جراحات دندان اغلب در تصادفها یا آسیبهای ورزشی اتفاق می افتد. اکثر جراحات دندان را لب پر شدن دندان تشکیل میدهد. ترک خوردن، شکستن یا خارج شدن دندان نیز در موارد کمتر و در آسیبهای شدید تر اتفاق می افتد. درمان جراحات دندان بستگی به نوع، محل و شدت صدمه وارد شده دارد. هر آسیب دندانی حتی اگر ظاهرا جزئی باشد، نیازمند معاینه فوری توسط دندانپزشک یا اندودنتیست میباشد. گاهی اوقات دندانهای مجاور از آسیبی رنج میبرند که شما متوجه آن نمیشوید و تنها در معاینه حرفه ای مشخص میشود. اندودنتیست دندانپزشکی است که در درمان جراحات دندان تخصص دارد. اندودنتیست با تکنیکها، تکنولوژیها و مهارتهای پیشرفته ای که آموخته است، اغلب دندان آسیب دیده را نجات میدهد. اگر دندانی دارید که دچار آسیب شده یا شکسته است، فورا به ارتودنتیست مراجعه کنید.

درمان اندودنتیک چیست؟ اندو واژه یونانی به معنی داخل یا "درون" است و دُنت واژه یونانی به معنی "دندان" است. درمان اندودنتیک درمان داخل دندانی است.
 
بخشهای مختلف دندان به ترتیب از بالا: تاج، گردن، ریشه برای آشنایی با درمان اندودنتیک، باید اطلاعاتی راجع به آناتومی دندان داشته باشید. داخل دندان، زیر لایه سفید رنگ مینا و لایه سختی به نام عاج (دنتین)، بافت نرمی به نام پالپ وجود دارد (در مرکز دندان). پالپ حاوی رگهای خونی، عصبها و بافتهای همبند است و بافتهای سخت اطراف دندان در حال رشد را ایجاد میکند. پالپ از تاج دندان تا نوک ریشه که به بافتهای اطراف ریشه متصل میشود، گسترش دارد. پالپ در رشد و تکامل دندان اهمیت دارد. وقتی دندان به رشد کامل رسید بدون پالپ هم میتواند زنده بماند چون توسط بافتهای مجاور تغذیه میشود.

enamel 
به ترتیب از بیرونی ترین لایه دندان به داخل: مینا، عاج و پالپ

چه کسی درمان اندودنتیک انجام میدهد؟ همه دندانپزشک ها از جمله دندانپزشک عمومی، آموزش هایی در زمینه درمان اندودنتیک در دانشکده دندانپزشکی کسب کرده اند. دندانپزشک های عمومی میتوانند اقدامات اندودنتیک را علاوه بر کارهای دندانی دیگر انجام دهند اما اغلب بیماران را برای درمان های اندودنتیک به اندودنتیست ارجاع میدهند. اندودنتیست ها دندانپزشکانی هستند که آموزش ویژه ای در زمینه درمان اندودنتیک دیده اند. این افراد ممکن است تنها خدمات اندودنتیک را انجام دهند چون متخصص این کار هستند. دندانپزشک عمومی برای تخصص باید دو یا چند سال آموزش های تخصصی و پیشرفته علاوه بر آموزش دندانپزشکی ببیند. اقدامات دشوار و بسیار پیچیده اندودنتیک از جمله جراحی اندودنتیک را این متخصصان انجام میدهند. اندودنتیست ها در کشف علت دردهای صورت و دهان که تشخیص آنها دشوار است، تجربه و آگاهی خوبی دارند.

 Broken teeth
دندانی که به واسطه صدمه، لب پر شده است

آسیب دندانی چگونه درمان میشود؟ بیشتر تاج های ترک خورده یا لب پر شده دندانها را میتوان با پیوند دوباره قطعه شکسته شده یا پر شدگیهای رنگ دندان، ترمیم گرد. اگر بخش زیادی از تاج شکسته باشد، تاج یا کلاهک (cap) مصنوعی برای ترمیم ممکن است لازم باشد. اگر پالپ بیرون زده یا آسیب دیده باشد، درمان ریشه (روت کانال) ممکن است لازم باشد. این جراحتها نیاز به توجه ویژه دارند. اگر تنفس از طریق دهان یا مصرف نوشیدنیهای سرد دردناک است، پارچه یا گاز استریل مرطوب و تمیزی را در دهان گاز بگیرید تا علائم آرامتر شود و بتوانید خود را به مطب برسانید. هرگز برای کاهش درد از پمادها و داروهای مسکن موضعی دهان استفاده نکنید و اسپیرین بر روی ناحیه دردناک نگذارید. جراحاتی که به دندانهای عقبی وارد میشوند اغلب عبارتند از شکستگی کاسپ (برامدگی سطح دندان)، ترک خوردن دندان و در موارد جدی تر شکستن و جدا شدن دندان. اگر ترکها تا ریشه ادامه داشته باشد، درمان ریشه و پوشش کامل کراون برای ترمیم عملکرد دندان ممکن است لازم باشد. ممکن است دندانی که شکسته، کشیده شود. 

Displacement of teeth
جا به جایی دندان

در صدمات دندان، ممکن است دندان به طرفین رانده شود، از حفره خود خارج شود یا در آن فرو برود. اندودنتیست یا دندانپزشک عمومی دندان را به حفره خود باز میگرداند و آن را تثبیت میکند. درمان ریشه معمولا برای دندانهای دائمی که جا به جا شده اند لازم است و ظرف چند روز پس از آسیب، این کار صورت بگیرد. داروهایی مانند هیدروکسید کلسیم ممکن است به عنوان بخشی از درمان ریشه، داخل دندان گذاشته شود. پر شدگی مجرای ریشه دائمی در مراحل بعدی صورت میگیرد.
کودکان بین هفت تا دوازده سالگی ممکن است نیازی به درمان ریشه نداشته باشند چون دندانهای آنها هنوز در حال رشد است. برای این افراد دندانپزشک یا ارتودنتیست به دقت فرایند بهبودی دندان را تحت نظر قرار میدهد و در صورتی که تغییرات نامطلوبی مشاهده کرد، فورا وارد عمل میشود. بنابراین مراجعات منظم احتمالا برای این افراد لازم است. تحقیقات جدید نشان میدهند که سلولهای بنیادی موجود در پالپ افراد قبل از بزرگسالی، را میتوان به رشد کامل ریشه و بهبودی پالپ پس از جراحت یا عفونت، تحریک کرد.

Tooth loss
افتادن دندان

اگر دندانی کامل از دهان خارج شود، زمان برای بهبودی حیاتی است و فورا باید به پزشک مراجعه کنید. دندان بیرون افتاده را با ملایمت همراه خود ببرید و سطح دندان را دست نزنید. اقدامات لازم را برای محافظت از دندان انجام دهید.

wire stabilization or splint
تثبیت دندان با اسپلینت

اندودنتیست یا دندانپزشک به دقت دندان شما را ارزیابی میکند و آن را در حفره خود دوباره قرار میدهد و شما را از نظر هر گونه آسیبهای دیگر صورت و دندان معاینه میکند. اسپلینت تثبیت کننده به مدت چند هفته در دهانتان قرار داده میشود. بسته به مرحله رشد ریشه، دندانپزشک ممکن است درمان ریشه را یک تا دو هفته بعد آغاز کند. پس از پر کردن مجرای ریشه دائمی در مراحل بعد ممکن است داروهایی در داخل دندان استفاده شوند.
 
مدت زمانی که دندان خارج از دهان بوده است و نحوه نگهداری دندان پیش از رسیدن به مطب دندانپزشک، بر احتمال نجات دندان تاثیر میگذارد. تاکید میکنیم درمان فوری در این موارد لازم است. دندانپزشک با در نظر گرفتن همه فاکتورها، گزینه های درمانی دیگر را با شما در میان میگذارد.

root fracture
ایجاد ترک در ریشه

یک صدمه آسیب زا به دندان میتواند منجر به شکستگی افقی ریشه شود. محل و موقعیت ترک، تعیین کننده سلامت بلند مدت دندان است. اگر ترک نزدیک به نوک ریشه باشد، احتمال موفقیت بسیار بیشتر است. اگر چه هر قدر ترک به خط لثه نزدیک تر باشد، میزان موفقیت در بلند مدت کمتر میشود. گاهی اوقات تثبیت کردن با یک اسپیلینت برای مدتی لازم است.

nonreatable tooth treatable
تصویر سمت راست: ترک قابل درمان ، تصویر سمت چپ: ترک غیر قابل درمان

آسیبهای دندانی در کودکان متفاوت است؟
root fracture
دندان شیری اگر لب پر شود، میتوان آن را از نظر زیبایی ترمیم کرد. دندان شیری جا به جا شده را در موارد نادر میتوان دوباره در جای خود قرار داد اما دندانهای شیری که کلا از جای خود جدا شده اند و بیرون افتاده اند را نباید دوباره پیوند زد چون پیوند دوباره این دندانهای شیری ممکن است در آینده موجب وارد آمدن آسیب همیشگی به دندانهای دائمی زیر آن که در حال رشد در داخل استخوان هستند، شود.
دندانهای دائمی کودکان اگر در زمان وارد آمدن آسیب، به رشد کامل نرسیده باشند نیاز به توجه ویژه و دقیق بعدی دارند اما همه آنها نیاز به درمان ریشه ندارند. در دندان دائمی نابالغ، خون رسانی به دندان و وجود سلولهای بنیادی در آن ناحیه ممکن است به دندانپزشک کمک کند تداوم رشد ریشه را تحریک نماید.
اندودنتیست آگاهی و مهارت کافی برای درمان ریشه هایی که کامل رشد نکرده اند (در کودکان) دارند به طوری که در برخی موارد رشد ریشه ها ادامه می یابد.

Pulp stem cells and dental center
پالپ و سلولهای بنیادی در مرکز دندان

آیا مراقبت ویژه یا درمان دیگری برای دندان آسیب دیده لازم است؟ ماهیت آسیب، طول زمان بین آسیب و درمان، نحوه نگهداری و مراقبت از دندان پس از آسیب و واکنش بدن به این صدمه، همگی از عوامل حائز اهمیت در عمر دندان هستند. درمان به موقع به ویژه در جا به جا یا خارج شدن دندان برای پیشگیری از تحلیل ریشه حیاتی است.
تحلیل ریشه زمانی اتفاق می افتد که بدن در واکنش به صدمه وارد شده، از طریق مکانیسم دفاعی اش شروع به پس زدن دندان میکند. پس از آسیب باید برای معاینه و یا درمان دندان آسیب دیده، در فواصل منظم (حداکثر 5 سال) به دندانپزشک یا ارتودنتیست خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید تحلیل ریشه اتفاق نیفتاده است و بافتهای اطراف در حال التیام هستند. لازم به ذکر الست که برخی انواع تحلیل ریشه غیر قابل درمان هستند.

2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 55% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی