط دندان پزشک توصیه می شود که می تواند به بهداشت دندان ها کمک کند. مراجعه به دندان پزشک و چک آپ های مستمر می تواند در تشخیص زود هنگام پوسیدگی ها، بیمار یهای لثه و... مفید باشد.اگر نمی خواهید دندان های خود را از دست ندهید و دندان های سالم و سفیدی داشته باشید، مرتب به دندان پزشک مراجعه کنید.

حتما قبل از استفاده از هر گونه سفید کننده ای با دندان پزشک خود مشورت کنید.
اگر دندان های حساسی دارید که نباید از سفید کننده ها استفاده کنید، دندان پزشکتان تشخیص خواهدداد.
اگر زردی دندان هایتان شدید باشد، باید بلیچینگ انجام دهید. همین موضوع نیز باید توسط متخصص تایید شود.

3.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 78% (4 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی