روکش های پرسلنی

روکش، یک کلاهک دندانی شکل است که روی دندانهای آسیب دیده گذاشته می شود. روکش ها از دندان هایی که شکسته شده و یا پر شدگی عمیقی دارند محافظت کرده و زیبایی را به لبخند شما باز می گردانند. از روکش ها همچنین برای پوشاندن دندان عصب کشی شده و ایمپلنت دندان استفاده می شود.این روکش ها جنس های متفاوتی دارند که پرسلن یکی از آنها می باشد.روکش های پرسلن علاوه بر اینکه شکلی شبیه دندان های طبیعی دارند، استحکام و قدرتشان نیز شبیه دندان های طبیعی می باشد.

 

روکش های پرسلنی، لایه ای از پرسلن می باشند که به سطح دندان آسیب دیده متصل می شوند. این روکش ها از چندین لایه ی سرامیکی نازکی تشکیل شده و جایگزین مینای دندان طبیعی می شود. برای استفاده از این روکش، داشتن فضای مناسب در فک مقابل و وضعیت مناسب لثه ضروری می باشدف به همین دلیل تراش دندان، یکی از کار هایی می باشد که دندان پزشکان برای به کار بردن روکش انجام می دهند. کمتر از1 میلی متر نسج دندان برداشته می شود تا فضای مناسبی در دهان برای استفاده از روکش پرسلن باز شده و راحتی و زیبایی دندان های طبیعی شبیه سازی شود. اگر دندان پوسیده شده باشد، حتما باید پوسیدگی درمان شده و سپس از روکش استفاده شود.

مراقبت از روکش های پرسلن

نگهداری و مراقبت از روکش پرسلن هیچ تفاوتی با دندان های طبیعی ندارد. همانگونه از دندان های طبیعی خود مراقبت می کنید، از آنها نیز محافظت کنید. مسواک زدن ،استفاده از نخ دندان به صورت درست و مستمر، استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید برای محافظت از این روکش ها ضروری می باشد. یک هفته بعد از اینکه روکش قرار گرفت،باید به دندان پزشک خود مراجعه کرده و از عملکرد درست این روکش ها اطمینان حاصل کنید. اگر عادت به ساییدن دندان ها یا دندان قروچه دارید، حتما به دندان پزشکتان بگویید تا برای محافظت از روکش ها، پیشنهاد های لازم را ارائه دهد. معمولا استفاده از حفاظ های دندان هنگام خواب می تواند کمک زیادی بکند.

روکش پرسلن: درمان بدون بازگشت

از آنجایی که برای استفاده از روکش قسمتی از نسج دندان برداشته می شود، دیگر نمی توان آن را برداشت. اگر چه ترمیم و استفاده از روکش های دیگر امکان پذیر می باشد ولی باز هم حالت اولیه وجود نخواهد داشت. روکش های پرسلنی، بعد از قالب گیری از دندان بیمار، در آزمایشگاه ساخته می شوند و به همین دلیل آماده شدن آنها حداقل یک هفته طول می کشد. بعد از اینکه روکش به دندان هایتان وصل شد به دلیل برداشتن لایه ای کوچک از مینای دندان ،تا چند روز نسبت به دمای گرم و سرد حساسیت خواهید داشت ولی بعد از چند روز این حساسیت برطرف خواهد شد. این روکش ها مقاوم هستند ولی بازهم شکننده می باشند وباید مراقب باشید. از خوردن تکه های یخ یا باز کردن در بطری به کمک دندان ها جدا خودداری کنید.

مزایای استفاده از روکش های پرسلنی:

    این روکش ها مخصوص هر دندان ساخته می شوند و به همین دلیل تشخیص آنها از دندان های طبیعی کار دشواری می باشد. برخلاف دندان های طبیعی، روکش ها ی پرسلنی به خاطر اینکه با استفاده از مواد و تکنولوژی مدرن ساخته شده اند، دربرابرچای، قهوه و سیگارمقاوم تر می باشند.
    استفاده از روکش های پرسلن، مینای دندان را در برابر آسیب های بیشتر محافظت می کند.
    این روکش ها طبیعی تر از روکش های دیگر می باشند
    این روکش ها سفیدی از دست رفته دندان ها را به آنها باز می گرداند
    افرادی هستند که به آلیاژ هایی حساسیت دارند و استفاده از این نوع روکش برای آنها بسیار مفید خواهد بود.

تنها دلیلی که برخی از افراد روکش های فلزی را ترجیح می دهند، ساختار ضعیف تر این نوع رو کش ها نسبت به انواع فلزی می باشد.آلیاژ های فلزی مقاومت بیشتری داشته و اغلب برای استفاده در دندان های پشتی پیشنهاد می شوند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی