Prosthesis dental

انواع پروتز دندان

به طور کلی پروتز به هر جسم مصنوعی ای که جایگزین عضو از دست رفته بدن شود اطلاق می گردد و در دندان پزشکی این پروتزها جایگزین دندان های از دست رفته بیمار می شوند که به 2 دسته پروتزهای متحرک و ثابت مثل ایمپلنت دندانی تقسیم می شوند.

پروتز دندان در بین عموم جامعه به روکش دندان معروف است. بعضی از افراد به علت رعایت نکردن بهداشت و در نتیجه ابتلا به بیماری های دهان و دندان در سال های باقیمانده عمر خویش مجبور به استفاده از پروتزهای دندان می شوند.

البته لازم به ذکر است که فقط عدم رعایت بهداشت فردی نیست که منجر به استفاده از پروتزهای دندانی می شود بلکه عوامل دیگری مانند تصادفات، سرطان و... نیز میتوانند باعث از بین رفتن دندان ها شوند.

چرا باید پروتز دندان داشته باشیم؟!

1. وقتی دندان یا دندان های ما شروع به از بین رفتن می کنند باید بلافاصله با پروتزهای دندانی جایگزین شوند تا فضای دندان های از دست رفته توسط دندان های مجاور از بین نرود و رابطه فکین به هم نخورد.

2. برای آنکه عمل جویدن که یکی از مهم ترین مراحل کار کرد دستگاه گوارش است دچار اختلال نشود باید به فکر جایگزین دندان های از دست رفته یا همان پروتز دندان بود.

3. به دلیل آنکه ظاهر انسان به خصوص هنگام عمل خندیدن ناخوشایند نباشد ما پروتز دندانی را جایگزین فضاهای خالی می کنیم.

4. برای تلفظ صحیح حروف و کلمات به پروتزهای دندانی نیاز است تا نادرست انجام نشود.

پروتزهای دندانی چیست؟
Fixed dentures
به طور کلی پروتز یعنی عضو مصنوعی و در دندانپزشکی به معنای دندان مصنوعی است. این پروتزهای دندانی دو دسته اند : دسته اول پروتز دندان ثابت هستند به این مفهوم که این نوع پروتز دندان بر روی دندان یا دندان های پایه چسبانده میشود و ثابت میشود که انواع مختلف دارد این نوع پروتز دندان از قبیل:

روکش تک واحدی دندان (single dental crown)
single dental crown
روکش یا crown که روی دندان تراش خورده یا پایه فیکسچر چسبانده میشود. این روکش ها برای دندان های شکسته شده و یا ترمیم شده با سطح زیاد استفاده میشود در واقع دندان شما را قوی میکند و به آن زیبایی می بخشد. معمولا دندان زمانی نیاز به روکش دارد که به علتی ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا بعضا دلایل زیبایی لزوم وجود روکش را منجر می شود.

بریج دندان ( dental bridges)
dental bridges
یکی دیگر از انواع پروتز دندان، بریجهای دندانی هستند. آنچه که بیشتر با عنوان پروتز ثابت دندان در بین جامعه مرسوم است همین نوع پروتز دندان است. این نوع پروتز دندانی، در واقع زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندانهای خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد. به این ترتیب با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، بریج یا bridge بر روی دندان های پایه کناری سوار میشود. در واقع زمانی که یک دندان بین دندان های دیگر از دست میرود کاربرد دارد و به زیبایی و جویدن شما بسیار کمک میکند.

ونیر پروتز دندانی است که برای دندان های بد رنگ و کج و آسیب دیده استفاده میشود به این ترتیب که قسمتی از مینای دندان برداشته میشود و پروتز ونیر ساخته شده در لابراتوار بر روی ان چسبانده میشود و این روش به علت تراش مینای دندان غیر قابل برگشت است و نگهداری آن کمی مشکل است زیرا با بعضی مواد خوراکی به مرور زمان رنگ میگیرد در عوض لبخند زیبایی به شما هدیه میدهد انتخاب با شماست.

پروتزهای دندانی متحرک گاهی به دلایل متعدد نمیتوان از پروتزهای دندانی ثابت برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کرد. در این صورت پروتزهای متحرک دندانی به کمک افراد بی دندان یا با تعدادی دندان از دست رفته و دندانپزشکان می آید. پروتز متحرک همانطور که از نام آن بر می آید به راحتی داخل دهان گذاشته و یا برداشته میشود .

پروتزهای دندانی متحرک بر سه نوع اند: پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)
partial denture
آن چیزی که در بین عموم جامعه با عنوان « دندان تکه ای » موسوم است همین نوع از انواع پروتز هستند. پروتز پارسیل خود انواع گوناگونی دارد : برای مثال پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر ) ، معمولا به عنوان یک درمان موقتی در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرند.
نوع دیگر پروتزهای پارسیل پروتزهای کرم کبالت است که از قدیم الایام به عنوان درمان بی دندانیها با انتهای آزاد ( کسانی که دندانهای خلفی، دندانهای عقبی، خود را از دست داده اند و دندانی جهت پایه برای پروتز ثابت دندان ندارند )  یا کسانی که به هر دلیل نمیخواهند از پروتز ثابت دندان استفاده کنند مورد استفاده قرار می گرفته است. این انواع پروتز دندانی شامل ترکیب آکریل ( بخش صورتی دست دندان « لثه پروتز ») و آلیاژ فلزی هستند کهکه بخش عمده آن را کرم و کبالت شامل میشود. معمولا به علت فلزی بودن گیره ها ظاهری نا خوشایند دارند. به همین علت امروزه انواع دیگری از پروتز پارسیل طراحی شده که بخش فلزی آن نیز به صورت رنگ دندان میباشد و به آنها پروتز پارسیل  felexite گفته میشود.

پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)
over denture

حتما دست دندانهای پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را دیده اید. این نوع از پروتز متحرک دندان برای افرادی مورد استفاده قرار میگیرد که تمام دندانهای خود را از دست داده اند . هر چند امروزه با پیدایش ایمپلنت های دندانی ، استفاده از این انواع پروتز متحرک کمتر شده، اما هنوز به عنوان کم هزینه ترین درمان بی دندانی مورد استفاده قرار میگیرد.
پروتز کامل دندان نیز دارای دو نوع معمولی و لثه نرم است .
نکته مهم این که پروتز کامل دندان از دو بخش تشکیل میشود یکی دندانها که سفید هستند و دیگری بخش صورتی پروتز دندان که در بین بیماران با عنوان « لثه پروتز » موسوم است.
این بخش لثه پروتز باید مستحکم باشد که بتواند کارآیی لازم را داشته باشد.
شاید این سوال پیش بیاید که "پس نقش پروتزهای کامل یا پارسیل با لثه نرم چیست ؟"
در واقع لثه نرم به صورت یک لایه با ضخامت ۱-۲ میلی متری در زیر لثه سخت پروتز به مدت کوتاه استفاده میشود تا تورم یا التهابات لثه بیمار برطرف شده و بستر مناسبی برای دریافت پروتز دندان  با لثه سخت فراهم شود.
اگر پروتز دندان با لثه نرم قرار باشد که به طور دایم مورد استفاده قرار بگیرد ، هرچند در ابتدا استفاده از آن بسیار راحت تر است اما نه تنها کار آیی آن بسیار پایینتر است بلکه باعث تخریب بافت لثه باقیمانده در دهان فرد میشود. در عین حال تمیز نگه داشتن پروتزهای دندانی قابل انعطاف ( لثه نرم ) بسیار سخت تر است و احتمال رشد انواع باکتریها و قارچها در خلل و فرج آنها زیاد است.
اوردنچر ( over denture )
اوردنچر نیز نوعی درمان پروتز دندانی متحرک است که در واقع دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می نشیند. به نسبت پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است.
مواد تشکیل دهنده پروتزها پرسلن یا سرامیک یا چينی هستند.
رنگ و شفافیت آن شبیه مینای دندان است و در برابر سایش مقاوم است. ونیرهای زیبایی از جنس پرسلن است.

پرسلن و فلز این نوع پروتز قوی تر و با دوام تر از پرسلن است منتها ممکن است در ابتدا به سرما و گرما حساس شود و باید بخش بیشتری از دندان برای جایگزینی آن استفاده شود.

طلا
این الیاژ بسیار به سایش و تیرگی مقاوم است و نیازی به تراش زیادی از دندان ندارد منتها رنگ آن با دندان همخوانی ندارد.

فلزی
این آلیاژ نسبت به طلا غیر قیمتی است و به رنگ نقره است و با دندان ها به لحاظ رنگ همخوانی ندارد منتها مقاومت و دوام بسیار بالایی دارد گرچه ممکن است در روزهای اول به سرما و گرما حساس شود.

هزینه پروتز دندان چقدر است ؟ قیمت پروتز دندان اعم از هزینه پروتز ثابت یا متحرک، معمولا  شامل مجموع هزینه های لابراتواری و دستمزد دندانپزشک میباشد. طبعا دستمزد متخصص پروتز دندان بیشتر است. در مجموع ارجاع به همکاران متخصص پروتز دندان در صورت لزوم در دستور کار همه دندانپزشکان قرار دارد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (3 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی